Սուրեն Ավետիսյանը գիտեր` առանց միջազգային դոնորների ներգրավման Սպիտակը հնարավոր չէր լինի վերակառուցել
1988թ-ի դեկտեմբերի 7-ի ավերիչ երկրաշարժից հետո Սպիտակն այսօր կանգուն է: Շատ քիչ բան է հիշեցնում փլատակների տակ հայտնված քաղաքի մասին՝ չնայած նրան, որ երկրաշարժից տուժած մարդկանց բնակարանային հարցերը մինչ օրս ամբողջովին լուծված չեն:
Քաղաքի վերակառուցումը սկսվեց 1996թ-ից, երբ Սպիտակի քաղաքապետ ընտրվեց Սուրեն Ավետիսյանը. մարդ, ում հետ սպիտակցիները մեծ հույսեր էին կապում, ով իր առաքելությունն էր համարում փլատակների տակից հանել Սպիտակն ու դարձնել զարգացած ու երկրում կարևոր նշանակություն ունեցող քաղաք: Սուրենն ասում էր. «Սպիտակը դարձնելու եմ Հայաստանի Փարիզը»:
Սկսած աշխատանքների թափն ու տեմպը Սուրենի խոսքերի նկատմամբ ոչ մի կասկած չէին հարուցում: Երեք տարվա ընթացքում հսկայական շինարարական աշխատանքներ իրականացվեցին՝ այսօրվա քաղաքի կառուցումների 30-40%-ը, իսկ նրա կողմից ձեռնարկված նախագծերի մի մեծ մասի շինարարությունն էլ շարունակվեց հետագա տարիներին:
Արդեն 1999թ-ին Սպիտակում գործում էր «Հացամթերքների» կոմբինատը, կարի ֆաբրիկան, որը կարում էր հիմնականում ՊՆ և ԱՄՆ «Ամերեքս» ֆիրմայի պատվերով: Ֆաբրիկան պայմանագրեր ուներ նաև Բելգիայի «Լիզատեքս» և Նիդերլանդների «Էրմենի» կազմակերպությունների հետ: Հենց 1999թ-ին Սպիտակում բացվեց ոսկու գործարանի մասնաճյուղ, որտեղ աշխատանքի ընդունվեցին 120 հաշմանդամներ: Գործարանը համագործակցում էր ԱՄՆ-ի և Իսրայելի գործարանների հետ: Ոչ լիարժեք, սակայն գործում էր նաև վերելակների գործարանը, որի սարքավորումների նորոգման հարցերի հետ կապված արդեն իսկ աշխատանքներ էին սկսվել:
Քաղաքի վերակառուցումն ու նման հսկայածավալ աշխատանքների իրականացումը, բնականաբար, հնարավոր չէր լինի իրականացնել միայն երկրի միջոցներով: Անհրաժեշտ էր ներգրավել միջազգային դոնորների, կապեր հաստատել տարբեր երկրների, միջազգային ֆոնդերի հետ:
Այս ուղղությամբ առաջին քայլը եղավ 1996թ-ին «Սպիտակ» հիմնադրամի ստեղծումը, որին հանգանակություն էին անում արտասահմանում բնակվող սպիտակցի գործարարները: Այնուհետև սկսեց միջազգային կապերի ընդլայնումը: Վերակառուցման աշխատանքներին սկսեցին իրնեց օժանդակությունը ցուցաբերել ԱՄՆ-ի Թաուզանդ Օքս քույր քաղաքը, ԱՄՆ «Ագապե» կազմակերպությունը, Ֆրանսիայի «Հույս Հայաստանի» կազմակերպությունը և մի շարք այլ երկրների կազմակերպություններ:
Նախատեսվում էր նաև Ճապոնիայի հետ սերտ համագործակցություն, որի վերաբերյալ նախնական պայմանավորվածություններ էին ձեռք բերվել 1998թ-ին Ճապոնիա կատարած այցի ժամանակ: Ճապոնիայի ֆուկույի քաղաքում Սուրեն Ավետիսյանը մասնակցեց «Աշխարհի քաղաքային երկրաշարժեր» կոնֆերանսին, որին մասնակցում էին 13 երկրների քաղաքների ղեկավարներ: Այցի ժամանակ կնքվել էր համաձայնագիր՝ փոխօգնության ֆոնդ ստեղծելու վերաբերյալ:
Ճապոնիայի և շատ այլ երկրների հետ համագործակցությունն, անկասկած, էլ ավելի կընդլայնվեր, եթե չլիներ 1999թ-ի հոկտեմբերի 26-ը…
«Մի ներդաշնակ միություն էր ստեղծվել «Ժիա»-ի և Սպիտակ քաղաքի միջև՝ նախանձելի կապ դոնորի և շահառուի միջև: Սուրենն իսկապես հայրենասեր էր: Թողած իր հանգիստն ու այլ նախասիրությունները՝ օրնիբուն աշխատում էր, Սպիտակի ապագա կառուցման ծրագրերը կազմում: Ոչ միայն հանրապետությունում, այլև արտերկրում էր հնչում նրա համբավը՝ որպես գործը հստակ իմացող, գործը մինչև վերջ հասկացող անձ… Իզուր չէ, որ Սպիտակը նրա մահն անվանեց երկրորդ երկրաշարժ», - Սուրեն Ավետիսյանի մասին գրված «Գործս մնա հիշատակող…» գրքում ասել է ճարտարապետ, այն ժամանակ ֆրանսիական «Ժիա» կազմակերպության երևանյան մասնաճյուղի տնօրեն Աշոտ Մանասարյանը:

Сурен Аветисян знал: без привлечения международных доноров Спитак нельзя восстановить
После разрушительного землетрясения 7-го декабря 1988-го года Спитак сегодня восстановлен. Несмотря на то, что квартирный вопрос пострадавших от землетрясения людей до сегодняшнего дня все еще не решен полностью, сегодня мало что напоминает о городе, в долю секунд очутившемся под руинами.
Восстановление города началось с 1996-го года, когда мэром Спитака был избран Сурен Аветисян – человек, с кем спитакцы связывали большие надежды, кто считал своей миссией поднять из-под руин Спитак и сделать его развитым, имеющим важное значение в стране городом. Сурен говорил: "Я сделаю Спитак армянским Парижем".
Судя по темпам и масштабам начавшихся работ, никто не сомневался в словах Сурена. В течение трех лет были осуществлены гигантские строительные работы – 30-40% от нынешней застройки города, а значительная часть запланированных им работ была продолжена уже в последующие годы.
Уже к 1999-му году в Спитаке были задействованы хлебобулочный комбинат, швейная фабрика, которая в основном шила по заказау МО Армении и американской фирмы "Амерекс". Фабрика также имела договоры с бельгийской и голландской фирмами "Лизатекс" и "Эрмени". Именно в 1999-ом году в Спитаке был открыт филиал ювелирного завода, куда были приняты на работу 120 работников-инвалидов. Завод сотрудничал с ювелирными заводами США и Израиля. Пусть и не на полную мощность, тем не менее был задействован завод по производству лифтов, по вопросам ремонта оборудования которого тогда уже начались соответствующие работы.
Восстановление города и осуществление работ столь гигантских масштабов, естественно, невозможно было сделать одними лишь силами государства. Возникла необходимость привлечения международных доноров, установления связей с различными странами, с международными фондами.
Первым шагом в данном направлении было создание в 1996-ом году фонда "Спитак", куда вносили свои вклады живущие за границей предприниматели из Спитака. Затем началось расширение международных связей. Восстановительным работам свою помощь оказали город-побратим Спитака Таузенд Окс (США), организации "Агапе" (США) и "Надежда Армении" (Франция), а также ряд организаций из других стран.
Планировалось также тесное сотрудничество с Японией, относительно чего во время визита в Японию в 1998-ом году были достигнуты предварительные договоренности. В тот год, в японском Городе Фукуя, Сурен Аветисян принял участие в конференции "Землетрясения в городах мира", на которой участвовали руководители городов из 13 стран мира. Во время визита было подписано соглашение о создании фонда взимопомощи.
Несомненно, сотрудничество с Японией и многими другими странами могло быть более глубоким, если бы не 26-е октября 1999-го года…
"Был создан гармоничный союз между "Жиа" и городом Спитак, завидная связь между донором и бенефициаром. Сурен на самом деле был патриотом. Оставив в стороне покой и собственные интересы, он работал день и ночь, строил планы по будущей застройке Спитака. Его слава - как человека, хорошо знающего, до конца понимающего свое дело, - звучала не только в республике, но и за ее границами… Недаром в Спитаке его смерть назвали вторым землетрясением", – в книге "Дело мое останется памятью…" написал архитектор Ашот Манасарян, в то время директор ереванского филиала французского "Жиа".