Հայաստանն ուղենշում է Եվրամիության հետ տնտեսական առաջիկա համագործակցության ոլորտները
Օրեր առաջ Քիշնևում կայացավ ԱլԳ երկրների արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպումը, որին ներկա էր ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Ելույթ ունենալով հանդիպմանը՝ Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը նշել է այն ոլորտները, որոնցում Հայաստանը ոչ հեռու ապագայում համագործակցություն  կարող է զարգացնել Եվրամիության հետ:
Մասնավորապես, նախարարը նշել է գործընկեր երկրներում տեղական արժույթով Փոքր և միջին ձեռնարկությունների զարգացման ֆինանսավորման, ռոումինգի սակագների հարմոնիզացիայի, Տրանս-եվրոպական տրանսպորտային ցանցի հետ կապված հարցերն ապագա համագործակցության օրակարգ բերելու կարևորությունը:
Ըստ էության, Նալբանդյանի այս ելույթը, ՀՀ-ԵՄ շրջանակային նոր համաձայնագրի՝ աշնանը նախատեսվող ստորագրմանն ընդառաջ, տնտեսական ոլորտում ԵՄ հետ համագործակցության հայկական կողմի տեսլականի պաշտոնական հստակեցման քայլ է։ Փաստացի, հայտնի են դառնում Հայաստանի համար գերակա ոլորտները, որոնց շուրջ համագործակցության հարցում Հայաստանը կարող է նախաձեռնողականություն ցուցաբերել։
Ինչ վերաբերում է համագործակցության հեռանկարային ոլորտներին, ապա դրանք բավական բազմազան են, քանի որ խոսքը վերաբերում է միաժամանակ և՛ նորարությունների ֆինանսավորմանը, և՛ փոքր ձեռնարկատիրության զարգացմանն ուղղված ջանքերին, և՛ առանձին գործնական հարցերին, ինչպիսին է, օրինակ, ռոումինգի սակագների վերանայումը:
Ինչ վերաբերում է Տրանս-Եվրոպական տնտեսական ցանցին (TEN-T), ապա խոսքը վերաբերում է եվրոպական տրանսպորտային ցանցն Արևելյան գործընկերության երկրների համար ընդլայնելուն, ինչը կզարգացնի, մի կողմից, ԱլԳ անդամ երկրների միջև, մյուս կողմից, Եվրամիության հետ նրանցից յուրաքանչյուրի տնտեսական կապերը:
Ամփոփելով կարող ենք ասել, որ Եվրամիության հետ Հայաստանի համագործակցության տնտեսական ասպեկտներն, առնվազն  առաջիկայի համար ուղենշված են: Առավել ևս, եթե հաշվի առնենք վիզաների ազատականացման հնարավորությունը, ինչի շուրջ ենթադրաբար շուտով կողմերը կսկսեն բանակցել, ապա այդ ուղղություններով համագործակցությունը կարող է սպասվածից նույնիսկ ավելի արդյունավետ լինել։

Армения определяет направления будущего экономического сотрудничества с Евросоюзом
В Кишиневе на днях состоялась неофициальная встреча министров иностранных дел стран Восточного Партнерства, на которой присутствовал министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян. Выступая на встрече, руководитель внешнеполитического ведомства Армении отметил те направления, в которых Армения в недалеком будущем будет развивать сотрудничество с Евросоюзом.
В частности, министр отметил важность внесения в повестку будущего сотрудничества вопросов, связанных с финансированием развития малых и средних предприятий  местной валютой в странах-партнерах, гармонизацией тарифов на роуминги, а также вопросов, связанных с трансевропейской транспортной сетью.
По сути, это выступление Налбандяна в канун предполагаемого подписания нового рамочного соглашения РА-ЕС является шагом, уточняющим официальные представления армянской стороны по направлениям экономического сотрудничества с ЕС. Фактически, становятся известными приоритетные для Армении направления, вокруг которых по вопросам сотрудничества Армения может проявить инициативу.
Что касается перспективных направлений сотрудничества, то они достаточно многочисленны, поскольку речь идет одновременно и о финансировании инноваций, и об усилиях, направленных на развитие малого предпринимательства, и об отдельных деловых вопросах, каковым, например, является пересмотр тарифов на роуминги.
Что касается Трансевропейской экономичесой сети (TEN-T), то речь идет о расширении европейской транспортной сети для стран-членов Восточного Партнерства, что, с одной стороны, приведет к развитию названной сети между этими странами, а с другой – к развитию экономических связей названных стран с Евросоюзом.
Обобщая сказанное, отметим, что экономические аспекты сотрудничества Армении с Евросоюзом, как минимум для ближайшего будущего, уже очерчены. А с учетом возможности либерализации виз, вокруг чего предположительно стороны скоро начнут переговоры, сотрудничество по названным направлениям может оказаться даже более эффективным, чем это ожидается сегодня.