Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Իսրայելի տարածաշրջանային համագործակցության նախարարի հետ
Հուլիսի 25-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց պաշտոնական այցով Երևան ժամանած Իսրայելի տարածաշրջանային համագործակցության նախարար Ցախի Հանեգբիի հետ:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը կարևորեց Իսրայելի նախարարի այցը Հայաստան, ընդգծելով, որ հայ և հրեա ժողովուրդների հարաբերությունները պատմական խոր արմատներ ունեն, ինչը լավ հիմք է ստեղծում միջպետական համագործակցության զարգացման համար։
Շնորհակալություն հայտնելով Երևան այցելելու հրավերի և ջերմ ընդունելության համար՝ նախարար Հանեգբին նշեց, որ Իսրայելը ցանկանում է զարգացնել բարեկամական հարաբերությունները Հայաստանի հետ և դա իր այցելության հիմնական ուղերձն է։
Հանդիպմանը զրուցակցիները հանգամանալից անդրադարձ կատարեցին երկկողմ օրակարգի տարբեր հարցերի, քննարկեցին հրատապ տարածաշրջանային և միջազգային խնդիրներ։
Նախարարները գոհունակությամբ արձանագրեցին հասարակական մակարդակով հայ-իսրայելական շփումների ակտիվացումը՝ ընդգծելով, որ դրանք նպաստում են միջպետական հարաբերությունների ամրապնդմանը։
Էդվարդ Նալաբանդյանը և Ցախի Հանեգբին կարևորեցին իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնմնումը, արտգործնախարարությունների միջև խորհրդակցությունների անցկացումը, միջազգային կազմակերպություններում փոխգործակցության սերտացումը, միջխորհրդարանական փոխանակումների ակտիվացումը։
Բանակցությունների օրակարգում էին առևտրատնտեսական կապերի խթանմանն ուղղված քայլերը, երկուստեք կարևորվեց զբոսաշրջության ներուժի լիարժեք օգտագործումը։
Զրույցի ընթացքում քննարկվեցին մշակույթի, գիտության և կրթության ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության խորացմանն առնչվող հարցեր:
Նախարար Ցախի Հանեգբին ներկայացրեց Իսրայելի մոտեցումները տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ:
Հյուրի խնդրանքով Էդվարդ Նալբանդյանը անդրադարձավ ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու նպատակով համապատասխան պայմանների ստեղծման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից ձեռնարկվող ջանքերին:
Հանդիպումից հետո տեղի ունեցավ փաստաթղթերի ստորագրման արարողությունը, որի ժամանակ Հայաստանի արտգործնախարարն ու Իսրայելի տարածաշրջանային համագործակցության նախարարը ստորագրեցին «Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և Իսրայելի Պետության Կառավարության միջև դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց մուտքի արտոնագիր ստանալու պահանջի վերացման մասին» համաձայնագիրը և «Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և Իսրայելի Պետության Կառավարության միջև եկամուտների և գույքի կրկնակի հարկումը բացառելու և հարկումից խուսափելը կանխելու մասին» կոնվենցիան։ Հայաստանի Մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանն ու Ցախի Հանեգբին ստորագրեցին «Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և Իսրայելի Պետության Կառավարության միջև Մշակույթի, Կրթության և Գիտության, Սպորտի և Երիտասարդության ոլորտներում 2017-2020թթ. համագործակցության մասին» ծրագիրը։

Эдвард Налбандян и Цахи Анегби обсудили армяно-израильские отношения
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 25-го июля встетился с прибывшим с официальном визитом в Ереван министром регионального сотрудничества Израиля Цахи Анегби, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Приветствуя гостя, министр Налбандян отметил важность визита министра Израиля в Армению, подчеркнув, что отношения между армянскими и еврейскими народами имеют глубокие исторические корни, что создает хорошую основу для развития межгосударственного сотрудничества.
Поблагодарив за приглашение посетить Ереван и за теплый прием, министр Анегби отметил, что Израиль желает развивать дружеские отношения с Арменией и что это является главным посланием его визита.
В ходе встречи собеседники детально коснулись различных вопросов двусторонней повестки дня, обсудили актуальные региональные и международные проблемы.
Министры с удовлетворением констатировали активизацию армяно-израильских отношений на общественном уровне, подчеркнув, что они способствуют укреплению межгосударственных отношений.
Эдвард Налбандян и Цахи Анегби отметили важность расширения договорно-правовой базы, проведения консультаций между министерствами иностранных дел, укрепления взаимодействия в международных организациях, активизации межпарламентских обменов.
В повестке дня переговоров были шаги, направленные на стимулирование торгово-экономических связей, обоюдно была отмечена важность полноценного использования потенциала туризма.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся углубления взаимовыгодного сотрудничества в сферах культуры, науки и образования.
Министр Цахи Анегби представил подходы Израиля относительно региональных развитий.
По просьбе гостя Эдвард Налбандян коснулся усилий Армении и стран сопредседателей Минской Группы ОБСЕ, направленных на создание соответствующих условий для продвижения процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
После встречи состоялась церемония подписания документов, в ходе которой министр иностранных дел Армении и министр регионального сотрудничества Израиля подписали "Соглашение между правительством Республики Армения и правительством Государства Израиль об отмене визового режима для лиц с дипломатическими паспортамип" и "Конвенцию между правительством Республики Армения и правительством Государства Израиль об избежании двойного налогообложения и о предотвращении уклонения от уплаты налогов в отношении налогов на доходы и капитал". Министр культуры Армении Армен Амирян и Цахи Анегби подписали "Программу сотрудничества между правительством Республики Армения и правительством Государства Израиль в сферах культуры, науки и образования, спорта и молодежи на 2017-2020 годы".