ԱՄՆ-ն գաղտնազերծել է Քենեդիի սպանության վերաբերյալ КГБ-ի գործակալի վկայությունները
ԱՄՆ ազգային արխիվը հրապարակել է ԱՄՆ 35-րդ նախագահ Ջոն Քենեդիի սպանության հետ կապված նախկինում գաղտնի փաստաթղթեր, որոնց թվում է Պետական անվտանգության կոմիտեի՝ КГБ-ի նախկին գործակալ Յուրի Նոսենկոյի վկայությունները: Վերջինս ԿՀՎ-ին տեղեկություններ է տրամադրել սպանության միակ կասկածյալ Լի Հարվի Օսվալդի մասին:
Նոսենկոն ԽՍՀՄ պետանվտանգության մարմիններում ծառայել է 1954 թվականից, իսկ 1964 թվականին, չվերադառնալով Ժնև գործուղումից քաղաքական ապաստան է խնդրել ԱՄՆ-ում:
Հաղորդվում է, որ ծովային հետևակի նախկին ծառայող Լի Հարվի Օսվալդը 1959 թվականին ցանկացել է հրաժարվել ամերիկյան քաղաքացիությունից և ստանալ ԽՍՀՄ քաղաքացիություն: Նա ԽՍՀՄ-ում ապրել է 2.5 տարի՝ այդ ընթացքում մշտապես գտնվելով անվտանգության ուժերի ուշադրության կենտրոնում: Նոսենկոյի վկայությունները վերաբերում են հենց այս ժամանակահատվածին. նրա պնդմամբ՝ ինքն անձամբ է հարցաքննել Օսվալդին:
Ջոն Քենեդին գնդակահարվել է 1963 թվականի նոյեմբերի 22-ին՝ ԱՄՆ-ի Տեխաս նահանգի Դալաս քաղաքում: Սպանության միակ կասկածյալ Լի Հարվի Օսվալդը սպանությունից երկու օր անց սպանվել է ոստիկանության վարչությունից Դալասի շրջանային բանտ տեղափոխվելու ճանապարհին:

Рассекречены показания агента КГБ по делу об убийстве Джона Кеннеди
Национальный архив США опубликовал ряд ранее засекреченных документов, касающихся убийства 35-го президента Соединенных Штатов Джона Кеннеди. Среди них находятся файлы с аудиозаписями показаний офицера КГБ Юрия Носенко, который в 1964 году предоставил ЦРУ сведения о единственном подозреваем в покушении - Ли Харви Освальде, передает Интерфакс.
Носенко служил в органах госбезопасности с 1953 года, а в 1964, не вернувшись из поездки в Женеву, попросил политического убежища в США. По некоторым сведениям, ЦРУ подозревало его в том, что он двойной агент, однако в 1970-х годах Носенко сотрудничал с управлением в качестве консультанта. Он умер в 2008 году в США.
Отставной морской пехотинец Ли Харви Освальд в 1959 приехал в СССР, заявив о желании получить советское гражданство и отказаться от американского. Он прожил в Союзе два с половиной года, находясь под постоянным наблюдением. К этому периоду и относятся сведения Носенко, который, по его собственному утверждению, лично допрашивал Освальда.
Президент США Джон Фицджеральд Кеннеди был убит 22 ноября 1963 года в Далласе. По результатам работы специально созданной комиссии единственным исполнителем убийства был признан Ли Харви Освальд. Официально он не был осужден, поскольку через два дня после покушения на президента его застрелили во время перевода из полицейского управления в окружную тюрьму Далласа.