2016թ.-ին GSP+-ից օգտվողների քանակն ավելացել է. Գարեգին Մելքոնյան (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Ներկայացնում են «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի բացառիկ հարցազրույցը  ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ  Գարեգին Մելքոնյանի հետ:
- Պարո՛ն Մելքոնյան, Հայաստանը GSP արտոնությունների համակարգին միացել է 2006թ.-ին: 2008թ.-ի դեկտեմբերին Հայաստանն իրավունք ստացավ օգտվելու ԵՄ GSP  2009-2011 թվականների կանոնակարգով սահմանված կայուն զարգացման և պետական լավ կառավարմանն ուղղված ԵՄ հատուկ կարգավորումից (GSP+): Ինչպե՞ս կգնահատեք GSP+ արտոնությունների համակարգի շրջանակներում ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը: Եվ որքանո՞վ է հայկական կողմն արդյունավետ օգտվում այս համակարգից:
- Ի տարբերություն GSP-ի համակարգի, GSP+ արտոնությունների համակարգից օգտվելու համար, համաձայն GSP+-ի համար սահմանված ընթացակարգի  հետաքրքրվող երկրները պետք է դիմեն: Դիմելու համար կան որոշակի նախապայմաններ, որոնք հիմնականում կայանում են նախատեսված 27 միջազգային կոնվենցիաներին դիմող երկրի անդամակցությամբ: Երկիրը դիմելու և համակարգից օգտվելու համար նախևառաջ պետք է ապացուցի, որ միացել է այդ 27 կոնվենցիաներին: Հայաստանը դիմել է ԵՄ-ին` ներկայացնելով պահանջվող չափանիշների բավարարումը հավաստող ամբողջական փաթեթը:
GSP+ համակարգի իրավական հիմքը ժամանակի ընթացքում թարմացվել է, կանոնակարգումները վերահաստատվել են Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից և ներկա համակարգը գործում է 2014թ. հունվարից:
Համակարգը միակողմանիորեն նախատեսում է շահառու երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի համար,  զրոյական մաքսատուրքերի դրույքաչափ մոտ 6200 անուն ապրանքատեսակների մասով, եթե դրանք բավարարում են որոշակի չափանիշների, այսինքն՝ ունեն ծագման սերտիֆիկատ, համարվում են շահառու երկրում արտադրված և այլն:
Որքանով է հայկական կողմն արդյունավետ օգտվում այս համակարգից: Արդյունավետության կամ օգտագործելիության աստիճանի գնահատական իրականացնում է նաև հենց Եվրոպական հանձնաժողովը՝ ժամանակ առ ժամանակ անդրադառնալով բոլոր շահառու ինը երկրներին՝ գնահատելով, թե օգտագործելիության մակարդակն ինչքան է, ինչ տենդենց կա և այլն: Ես նշեմ, որ Հայաստանի օգտագործելիության մակարդակը բավական բարձր է. 2016թ.-ի տարեկան կտրվածքով ընկերությունները, ՀՀ-ից դեպի ԵՄ արտահանվող այն ապրանքների մասով, որոնք կարող էին օգտվել GSP+-ի արտոնություններից , օգտագործել են իրենց ընձեռած հնարավորությունը,  և  82 %-ը փաստացի օգտվել է: Դա մոտ տասը տոկոսային կետով ավել է, քան նախորդ տարիների ցուցանիշը: Օգտագործելիության մակարդակի այս աճը ցույց է տալիս, որ մենք ունենք հետաքրքրությանն ու իրազեկվածությանը զուգահեռ օգտագործման աստիճանի շարունակական աճ:
Ընդհանուր առմամբ, համակարգը բավական արդյունավետ է գործում, որովհետև նույն Եվրոպական հանձնաժողովի վիճակագրական տվյալների համաձայն, GSP+-ի շնորհիվ հայկական կազմակերպությունները մոտ 10 մլն եվրոյի մաքսատուրք չեն վճարել եվրոպական մաքսային մարմիններին: Դա նշանակում է, որ մասնավորն այդքան գումար տնտեսել է և կարող է այդ գումարը ծախսել ուղղելով իր բիզնեսի զարգացմանը` այդպիսով հայկական ապրանքը եվրոպական շուկայում այդքան գումարի մասով դարձնելով ավելի մրցունակ և էժան:
Արդյո՞ք արտոնությունների համակարգի վերաբերյալ տեղեկացվածությունն ու դրանց կիրառելիությունը բավարար մակարդակի վրա են գտնվում: Ի՞նչ միջոցառումների կարիք ունենք հայ տնտեսավարողների առավել ակտիվ ներգրավվածությունն ապահովելու համար:
- Տեղեկացվածությունն այն հարցն է, որի մասին կարելի է մշտապես խոսել: Նույնիսկ եթե ամեն օր այս մասին խոսենք, միշտ կարող են լինել կազմակերպություններ, որոնք համեմատաբար ավելի քիչ են տեղյակ և որքան էլ տեղեկացվածության հետ կապված աշխատանքներ իրականացնենք, երբեք հնարավոր չի լինի ունենալ մի վիճակ, որը  համարենք բավարար և այս մասին այլևս խոսելու կարիք չլինի: Մենք շեշտը շատ դրել ենք տեղեկատվության տարածման վրա զանգվածային լրատվության միջոցներով, ինչպես նաև վերջին տարիներին գրեթե բոլոր գործարար բնույթի միջոցառումներին, բիզնես ֆորումներին, կլոր սեղաններին, պարտադիր խոսել ենք այս համակարգից՝ տեղեկացնելով, հուշելով և նաև ողջունելով, որպեսզի կազմակերպությունները տեղյակ լինեն և օգտվեն GSP+-ի ընձեռած հնարավորություններից: Այս տարի նույնպես մի քանի միջոցառում իրականացվել է: Վերջերս Եվրոպական հանձնաժողովի փաստահավաք առաքելության GSP+-ի մասնագիտական թիմն այստեղ էր, ևս մեկ միջոցառում կազմակերպեցինք կոնկրետ ուղղված մասնավոր հատվածին՝ հրավիրելով ներկայացուցիչներ 100-ից ավել կազմակերպություններից, Առևտրաարդյունաբերական պալատից, Գործարարների միությունից, ճյուղային միություններից, լրատվական գործակալություններից: Միջոցառման ընթացքում, Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչների հետ միասին շատ մանրամասն, նույնիսկ տեխնիկական մակարդակի ներկայացրեցինք, թե ինչ է պետք իմանալ համակարգից օգտվելու համար: Եթե ընդհանրացնեմ պատասխանս, շատ մեծ ծավալի աշխատանք իրականում արվել է տեղեկատվության բարձրացման առումով , սակայն մեր օրակարգում այս հարցը մնում է և  մենք հետագայում էլ պարբերաբար կխոսենք համակարգից, որպեսզի վստահ լինենք, որ մեր գործարարները ստանում են տեղեկատվություն և հիշում են, որ նման հնարավորություն կա և իրենք կարող են օգտվել դրանից:
- Ձեր խոսքում ասացիք, որ նկատում եք հետաքրքրության աճ: Կարո՞ղ ենք ասել, որ նախաձեռնություն է նկատվում հենց մասնավոր հատվածի կողմից:
- 2016թ.-ին փաստացի այս համակարգից արտահանման ժամանակ օգտվել է մոտ 640 ընկերություն: Եթե մենք նայենք նախորդ տարիների տարեկան ցուցանիշները, առնվազն 10%-ով, մենք ունենք ոչ միայն օգտագործելիության մակարդակի, այլ նաև օգտվողների քանակի աճ: Սա նշանակում է, որ ավելի շատ ձեռնարկություն է տեղեկացել համակարգի մասին և կարողացել օգտվել դրանից: Նաև հաշվի առնելով այս տարվա ընթացքում մեր կողմից պարբերաբար տեղեկատվության տարածումը GSP+-ի մասին` ես կարծում եմ, որ 2017թ.-ի տարեկան ցուցանիշները կլինեն էլ ավելին և՛ արտահանման օգտագործելիության տոկոսի, և՛ օգտված կազմակերպությունների քանակի առումով:
