Լավրով. ԱՄՆ փորձում է առաջացնել ռուսների դժգոհությունը սեփական իշխանություններից
Ռուսներին վիզաների տրամադրման սահմանափակման ԱՄՆ-ի իշխանությունների որոշումը, ուղղված էր ՌԴ ղեկավարության դեմ Ռուսաստանի քաղաքացիների դժգոհության առաջացմանը, գրում է РИА Новсти-ն: Այդ մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
Ավելի վաղ Մոսկվայում ԱՄՆ դեսպանատան կողմից հաղորդվել էր. «Կապված Ռուսաստանի` ԱՄՆ դիվանագիտական առաքելության աշխատակիցների քանակը կրճատելու ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցների հետ, ոչ էմիգրացիոն վիզաների տրամադրման գործընթացը ողջ Ռուսաստանում կդադարեցվի սկսած 2017թ. օգոստոսի 23-ից: 2017թ. սեպտեմբերի 1-ին այս գործընթացը կվերականգնվի միայն Մոսկվայում: Ռուսաստանում ԱՄՆ հյուպատոսություններում ոչ էմիգրացիոն վիզաների տրամադրման գործընթացը կդադարեցվի անորոշ ժամանակահատվածով:
«Տպավորություն է ստեղծվում, որ այդ որոշումների ամերիկյան հեղինակները սկսել են հերթական անգամ առաջացնել ռուսական իշխանությունների դեմ Ռուսաստանի քաղաքացիների դժգոհությունը: Սա հայտնի քաղաքականություն է: Այն գունավոր հեղափոխությունների կազմակերպման տրամաբանություն է, և սա Օբամայի վարչակազմի վարած քաղաքականության տրամաբանական շարունակությունն է », - ասել է Լավրովը:

Лавров назвал действия США попыткой вызвать недовольство россиян властью
Решение властей США ограничить выдачу виз россиянам было нацелено на то, чтобы вызвать недовольство российских граждан действиями руководства РФ, заявил глава МИД России Сергей Лавров на пресс-конференции, передает РИА Новости.
Как ранее сообщало посольство США в Москве, из-за мер РФ по сокращению численности сотрудников американской дипмиссии с 23 августа процедура выдачи неиммиграционных виз США по всей России будет приостановлена на неопределенный срок. Первого сентября эта процедура возобновится, но только в Москве.
"Первое впечатление, что американские авторы этих решений затеяли очередную попытку вызвать недовольство российских граждан действиями российской власти. Это логика известная — это логика тех, кто организует цветные революции, и это инерция администрации Обамы в чистом виде", — сказал Лавров.