Հայաստանն ուղենշում է Եվրամիության հետ տնտեսական առաջիկա համագործակցության ոլորտները
Օրեր առաջ Քիշնևում կայացավ ԱլԳ երկրների արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպումը, որին ներկա էր ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Ելույթ ունենալով հանդիպմանը՝ Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը նշել է այն ոլորտները, որոնցում Հայաստանը ոչ հեռու ապագայում համագործակցություն  կարող է զարգացնել Եվրամիության հետ:
Մասնավորապես, նախարարը նշել է գործընկեր երկրներում տեղական արժույթով Փոքր և միջին ձեռնարկությունների զարգացման ֆինանսավորման, ռոումինգի սակագների հարմոնիզացիայի, Տրանս-եվրոպական տրանսպորտային ցանցի հետ կապված հարցերն ապագա համագործակցության օրակարգ բերելու կարևորությունը:
Ըստ էության, Նալբանդյանի այս ելույթը, ՀՀ-ԵՄ շրջանակային նոր համաձայնագրի՝ աշնանը նախատեսվող ստորագրմանն ընդառաջ, տնտեսական ոլորտում ԵՄ հետ համագործակցության հայկական կողմի տեսլականի պաշտոնական հստակեցման քայլ է։ Փաստացի, հայտնի են դառնում Հայաստանի համար գերակա ոլորտները, որոնց շուրջ համագործակցության հարցում Հայաստանը կարող է նախաձեռնողականություն ցուցաբերել։
Ինչ վերաբերում է համագործակցության հեռանկարային ոլորտներին, ապա դրանք բավական բազմազան են, քանի որ խոսքը վերաբերում է միաժամանակ և՛ նորարությունների ֆինանսավորմանը, և՛ փոքր ձեռնարկատիրության զարգացմանն ուղղված ջանքերին, և՛ առանձին գործնական հարցերին, ինչպիսին է, օրինակ, ռոումինգի սակագների վերանայումը:
Ինչ վերաբերում է Տրանս-Եվրոպական տնտեսական ցանցին (TEN-T), ապա խոսքը վերաբերում է եվրոպական տրանսպորտային ցանցն Արևելյան գործընկերության երկրների համար ընդլայնելուն, ինչը կզարգացնի, մի կողմից, ԱլԳ անդամ երկրների միջև, մյուս կողմից, Եվրամիության հետ նրանցից յուրաքանչյուրի տնտեսական կապերը:
Ամփոփելով կարող ենք ասել, որ Եվրամիության հետ Հայաստանի համագործակցության տնտեսական ասպեկտներն, առնվազն  առաջիկայի համար ուղենշված են: Առավել ևս, եթե հաշվի առնենք վիզաների ազատականացման հնարավորությունը, ինչի շուրջ ենթադրաբար շուտով կողմերը կսկսեն բանակցել, ապա այդ ուղղություններով համագործակցությունը կարող է սպասվածից նույնիսկ ավելի արդյունավետ լինել։

Armenia is Planning the Spheres of Economic Cooperation with the EU
A few days ago an informal meeting of the EaP countries' foreign ministers took place in Kishinev Also attended by the Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian. Speaking at the meeting, the Armenian Foreign Minister mentioned all the spheres in which Armenia will cooperate with the European Union in the near future.
In particular, the Minister pointed out the importance of financing small and medium enterprise development in local currencies, harmonization of roaming tariffs, trans-European transport network issues in future cooperation agenda.
In fact, Nalbandian's speech is a step in the official clarification of the Armenian side's vision of cooperation with the EU in the face of signing the new Armenia-EU framework agreement, which is scheduled for autumn. In fact, the priority areas for Armenia are thus becoming clear, in which Armenia may initiate cooperation.
As for the spheres of cooperation, they are quite varied, as it relates to both innovation financing and efforts aimed at small entrepreneurship and individual business issues, such as the review of roaming tariffs.
As for the Trans-European Economic Network (TEN-T), then we speak about the expansion of the European Transport Network for the countries of the Alliance, which will improve the economic ties between the EaP member states on the one hand and the EU on the other hand.
To sum up, we can say that the economic aspects of Armenia-EU cooperation are at least planned for the future. Especially if we take into account the possibility of visa liberalization, assuming that the parties will start negotiating soon, cooperation in those areas may be even more effective than expected.