2018թ.-ի հունվարին սպասվում է GSP+-ի շրջանակներում ՀՀ ստանձնած պարտավորությունների կատարման մասին զեկույցը: Ինչպիսի՞ գնահատականներ ակնկալել:
- Ես նշեցի, որ անդամակցելով համակարգին՝ մենք պարբերաբար ունեցել ենք երկխոսություն Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչների հետ կոնվենցիաների մասով իրականացվող աշխատանքների մասին տեղեկատվություն ներկայացնելու տեսանկյունից: Մինչ այժմ արդեն չորս անգամ տարեկան զեկույցներ ենք ներկայացրել Եվոպական հանձնաժողովին, և այս հրապարակվելիք զեկույցը առաջինը չէ: Այն պետք է շարունակական քայլերի հաջորդականության մեջ նայել:
Ինչպե՞ս է սովորաբար համակարգը լինում. բոլոր շահառու երկրների հետ աշխատելով՝ ձևավորվում է որոշակի հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի ցանկ, որը կարող է տարբեր լինել և որն ուղարկվում է երկրներին՝ ակնկալելով երկրի արձագանքն այդ մասով իրականացված աշխատանքներին: Հարցերի ցանկը կարող է լինել օրենսդրական նախաձեռնությունների, օրենսդրական կիրարկմանն առնչվող վիճակագրական տվյալներ ունենալու մասին և այլն: Վերջին տարիներին ուղարկված մեր զեկույցները բավական բարձր են գնահատվել: Բացի զեկույցներից մենք ունեցել ենք քննարկումներ վիդեոկոնֆերանսների, փորձագետների հանդիպումների ձևաչափով, և ընդհանրապես հաշվետվողականությունն այս մասով նույն եվրոպացի գործընկերների կողմից բավական օրինակելի է համարվել, որովհետև GSP+-ի այլ շահառու երկրներին որոշ դեպքերում նույնիսկ հորդորվել է ուսումնասիրել Հայաստանի օրինակը և, տեղեկատվությունն ու հաշվետվությունները ներկայացնել հենց Հայաստանի օրինակով՝ որպես լավագույն հաջողված օրինակ:
Աշխատանքները շարունակական են, և մենք իհարկե զեկույցների միջև բավական ծավալուն աշխատանք ենք իրականացնում, որովհետև ստանձնած պարտավորություններն ու ձեռք բերված որոշումները մեկ օրվա իրականանալիք աշխատանքներ չեն: Մինչև տարեվերջ տեղեկատվությունը կամփոփենք, կներկայացնենք, զեկույցը կամփոփվի; Դրա հիման վրա հետագայում էլ աշխատանքներ կլինեն անելու, քանզի ըստ եվրոպական կողմի ներկայացված տեղեկատվության, աշխատանքը շարունակական է լինելու, որը Հայաստանը նույնպես հանձնառու է իրականացնելու:
Պարո՛ն Մելքոնյան, այս տարեսկզբին նախաստորագրվեց Հայաստանի և Եվրամիության միջև իրավական շրջանակային նոր համաձայնագիրը: Ի՞նչ կտա այս նոր համաձայնագիրը Հայաստանի տնտեսությանն ու ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին առհասարակ:
- Մինչ շրջանակային համաձայնագրին անդրադառնալը, կցանկանայի նշել REX համակարգի մասին, որը համեմատաբար նոր բան է: Այս համակարգի մասին մենք սկսել ենք խոսել բառացիորեն վերջին շաբաթների ընթացքում: Հայաստանը և Եվրոպական միությունը իրականացվող համատեղ աշխատանքի ընդհանուր երկխոսության կոնտեքստում որոշեցին, որ Հայաստանը 2018թ.-ի հունվարից անդամագրվում է REX համակարգին: Ինչ է սա իրենից ենթադրում. GSP+-ից օգտվելու համար 2018թ.-ից սկսած մեր տեղական կազմակերպությունները հնարավորություն կունենան մեկ անգամ գրանցվելով էլեկտրոնային համակարգում,  այլևս ամեն խմբաքանակի համար կարիք չեն ունենա ձեռք բերել ծագման սերտիֆիկատ և կկարողանան  ապրանքներն արտահանել դեպի ԵՄ` օգտվելով GSP+-ի զրոյացված մաքսատուրքերի դրույքաչափից` առանց ծագման սերտիֆիկատի: Սա կնշանակի մի քայլ պակաս անել, քիչ գումար ծախսել սերտիֆիկատի համար: Սրա մասին մինչև տարեվերջ մենք ավելի մանրամասն կխոսենք, թե ում է պետք դիմել, ինչ ժամկետներում, ինչպես գրանցվել և այլն:
