Քաղցկեղի դեմ պատվաստանյութն առաջին հաջող փորձարկումն է անցել
Ուռուցքաբանների միջազգային խումբն ԱՄՆ-ից, Գերմանիայից և Ավստրիայից քաղցկեղի դեմ անհատականացված պատվաստանյութերի փորձարկում է իրականացրել: Այդ մասին ասվում է Nature ամսագրում տեղ գտած հոդվածում, փոխանցում է «Ռեգնում» գործակալությունը:
Հետազոտությունների արդյունքները փաստում են, որ պատվաստանյութի ազդեցությունը շատ նման է ինֆեկցիոն հիվանդությունների պատվաստանյութերի ազդեցությանը:
Պրեպարատի յուրահատուկ բաղադրիչները խթանում են օրգանիզմի իմունային պատասխանը: Նյութը ներմուծվում է հիվանդի օրգանիզմ՝ այնպիսի իմունային ակտիվություն խթանելու նպատակով, որը կհաղթահարի ուռուցքը:

Two experimental treatments for skin cancer, tailor-made to target a particular patient's tumours, proved safe in small-scale trials, their developers reported Wednesday, AFP reports.
The vaccines also triggered an immune response to tumour cells, they said, although this does not necessarily equate to a cure.
These are the first drug trials in humans with personalised vaccines directed at neoantigens -- molecules, caused by DNA mutations, found in cancer cells. The results of both were published in the journal Nature.
Unlike a traditional vaccine that prevents disease, the aim of NeoVax is to prevent cancer from recurring in melanoma skin cancer patients after their tumours have been surgically removed.