Հպարտությամբ ու մի քիչ էլ թախիծով սպիտակցիները նշում են իրենց քաղաքի օրը
Հուլիսի 15-ը սպիտակցիների համար տոն է: Արդեն 15 տարի է, ինչ քաղաքում տոնում են Սպիտակի օրը` լի բազում պայծառ հիշողություններով, միևնույն  ժամանակ մի քիչ էլ թախիծով:
Չէ՞ որ օրվա ընտրությունը պատահական չէ: Հուլիսի 15-ը Սպիտակի նախկին քաղաքապետ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Սուրեն Ավետիսյանի ծննդյան օրն է։ Մարդ, ով իր ապրած տարիները նվիրեց հարազատ քաղաքի՝ 1988թ-ի երկրաշարժից գրեթե ամբողջովին ավերված Սպիտակի վերակառուցմանն ու զարգացմանը:
«Ինչ էլ ասես, քիչ է: Եզակի էր, ընտրյալ էր, մեզ համար էր, բոլորինն էր…»: Այսպես, հուզմունքը հազիվ զսպելով, խոսում են սպիտակցներն իրենց նախկին քաղաքապետի մասին, ով 1996թ-ին ընտրվեց Սպիտակի քաղաքապետ 98% ձայներով: Քվեներ, որոնք մարդիկ տվեցին առանց երկմտելու ու առանց թերահավատության, որովհետև վստահում էին, գիտեին քաղաքի նվիրյալին:
Սուրեն Ավետիսյանի քաղաքապետ եղած տարիներին (1996-1999) կատարվել է այսօրվա քաղաքի կառուցապատման 30-40%-ը: Ջիմ Թորոսյանի նախագծերով այդ տարիներին Սպիտակում կառուցվեցին բնակարաններ, դպրոցներ, երաժշտական դպրոց, մեկ տարվա մեջ կառուցվեց սբ. Հարություն եկեղեցին: Կառուցվեց ու մեծ հանդիսավորությամբ բացվեց մշակույթի պալատը, ամբողջովին վերակառուցվեց քաղաքի զբոսայգին:  Սկսեց, սակայն չհասցրեց ավարտել կենտրոնական հրապարակի համալիրի շինարարությունը և բազում այլ նախագծեր…
«Մեր տունը պիտի մեր ձեռքով շինենք». այսպես էր մտածում, ինչպես համաքաղաքացիներն էին  նրան անվանում, «Սուրեն շինարարը»:  Փլատակների տակ հայտնված հայրենի քաղաք, հուսահատ ու թախիծով լցված համաքաղաքացիներ. այս ամենը մեծ ցավ էր պատճառում Սուրենին: Ու նա որոշեց. պետք է փլատակներից վեր հանել քաղաքը, մարդկանց դեմքին վերադարձնել ժպիտը, քաղաքի փողոցները լցնել մանկան ճիչերով… Այդպես էլ արեց:
«Դուք սպիտակցուն վերադարձրիք ժպիտն ու հավատը, կասկած չհարուցեց նրա ապագայի նկատմամբ ձեր դրսևորած կամքն ու ձեռներեցությունը», - ինչպես նշվում է Սուրեն Ավետիսյանի մասին գրված «Գործս մնա հիշատակող…» գրքում, այս մասին Սպիտակ կատարած այցելություններից մեկի ժամանակ ասել է այն ժամանակ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
Սուրենի մասին շատերն են ջերմությամբ ու ակնածանքով հիշում՝ թե՛ որպես մարդ, ընկեր, թե՛ որպես գործիչ՝ նվիրված իր քաղաքին ու հայրենիքին:
«Կոկիկ էր իր գործի մեջ ու ճշտապահ, հետևում էր գործին, դռնից դուրս հանեիր, պատուհանից ներս կմտներ գործի համար: Արդյունքի չհասներ, չէր հեռանա: Նա նպատակին չէր հասնում աղմուկի միջոցով, չէր զզվեցնում: Նրանից հորդում էին գործարար մարդու կամքն ու վճռականությունը», - Սուրեն Ավետիսյանի մասին գրքում ասել է Վլադիմիր Մովսիսյանը:
Սուրեն Ավետիսյանի քաղաքապետ եղած տարիներին Սպիտակում ներդրումներ իրականացրած Միխայիլ Բաղդասարովն էլ Սուրենին հիշում է որպես մարդու, ով խոսքից արագ անցնում էր գործի: «Սա բացառիկ երևույթ էր մեր օրերում: Նա դիմացինին անսահման հավատ ներշնչել գիտեր… Սերունդները դեռ երկար են հիշելու այս խիզախ, մեծ թռիչքների, գաղափարների տեր 36-ամյա քաղաքապետ մարդուն, որի 3 տարվա գիշերուզօր տքնաջան աշխատանքի շնորհիվ մեկը մյուսի հետևից Սպիտակում վեր էին խոյանում ճաշակով, ժամանակակից ճարտարապետությանը համապատասխան կառույցներ: Իսկ այս բոլորը դյուրին չէր»:
1999թ-ին, երբ Սուրեն Ավետիսյանն առաջադրեց պատգամավորի թեկնածություն, սպիտակցիները մտահոգված էին այդ հանգամանքով, վախենում էին կորցնել իրենց քաղաքապետին: Այս մասին տեղյակ էր նաև Սուրենը, ինչի վերաբերյալ «Երեկոյան Երևան»-ին տված հարցազրույցում ասել է. «Իմ պատգամավորական լիազորություններով և գործունեությամբ վստահ եմ, որ առաջինն օգտակար եմ լինելու իմ ժողովրդին»:
Վստահաբար, պատգամավոր Սուրեն Ավետիսյանն էլ ավելի լայն հնարավորություններ կունենար զարգացնելու իր սիրելի քաղաքը, եթե…

С гордостью и некоторой грустью жители Спитака отмечают день города
15-е июля – праздник для жителей Спитака. Уже 15 лет, как полные светлых воспоминаний и одновременно некоторой грусти, в городе отмечают день Спитака.