Ինչ վերաբերում է շրջանակային համաձայնագրին, ամենակարևոր գնահատականը, որ ես կտամ համաձայնագրին, հետևյալն է. ՀՀ-ԵՄ այս նոր բանակցված փաստաթուղթն առաջին հերթին պետք է կարևորել մեր հարաբերությունների երկարաժամկետ զարգացման համատեքստում: Փաստաթուղթը խիստ ծավալուն է, ընդգրկում է մեծ թվով ոլորտներ և ուղղություններ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների, զարգացման օրակարգի, համատեղ աշխատանքների վերաբերյալ և առաջիկա երկար տարիների համար նախանշում է համագործակցության այն ձևաչափն ու ուղղությունները, որոնց շուրջ կողմերը պայմանավորվում են համագործակցել: Անշուշտ, սա շատ կարևոր է, որովհետև այն համաձայնագիրը, որը գործում է ՀՀ և ԵՄ միջև, ստորագրվել է դեռևս 1996թ.-ին: Այսինքն՝ ավելի քան քսան տարի  գործող փաստաթուղթը մենք նորացնում ենք: Այն հիմնված է ժամանակի պահանջներին համահունչ մոտեցումների, նաև կողմերի պատրաստակամության վրա՝ հարաբերությունները խորացնելու առումով: Ես վստահ եմ, որ երկարաժամկետ տեսանկյունից այն կունենա շատ դրական ազդեցություն ոչ միայն ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման, այլև շատ ոլորտներում եվրոպական փորձը Հայաստանում կիրառելու և բարեփոխումներ իրականացնելու տեսանկյունից:

Гарегин Мелконян: в 2016-ом число пользующихся GSP+, в Армении увеличилось (эксклюзив)
- Господин Мелконян, Армения присоединилась к системе льгот GSP в 2006-ом году. В декабре 2008-го Армения получила право пользоваться GSP+, определенным Уставом GSP ЕС от 2009-2011 годов особым регулятором ЕС, направленным на устойчивое развитие и качественное госуправление. Как Вы оцените сотрудничество РА-ЕС в рамках льгот GSP+? Насколько армянская сторона эффективно пользуется этой системой?
- В отличие от системы GSP (генеральная (всеобщая) система преференций (англ. Generalized system of preferences - GSP). Суть GSP - в уменьшении или отмене тарифных ставок на определенные виды товаров, произведенных в развивающихся странах и ввозимых развивающимися странами на территорию развитых стран - ред.), для того чтобы пользоваться льготами системы GSP+, согласно установленной процедуре для GSP+, интересующиеся страны сами должны обратиться за этим. Для обращения есть определенные предусловия, которые в основном состоят из положений 27-и международных конвенций, к которым присоединилась обратившаяся страна. Для того, чтобы страна обратилась и могла бы пользоваться системой, в первую очередь она должна доказать, что присоединилась к названным 27-и конвенциям. Армения обратилась к ЕС, представив полный пакет, подтверждающий удовлетворение требуемым критериям.
