Արիս Գեորգոպոլոս. DUP-ին կողմ է Բրեքզիթի ավելի ճկուն և մեղմ տարբերակին (ԲԱՑԱՌԻԿ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ–ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Նոթինգեմի համալսարանի Եվրոպական և հանրային իրավունքի դասախոս, դոկտոր Արիս Գեորգոպոլոսի հետ՝  Բրեքզիթի շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Բրեքզիթի շուրջ բանակցությունների ընթացքը:
- Բրեքզիթի գործընթացը նոր է սկսվել: Եվ ես այդ գործընթացում որևէ զարմանալի բան չեմ տեսել: Տոնայնության ընտրությունը հիշեցում է, որ սա բանակցություն է, որի մեջ ներգրավված կողմերը փորձում են հասնել իրենց համար  հնարավոր լավագույն գործարքին: Այնպես որ, դեռևս անակնկալներ չկան:
-  Որո՞նք էին ամենակարևոր հարցերը, որ մինչ այժմ քննարկվել են:
- Առաջնահերթ խնդիրները կապված են Բրեքզիթից հետո Մեծ Բրիտանիայում ԵՄ քաղաքացիների, ինչպես նաև ԵՄ մյուս անդամ երկրներում բրիտանացիների կարգավիճակի հետ: Խոսքը մասնավորապես վերաբերում է նրանց իրավունքներին և իրավական կարգավիճակին: Եվրամիությունն արդեն որոշ առաջարկներ է ներկայացրել և վերջին շաբաթվա ընթացքում Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունն իր հերթին հանձնել է սեփական առաջարկները: Երկուշաբթի օրը նրանք հրապարակեցին 15-16 էջանոց փաստաթղթեր, որտեղ փորձում են բացատրել, թե կոնկրետ ինչ առաջարկներ են դրանք: Ինչպես արդեն նշեցի, սա դեռ նախնական փուլն է: Կան բազմաթիվ չքննարկված հարցեր, և ես վստահ եմ, որ հաջորդ շաբաթվա ընթացքում մի փոքր ավելի պարզություն կտեսնենք:
- Պահպանողական  կուսակցությունը և DUP-ը ձևավորեցին կոալիցիա: Արդյո՞ք սա ազդեցություն կունենա Բրեքզիթի բանակցությունների վրա և եթե այո, ապա ինչպե՞ս:
- Առաջին հերթին, արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներն, իրոք, անակնկալ էին: Ընդհանուր նախընտրական քարոզարշավի սկզբում նման արդյունք շատ քիչ մարդիկ էին սպասում:
Պահպանողականները ձևավորեցին կոալիցիա, թեև այս կոալիցիան իրականում ուժեղ չէ այն իմաստով, որ DUP-ը Կառավարությանում մասնակցություն չունի:  DUP-ը  պարզապես այնտեղ է, որպեսզի աջակցի կառավարությանը՝ խորհրդարանում տարբեր օրենսդրական ակտեր ընդունելու համար:
Կարծում եմ, որ կոալիցիան ազդեցություն կունենա Բրեքզիթի բանակցությունների վրա հետևյալ կերպ: Չնայած DUP-ին աջակցեց «հեռանալու» քարոզարշավին, նրանք չեն աջակցում «կոշտ» Բրեքզիթին: Նրանք կողմ են Բրեքզիթի ավելի ճկուն և մեղմ տարբերակին, քանի որ Հյուսիսային Իռլանդիայում առկա է Իռլանդիայի Հանրապետության հետ սահմանի հարցը, ինչն այժմ պայմանական հասկացություն է: Եթե լինի «կոշտ» Բրեքզիթ, որը ներառի Մաքսային միությունից դուրս գալու հարցը, դժվար է պատկերացնել, թե ինչպես կարելի է իրական սահմաններից խուսափել: Խնդիրն այն է, որ դա հակասում է Հյուսիսային Իռլանդիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Իռլանդիայի Հանրապետության համայնքների միջև տարբեր համաձայնություններին: Ահա թե ինչու, թեև նրանք աջակցում են «հեռանալուն», միաժամանակ կողմ են «մեղմ» Բրեքզիթին: Կարծում եմ, որ DUP-ը բանակցություններին կներկայացնի իր սեփական շահերն ու հետաքրքրությունները, և եթե կառավարության առաջարկները լինեն դրանց շրջանակներում, ապա DUP-ը կաջակցի դրանց:
- Ինչպիսի՞ն է հանրային տրամադրությունը Բրեքզիթի շուրջ: Հանրաքվեից հետո զգացե՞լ եք որևէ փոփոխություն:
- Դժվար է ասել, թեև կարծում եմ, որ տրամադրության որոշակի փոփոխություն կա այն իմաստով, որ ընտրություններից հետո ի հայտ եկած որոշ հարցեր չէին ընդգրկվում «ԵՄ-ից հեռանալու» քաղաքականության, ինչպեսն նաև այն քարոզարշավի մեջ, որը պահպանողականները վարում էին դեռևս մեկ տարի առաջ:
Մյուս հարցն այն է, որ հնարավոր է մարդիկ փոխեն իրենց միտքը, քանի դեռ շարունակվում են բանակցությունները, և քանի դեռ վերջնական գործարքը դառնում է առավել բացահայտ, իսկ դրա հետևանքներն ու ազդեցությունն ավելի շոշափելի:

Арис Георгополос: DUP является сторонником более гибкого и мягкого варианта Brexit (эксклюзив)
ИАА "Армедиа" представляет эксклюзивное интервью по вопросам переговоров по Brexit-у с преподавателем Европейского и общественного права Нотингемского университета, доктором Арисом Георгополосом.
– Как Вы оцениваете процесс переговоров по Brexit (выход Британии из ЕС)?
– Процесс только начался. И я в этом процессе не видел ничего удивительного. Выбор тональности напоминает, что это - переговоры, в которых вовлеченные стороны пытаются достичь наилучшей сделки для себя. Так что пока неожиданностей нет.
– Какие наиважнейшие вопросы обсуждены на данный момент?
– Первоочередные задачи связаны со статусом граждан ЕС в Великобритании, как и британцев в странах-членах ЕС после Brexiit-а. Речь, в частности, касается их прав и правового статуса. Евросоюз уже сделал некоторые предложения и, в свою очередь, в течение последней недели правительство Великобритании также дало свои предложения. В понедельник оно опубликовало 15-16-страничный документ, в котором пытается разъяснить, конкретно какие сделаны предложения. Как я уже отметил, это еще предварительная стадия. Есть множество необсужденных вопросов, и я уверен, что в течение следующей недели мы увидим чуть большую ясность.
– Консервативная партия и DUP создали коалицию. Будет ли это иметь влияние на переговоры по выходу Британии из ЕС, и если да, то какое?
– В первую очередь – результаты внеочередных парламентских выборов на самом деле были неожиданные. В начале предвыборной кампании подобного результата ожидали немногие.
Консерваторы создали коалицию, хотя и эта коалиция в реальности не является сильной в том смысле, что DUP не имеет участия в правительстве. DUP попросту там, чтобы поддержать правительство в принятии различных законодательных актов в парламенте.
Думаю, что коалиция повлияет на переговоры по Brexiit-у следующим образом. Несмотря на то, что DUP поддержал предвыборную кампанию за "выход из ЕС", они не поддерживают "жесткий" Brexit. Они являются сторонниками более гибкого и мягкого варианта, поскольку в Северной Ирландии существует вопрос границы с Республикой Ирландии, которая сегодня является условным понятием. Если будет "жесткий" Brexit, который включит в себя выход из Таможенного союза, трудно будет представить, как можно избежать реальных границ. Вопрос в том, что это противоречит различным соглашениям между общинами Северной Ирландии, Великобритании и Республики Ирландия. Вот почему, хотя они и поддерживают "выход из ЕС", они одновременно являются сторонниками "мягкого" Brexit-а. Думаю, что на переговорах DUP представит свои интересы и свои выгоды и, если предложения правительства будут ограничены в этих рамках, то DUP поддержит их.
– Каковы общественные настроения вокруг Brexit-а? Почувствовали ли Вы какие-либо изменения после референдума?
– Трудно сказать, хотя и считаю, что есть определенные изменения в настроениях - в том смысле, что появившиеся после выборов некоторые вопросы не были включены в политику "выхода из ЕС", как и в агитационную кампанию, которую консерваторы проводили еще год назад. Следующий вопрос заключается в том, что, возможно, люди изменят свои намерения еще в процессе переговоров, когда окончательный результат станет более очевидным, а его последствия и влияние – будут более ощутимыми.