И выбор дня не случаен. 15-е июля – день рождения бывшего мэра Спитака, бывшего депутата НС РА Сурена Аветисяна, человека, который свои прожитые годы посвятил родному городу – восстановлению и развитию Спитака, почти полностью разрушенному землетрясением 1988-го года.
"Что бы ни говорили – будет мало. Был единственный в своем роде, относился к когорте избранных, жил для людей, принадлежал всем нам…" - именно так, едва сдерживая волнение, говорили спитакцы о своем бывшем мэре, который в 1996-ом году был избран на эту должность почти 98% голосов. Голоса, которые люди отдали ему не колеблясь и без сомнения, говорили о том, что они доверяют ему, уверены в его преданности городу.
Под управлением Сурена Аветисяна (1996-1999 гг.) город был застроен на 30-40% от сделанного на сегодня. По проектам Джима Торосяна в эти годы в Спитаке были построены дома, школы, музыкальная школа. За один год была построена церковь Св. Воскресенья. Был построен и открыт с большими торжествами дворец культуры, полностью был восстановлен городской парк. Были начаты, хотя и не доведены до завершения строительство комплекса центральной площади и многие другие проекты…
"Наш дом мы должны строить своими собственными руками", – так думал Сурен-строитель, как о нем говорили сограждане. Город, оказавшийся под руинами, полные отчаяния и горя горожане – все это причиняло боль Сурену. И он решил, что должен восстановить город из руин, вернуть на лица людей улыбки, наполнить улицы города детскими голосами… И он сделал это.
"Вы вернули спитакцам улыбку и веру. Не было никаких сомнений в Вашей воле и предприимчивости относительно будущего города", – приводятся в посвященной Сурену Аветисяну книге "Дело мое останется памятью…" слова, сказанные мэру во время одного из своих поездок в Спитак бывшим в то время президентом РА Робертом Кочаряном.
О Сурене - как о человеке, товарище, государственном деятеле, преданном городу и родине – многие вспоминают с теплотой и почтением. "В делах был аккуратным и пунктуальным, сам контролировал все работы. Для пользы общего дела мог проявить крайнюю настойчивость – не уходил, пока не добьется своего. Одновременно в своей настойчивости не опускался до скандалов и не надоедал людям. От него исходили человеческая воля и решительность", – в названной книге говорил о Сурене Аветисяне Владимир Мовсисян.
Михаил Багдасаров, осуществлявший инвестиционные проекты в Спитаке в годы руководства городом Суреном Аветисяном, также помнит Сурена как человека, чье слово быстро переходило в дело. "Он был исключительным явлением для наших дней. Он умел внушать всем безграничную веру… Поколения еще долго будут помнить этого смелого 36-летнего мэра, человека большого полета и идей, благодаря трехлетней непрерывной и изнуряющей работе которого в Спитаке один за другим возвышались строения, созданные со вкусом и всеми требованиями современной архитектуры. А это – нелегкий труд".
Когда в 1999-ом году Сурен Аветисян выдвинул свою кандидатуру на место в парламенте, спитакцы были озабочены этим, поскольку боялись, что потеряют своего мэра. Это, конечно, понимал и Сурен, который в интервью газете "Вечерний Ереван" сказал: "Своими депутатскими полномочиями и деятельностью, уверен, в первую очередь буду полезен своему народу".
Можем сказать уверенно, у Сурена Аветисяна были бы более широкие возможности развивать любимый город, если бы…