Юридическая основа системы GSP+ в течение времени была обновлена, регламент был утвержден со стороны Европейской комиссии, и нынешняя система действует с января 2014-го года.
Система в одностороннем порядке для стран-пользователей, в том числе и для Армении, предполагает нулевые таможенные тарифы на 6200 наименований товаров, если они удовлетворяют определенным критериям, т.е. имеют сертификат происхождения, считаются произведенными в стране-бенефициарии и т.д.
Насколько эффективно армянская сторона пользуется этой системой? Оценку эффективности и степени "юзабилити" (используемости) определяет также Европейская комиссия, время от времени обращаясь ко всем странам-бенефициариям, оценивая уровень "юзабилити", существующие тенденции и т.д. Отмечу, что степень используемости GSP+ Арменией достаточно высок. В разрезе 2016-го года, в части товаров, экспортируемых из РА в ЕС и пользующихся льготами системы GSP+, 82% компаний воспользовались ею. Это примерно на десять пунктов выше, чем показатели прошлых лет. Таким образом, у нас - параллельно росту интереса и информированности - есть и постоянный рост "юзабилити".
В целом, система действует достаточно эффективно, поскольку, согласно статистическим данным той же Европейской комиссии, благодаря GSP+, армянские организации не выплатили европейским таможенным органам около 10 миллионов евро пошлины. Это означает, что частный сектор сумел сэкономить такую сумму и может потратить эти деньги, направив их на развитие своего бизнеса, тем самым сделать армянские товары более дешевыми и конкурентноспособными на европейском рынке.
- Находится ли информация о системе льгот и их  применении на удовлетворительном уровне? В каких мероприятиях есть потребность для обеспечения более эффективного вовлечения в систему армянских предпринимателей?
- Информированность является вопросом, о котором можно говорить всегда. Даже если ежедневно будем говорить об этом, всегда найдутся организации, которые окажутся относительно мало информироваными, и сколько бы мы ни проводили мероприятий, связанных с информированием, никогда не будем иметь ситуацию, которую сможем считать удовлетворительной и о которой более нечего сказать. Свой основной акцент мы сделали на распространении информации через СМИ, а в последние годы – через почти все бизнес-мероприятия – форумы, круглые столы. Обязательно говорили об этой системе, информируя, подсказывая, а также приветствуя, чтобы организации знали, пользовались бы данными GSP+ возможностями. И в этом году провели несколько мероприятий. Недавно квалификационная команда GSP+ миссии по мониторингу Европейской комиссии была здесь. Было организовано еще одно мероприятие - конкретно для представителей частного сектора. Были приглашены представители более 100 организаций из Торгово-промышленной палаты, Союза предпринимателей, из отраслевых союзов, информационных агентств. Во время мероприятия, вместе с представителями Европейской комиссии, очень подробно, даже на техническом уровне, были представлены необходимые сведения о том, что нужно знать, чтобы пользоваться системой. Если обобщить сказанное, могу отметить, что проделана большая работа по поднятию уровня информированности, однако в нашей повестке этот вопрос еще остается. Мы и в дальнейшем периодически будем говорить о системе, чтобы быть уверенными в том, что наши предприниматели получают информацию и помнят, что есть такая возможность и они могут ею пользоваться.
- В ы сказали, что наблюдаете рост интереса к системе. Можете ли сказать, что есть инициатива именно со стороны частного сектора?
