Իսլամիստներից փախած հայ ընտանիքը պատմել է իր տանջանքների մասին
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինների վերահսկողության ներքո գտնվող Սիրիական Ռաքքա քաղաքում ապրած հայ ընտանիքը պատմել է տանջանքների մասին, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Մենք հարկ էին վճարում իսլամիստներին, որը հայտնի է որպես jezyah: Դա անհրաժեշտ էր, մեզ փրկելու և պատժից խուսափելու համար: Եթե մենք նրանց պահանջները չկատարեինք, ապա պատժվելու էինք նրանց կանոնների համաձայն», - պատմել են ընտանիքի անդամները:
Նրանք հագնվել են այնպես, ինչպես պահանջել են գրոհայինները՝ ծածկելով մարմնի գրեթե բոլոր մասերը:
«Մի քանի ամիս անց մեզ մոտ ոչ ուտելիք էր մնացել, ոչ ջուր, հոսանքն էլ պարբերաբար անջատում էին: Այստեղ հրթիռներ էին թռչում, բոլոր պատուհաններն ու դռները կոտրված էին: Մենք թաքնվում էինք նկուղում»,-պատմել է հայկական ընտանիքը:
Մոտ մեկ ամիս առաջ ընտանիքը կարողացել է փախչել Ռաքքայից, հասնել ու հաստատվել քաղաքից ոչ շատ հեռու մի բնակավայրում, որը գտնվում է սիրիական իշխանությունների վերահսկողության ներքո:

Армянская семья была вынуждена платить налог исламистам
Армянская семья из сирийского города Ракка, который был под контролем боевиков организации Исламское государство (запрещена в РФ – прим/ред),  рассказала, что они платили исламистам налог на проживание.
"Мы платили налог ИГ известный как Jezyah, чтобы быть защищенным и избежать наказания. Если ты не исполняешь их приказы, то будешь наказан соответственно твоему проступку", - рассказали члены семьи телеканалу RUPTLY, передает "РусАрмИнфо".
Семья также рассказала, что была вынуждена одеваться как велели боевики ИГ: в основном носили одежду, закрывающую почти все части тела.
"Через несколько месяцев у нас не осталось хлеба и воды, электричество также регулярно отключали. Повсюду были ракеты, все окна и двери были выбиты. Мы прятались в подвале", - рассказала армянская семья.
Около месяца назад семье удалось сбежать из Ракки и обосноваться в деревне неподалеку от города, которая уже контролировалась сирийскими властями.