Իսրայելի հանդեպ վերաբերմունքը չփոխելու դեպքում ԵՄ-ն կանհետանա. Նեթանյահու
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ ԵՄ-ին կործանում և անհետացում է սպասվում, եթե Բրյուսելը չփոխի իր վերաբերմունքը Իսրայելի հանդեպ:
«Գիտեմ, այնքան էլ լավ չեմ արտահայտվում, ոմանց դա կցնցի, սակայն ճշմարտությունը մնում է ճշմարտություն և՛ Եվրոպայի անվտանգության , և՛ դրա տնտեսության ապագայի հարցում», - ասել է Նեթանյահուն՝ ելույթ ունենալով Հունգարիայի, Չեխիայի, Սլովակիայի և Լեհաստանի վարչապետների հետ Բուդապեշտում կայացած փակ հանդիպման ժամանակ:
Նեթանյահուն նրանց կոչ է արել փակել սահմանները Մերձավոր Արևելքից և Հյուսիսային Աֆրիկայի երկրներից եկող ներգաղթյալների համար: Նեթանյահուին վրդովեցրել է նաև այն հանգամանքը, որ ԵՄ-ն մշտապես քաղաքական պայմաններ է առաջադրում Իսրայելին:
Եվրամիության քաղաքական գործիչները բազմիցս քննադատել են Իսրայելին Պաղեստինի օկուպացված տարածքներում հրեական բնակավայրեր կառուցելու համար:

Нетаньяху предрек Евросоюзу исчезновение
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что ЕС ждет увядание и полное исчезновение, если Брюссель не изменит отношение к Израилю, сообщает lenta.ru.
"Я не очень корректно выражаюсь, знаю, некоторых из вас это шокирует (...) Но правда остается правдой: и в вопросе безопасности Европы, и в вопросе ее экономического будущего", - отметил глава правительства.
Эти слова Нетаньяху произнес на закрытой встрече в Будапеште с премьер-министрами Венгрии, Чехии, Словакии и Польши, которых он призвал закрыть границы для мигрантов из ближневосточных и североафриканских стран. Премьер также возмутился тем, что ЕС постоянно выдвигает Израилю политические условия.