- В 2016-ом этой системой для экспорта, фактически, пользовались около 640 компаний. Если посмотрим на показатели предыдущих лет, то увидим, что мы имеем рост как минимум на 10% не только уровня "юзабилити", но и числа пользователей. Это означает, что большее число предприятий информировано о системе и могло пользоваться ею. Также, учитывая периодически распространяемую нами информацию о GSP+, считаю, что показатели 2017-го года будут большими - как по проценту экспортного "юзабилити", так и по числу пользующихся системой организаций.
- В январе 2018-го года ожидается доклад по выполнению взятых Арменией обязательств в рамках GSP+. Каких можно ожидать оценок?
- Я отметил, что, подключившись к системе, мы периодически вели диалог с представителями Европейской комиссии, с позиций представления информации о проведенных работах в части конвенций. К данному моменту мы уже представили Европейской комиссии четыре годовых доклада, и этот ожидаемый доклад не является первым. Их надо рассматривать в последовательности непрерывных шагов.
Как обычно работает система? Во время работы со всеми странами-бенефициариями формируется список вопросов, представляющих определенный интерес, который может быть различным и который отправляется странам - в ожидании ответа по осуществленным по этой части работам. Список вопросов может касаться существования законодательных инициатив, статистических данных, касающихся правоприменения и т.д. Доклады, посланные нами в последние годы, были оценены высоко. Кроме докладов, мы проводили обсуждения в формате видеоконференций, встреч экспертов и вообще, отчетность по данной части со стороны наших европейских партнеров считалась достаточно показательной, поскольку в некоторых случаях было даже поручено другим странам-бенефициариям GSP+ изучить пример Армении и представлять информацию и отчеты именно по примеру Армении, этот пример считается наиболее удавшимся.
Работы являются перманентными, и мы, конечно, между докладами проводим достаточно объемную работу, поскольку взятые обязательства и достигнутые решения не являются работой на один день. До конца года обобщим информацию, представим ее, обобщим доклад. На основании этого и в дальнейшем найдется что делать, поскольку, согласно информации, предоставленной европейской стороной, работа будет перманентной, и Армения также обязалась ее проделать.
- Господин Мелконян, в начале этого года было парафировано новое рамочное правовое соглашение между Арменией и Евросоюзом. Что даст это соглашение экономике Армении и вообще отношениям РА-ЕС?
- Прежде чем обратиться к рамочному соглашению, хотелось бы сказать о системе REX, которая сравнительно нова. Об этой системе мы начали говорить буквально в течение последних недель. Армения и Европейский союз в контексте общего диалога решили, что Армения с января 2018-го станет членом системы REX. Что это предполагает? Для пользования GSP+, начиная с 2018 года, наши местные организации, один раз регистрируясь в электронной системе, больше не будут обязаны для каждой партии товаров получать сертификаты происхождения и смогут экспортировать товары в ЕС, пользуясь не только нулевым тарифом таможенных пошлин, но также тратить меньше денег на сертификат. Об этом до конца года мы поговорим более подробно: к кому надо обращаться, в какие сроки, как регистрироваться и т.д.
Что касается рамочного соглашения, самая главная оценка, которую я дам соглашению, состоит в следующем: новый документ РА-ЕС в первую очередь необходимо рассматривать в контексте долговременного развития наших отношений. Документ очень объемный, включает в себя большое число областей и направлений в плане отношений РА-ЕС, повестки развития, общей работы и на последующие долгие годы отмечает тот формат и направления сотрудничества, вокруг которых стороны планируют сотрудничать. Конечно, это очень важно, поскольку то соглашение, которое действует между РА и ЕС, было подписано еще в 1996-ом году. Т.е. мы обновляем документ, действующий более чем двадцать лет. Нынешний документ основан на подходах, созвучных требованиям времени, также на готовности сторон углублять отношения. Я уверен, что в договременном плане он будет иметь весьма положительное влияние не только на развитие отношений РА-ЕС, но и в плане имплементации европейского опыта во многих областях в Армении, а также в плане осуществления реформ.