Սուրեն Ավետիսյանը գիտեր` առանց միջազգային դոնորների ներգրավման Սպիտակը հնարավոր չէր լինի վերակառուցել
1988թ-ի դեկտեմբերի 7-ի ավերիչ երկրաշարժից հետո Սպիտակն այսօր կանգուն է: Շատ քիչ բան է հիշեցնում փլատակների տակ հայտնված քաղաքի մասին՝ չնայած նրան, որ երկրաշարժից տուժած մարդկանց բնակարանային հարցերը մինչ օրս ամբողջովին լուծված չեն:
Քաղաքի վերակառուցումը սկսվեց 1996թ-ից, երբ Սպիտակի քաղաքապետ ընտրվեց Սուրեն Ավետիսյանը. մարդ, ում հետ սպիտակցիները մեծ հույսեր էին կապում, ով իր առաքելությունն էր համարում փլատակների տակից հանել Սպիտակն ու դարձնել զարգացած ու երկրում կարևոր նշանակություն ունեցող քաղաք: Սուրենն ասում էր. «Սպիտակը դարձնելու եմ Հայաստանի Փարիզը»:
Սկսած աշխատանքների թափն ու տեմպը Սուրենի խոսքերի նկատմամբ ոչ մի կասկած չէին հարուցում: Երեք տարվա ընթացքում հսկայական շինարարական աշխատանքներ իրականացվեցին՝ այսօրվա քաղաքի կառուցումների 30-40%-ը, իսկ նրա կողմից ձեռնարկված նախագծերի մի մեծ մասի շինարարությունն էլ շարունակվեց հետագա տարիներին:
Արդեն 1999թ-ին Սպիտակում գործում էր «Հացամթերքների» կոմբինատը, կարի ֆաբրիկան, որը կարում էր հիմնականում ՊՆ և ԱՄՆ «Ամերեքս» ֆիրմայի պատվերով: Ֆաբրիկան պայմանագրեր ուներ նաև Բելգիայի «Լիզատեքս» և Նիդերլանդների «Էրմենի» կազմակերպությունների հետ: Հենց 1999թ-ին Սպիտակում բացվեց ոսկու գործարանի մասնաճյուղ, որտեղ աշխատանքի ընդունվեցին 120 հաշմանդամներ: Գործարանը համագործակցում էր ԱՄՆ-ի և Իսրայելի գործարանների հետ: Ոչ լիարժեք, սակայն գործում էր նաև վերելակների գործարանը, որի սարքավորումների նորոգման հարցերի հետ կապված արդեն իսկ աշխատանքներ էին սկսվել:
Քաղաքի վերակառուցումն ու նման հսկայածավալ աշխատանքների իրականացումը, բնականաբար, հնարավոր չէր լինի իրականացնել միայն երկրի միջոցներով: Անհրաժեշտ էր ներգրավել միջազգային դոնորների, կապեր հաստատել տարբեր երկրների, միջազգային ֆոնդերի հետ:
Այս ուղղությամբ առաջին քայլը եղավ 1996թ-ին «Սպիտակ» հիմնադրամի ստեղծումը, որին հանգանակություն էին անում արտասահմանում բնակվող սպիտակցի գործարարները: Այնուհետև սկսեց միջազգային կապերի ընդլայնումը: Վերակառուցման աշխատանքներին սկսեցին իրնեց օժանդակությունը ցուցաբերել ԱՄՆ-ի Թաուզանդ Օքս քույր քաղաքը, ԱՄՆ «Ագապե» կազմակերպությունը, Ֆրանսիայի «Հույս Հայաստանի» կազմակերպությունը և մի շարք այլ երկրների կազմակերպություններ:
Նախատեսվում էր նաև Ճապոնիայի հետ սերտ համագործակցություն, որի վերաբերյալ նախնական պայմանավորվածություններ էին ձեռք բերվել 1998թ-ին Ճապոնիա կատարած այցի ժամանակ: Ճապոնիայի ֆուկույի քաղաքում Սուրեն Ավետիսյանը մասնակցեց «Աշխարհի քաղաքային երկրաշարժեր» կոնֆերանսին, որին մասնակցում էին 13 երկրների քաղաքների ղեկավարներ: Այցի ժամանակ կնքվել էր համաձայնագիր՝ փոխօգնության ֆոնդ ստեղծելու վերաբերյալ:
Ճապոնիայի և շատ այլ երկրների հետ համագործակցությունն, անկասկած, էլ ավելի կընդլայնվեր, եթե չլիներ 1999թ-ի հոկտեմբերի 26-ը…
«Մի ներդաշնակ միություն էր ստեղծվել «Ժիա»-ի և Սպիտակ քաղաքի միջև՝ նախանձելի կապ դոնորի և շահառուի միջև: Սուրենն իսկապես հայրենասեր էր: Թողած իր հանգիստն ու այլ նախասիրությունները՝ օրնիբուն աշխատում էր, Սպիտակի ապագա կառուցման ծրագրերը կազմում: Ոչ միայն հանրապետությունում, այլև արտերկրում էր հնչում նրա համբավը՝ որպես գործը հստակ իմացող, գործը մինչև վերջ հասկացող անձ… Իզուր չէ, որ Սպիտակը նրա մահն անվանեց երկրորդ երկրաշարժ», - Սուրեն Ավետիսյանի մասին գրված «Գործս մնա հիշատակող…» գրքում ասել է ճարտարապետ, այն ժամանակ ֆրանսիական «Ժիա» կազմակերպության երևանյան մասնաճյուղի տնօրեն Աշոտ Մանասարյանը:

Suren Avetisyan Knew: Without the Involvement of International Donors It Would not Be Possible to Fully Reconstruct Spitak
After 1988, December 7 earthquake, Spitak city is living today. Very little reminds about the city under the ruins, despite the fact that the housing issues of earthquake-affected people is not fully solved yet.
The reconstruction of the city started in 1996, when Suren Avetisyan was elected the mayor of Spitak. He was a person whom people believed, who considered his mission to get Spitak out of the ruins and make it a developed and an important city in the country. Suren said: “I will make Spitak the Paris of Armenia.”
The speed and the pace of the work that started raised no doubts towards Suren’s words. During three years, huge construction works were carried out - 30-40% of today's city construction was completed, while a large number of constructions initiated by Suren continued in the following years.
Already in 1999, a factory of bread products, a sewing factory, which was sewing mainly in the order of the RA Defense Ministry and American "Amerex" firm were already operating in Spitak. The factory also had contracts with the Belgian “Lizetex” and the Dutch “Ermeni” organizations. In 1999, a branch of the gold factory was opened in Spitak, where 120 disabled people were employed. The factory cooperated with the US and Israeli factories. Not fully, but still the elevator factory was also operating, the work on repairing the equipments of which had already started.
Of course, it would be impossible to fully reconstruct the city and carry out such enormous work only with the resources of the country. There was a need to attract international donors, establish links with various countries, with international funds.
The first step towards this was the creation of “Spitak” foundation in 1996, to which businessmen from Spitak living abroad contributed. Then the expansion of international links started. The US Thousand Ox sister city, US “Agape” organization, French “Hope for Armenia” organization and a number of other organizations from various countries started supporting the reconstruction works of Spitak.
A close cooperation with Japan was also planned, over which a preliminary agreement was reached in 1998 during Suren’s visit to Japan. In the Japanese Fukui city Suren Avetisyan took part at “World city earthquakes” conference attended by heads of 13 cities. During the visit an agreement was signed for creating a fund of mutual support.
The cooperation with Japan and with many other countries, undoubtedly would expand, if October 26, 1999 did not come…