Հպարտությամբ ու մի քիչ էլ թախիծով սպիտակցիները նշում են իրենց քաղաքի օրը
Հուլիսի 15-ը սպիտակցիների համար տոն է: Արդեն 15 տարի է, ինչ քաղաքում տոնում են Սպիտակի օրը` լի բազում պայծառ հիշողություններով, միևնույն  ժամանակ մի քիչ էլ թախիծով:
Չէ՞ որ օրվա ընտրությունը պատահական չէ: Հուլիսի 15-ը Սպիտակի նախկին քաղաքապետ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Սուրեն Ավետիսյանի ծննդյան օրն է։ Մարդ, ով իր ապրած տարիները նվիրեց հարազատ քաղաքի՝ 1988թ-ի երկրաշարժից գրեթե ամբողջովին ավերված Սպիտակի վերակառուցմանն ու զարգացմանը:
«Ինչ էլ ասես, քիչ է: Եզակի էր, ընտրյալ էր, մեզ համար էր, բոլորինն էր…»: Այսպես, հուզմունքը հազիվ զսպելով, խոսում են սպիտակցներն իրենց նախկին քաղաքապետի մասին, ով 1996թ-ին ընտրվեց Սպիտակի քաղաքապետ 98% ձայներով: Քվեներ, որոնք մարդիկ տվեցին առանց երկմտելու ու առանց թերահավատության, որովհետև վստահում էին, գիտեին քաղաքի նվիրյալին:
Սուրեն Ավետիսյանի քաղաքապետ եղած տարիներին (1996-1999) կատարվել է այսօրվա քաղաքի կառուցապատման 30-40%-ը: Ջիմ Թորոսյանի նախագծերով այդ տարիներին Սպիտակում կառուցվեցին բնակարաններ, դպրոցներ, երաժշտական դպրոց, մեկ տարվա մեջ կառուցվեց սբ. Հարություն եկեղեցին: Կառուցվեց ու մեծ հանդիսավորությամբ բացվեց մշակույթի պալատը, ամբողջովին վերակառուցվեց քաղաքի զբոսայգին:  Սկսեց, սակայն չհասցրեց ավարտել կենտրոնական հրապարակի համալիրի շինարարությունը և բազում այլ նախագծեր…
«Մեր տունը պիտի մեր ձեռքով շինենք». այսպես էր մտածում, ինչպես համաքաղաքացիներն էին  նրան անվանում, «Սուրեն շինարարը»:  Փլատակների տակ հայտնված հայրենի քաղաք, հուսահատ ու թախիծով լցված համաքաղաքացիներ. այս ամենը մեծ ցավ էր պատճառում Սուրենին: Ու նա որոշեց. պետք է փլատակներից վեր հանել քաղաքը, մարդկանց դեմքին վերադարձնել ժպիտը, քաղաքի փողոցները լցնել մանկան ճիչերով… Այդպես էլ արեց:
«Դուք սպիտակցուն վերադարձրիք ժպիտն ու հավատը, կասկած չհարուցեց նրա ապագայի նկատմամբ ձեր դրսևորած կամքն ու ձեռներեցությունը», - ինչպես նշվում է Սուրեն Ավետիսյանի մասին գրված «Գործս մնա հիշատակող…» գրքում, այս մասին Սպիտակ կատարած այցելություններից մեկի ժամանակ ասել է այն ժամանակ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
Սուրենի մասին շատերն են ջերմությամբ ու ակնածանքով հիշում՝ թե՛ որպես մարդ, ընկեր, թե՛ որպես գործիչ՝ նվիրված իր քաղաքին ու հայրենիքին:
«Կոկիկ էր իր գործի մեջ ու ճշտապահ, հետևում էր գործին, դռնից դուրս հանեիր, պատուհանից ներս կմտներ գործի համար: Արդյունքի չհասներ, չէր հեռանա: Նա նպատակին չէր հասնում աղմուկի միջոցով, չէր զզվեցնում: Նրանից հորդում էին գործարար մարդու կամքն ու վճռականությունը», - Սուրեն Ավետիսյանի մասին գրքում ասել է Վլադիմիր Մովսիսյանը:
Սուրեն Ավետիսյանի քաղաքապետ եղած տարիներին Սպիտակում ներդրումներ իրականացրած Միխայիլ Բաղդասարովն էլ Սուրենին հիշում է որպես մարդու, ով խոսքից արագ անցնում էր գործի: «Սա բացառիկ երևույթ էր մեր օրերում: Նա դիմացինին անսահման հավատ ներշնչել գիտեր… Սերունդները դեռ երկար են հիշելու այս խիզախ, մեծ թռիչքների, գաղափարների տեր 36-ամյա քաղաքապետ մարդուն, որի 3 տարվա գիշերուզօր տքնաջան աշխատանքի շնորհիվ մեկը մյուսի հետևից Սպիտակում վեր էին խոյանում ճաշակով, ժամանակակից ճարտարապետությանը համապատասխան կառույցներ: Իսկ այս բոլորը դյուրին չէր»:
1999թ-ին, երբ Սուրեն Ավետիսյանն առաջադրեց պատգամավորի թեկնածություն, սպիտակցիները մտահոգված էին այդ հանգամանքով, վախենում էին կորցնել իրենց քաղաքապետին: Այս մասին տեղյակ էր նաև Սուրենը, ինչի վերաբերյալ «Երեկոյան Երևան»-ին տված հարցազրույցում ասել է. «Իմ պատգամավորական լիազորություններով և գործունեությամբ վստահ եմ, որ առաջինն օգտակար եմ լինելու իմ ժողովրդին»:
Վստահաբար, պատգամավոր Սուրեն Ավետիսյանն էլ ավելի լայն հնարավորություններ կունենար զարգացնելու իր սիրելի քաղաքը, եթե…

With Pride and a Little Bit Sadness the People of Spitak Celebrate the Day of Their City
July 15 is a holiday for the people of Spitak. It is already 15 years that the Day of Spitak is being celebrated, full of many bright memories, at the same time of sadness.
The choice of the day is not accidential. July 15 is the birthday of the former mayor of Spitak, former Deputy of the RA National Assembly Suren Avetisyan – a person, who devoted his years to the reconstruction and development of his native city Spitak, which was almost completely destroyed during 1988 earthquake.
ʺWhatever you say is not enough. He was a unique person, he was for us, he was ours…ʺ This is how the people of Spitak with a little bit excitement speak about their former mayor, who in 1996 with 98% of votes was elected the mayor of the city. These were votes that the people casted without hesitation and without skepticism, because they trusted, knew the city's devotee.
During the years that Suren was the mayor of Spitak (1996-1999) 30-40% of today's city construction was completed. With the architectural projects of Jim Torosyan, houses, schools, a music school, and St. Harutyun church were built in Spitak. The House of Culture was build and solemnly opened, the city park was fully rebuilt. Suren started but did not manage to complete the construction of the central square and many other projects...
ʺWe should build our houses with our handsʺ: this is how Suren Builder, as the people of Spitak called him, was thinking. Hometown under the ruins, people filled with despair and sorrow. All this upset Suren greatly. And he decided: he should get rid of the ruins, return the smile on the faces of the people, fill the streets of the city with children’s laughter ... He did that…
You returned smile and hope to the people of Spitak. Your will and undertakings did not cause any suspicions, – as it is written in the book My work will remain in memories... about Suren Avetisyan, this was said by then the RA President Robert Kocharyan during one of his visits to Spitak.
Many remember Suren with warmth and reverence both as a friend and state official devoted to his city and the homeland.
In his work he was neat and punctual, he was carefully controlling the work. He did not go away unless there was any result. He did not fulfill his goals with noise. He was a state official full of will and determination, Vladimir Movsisyan said this in the book about Suren.
Mikhail Bagdasarov, who made investments in Spitak, when Suren Avetisyan was the mayor of the city, remembered him as a person, whose words were very quickly becoming actions. He was an exceptional phenomenon in our days. He knew how to make people believe him… Our coming generations will remember him for long.
In 1999, when Suren Avetisyan put his candidacy for RA National Assembly elections, the people of Spitak were concerned over the fact, they were afraid of losing their mayor. Suren knew about this, over which in one of his interviews to Yerevan Evening he said: With my parliamentary mandate and activities I am sure that first of all I will be useful to my people.