Արցախում ականազերծման աշխատանքներին ակտիվ մասնակցում են նաև կանայք
«Halo Trust» բրիտանական կազմակերպությունն Արցախում ականազերծման աշխատանքներ է կատարում 2000 թվականից ի վեր: Այստեղ աշխատում են նաև կին-սակրավորներ:
«Արցախպրես»-ի հետ զրույցում Արցախում կազմակերպության տարածաշրջանային ղեկավար Աշ Բոդին հայտնել է , որ ամեն տարի ունեցել են ավելի քան 100 աշխատող, սակայն ընթացիկ տարում աշխատողների թիվը հասցվել է 210-ի:
«Առաջին խումբը ստեղծվել է 2015 թվականին Քաշաթաղի շրջանի Քարեգահ գյուղից: Այժմ կա երեք այդպիսի խումբ, որտեղ կանանց թիվը գերակշռում է, և կփորձեն մինչև մյուս տարվա վերջը նրանց թիվը ավելացնել»,- ասել է Ա. Բոդին:
Այն հարցին, թե ինչ սկզբունքով են աշխատանքի վերցնում կազմակերպությունում, Բոդին նշեց, որ «Halo Trust»-ում աշխատելու համար պետք է անցնել 5 շաբաթյա փորձաշրջան: Առաջին չորս շաբաթվա ընթացքում ծրագրում ընդգրկված է թեորիայի, պրակտիկայի ականազերծման ուսուցում, իսկ հինգերորդ շաբաթը՝ առաջին բուժօգնության: Ամեն փուլից հետո մասնակիցները հանձնում են քննություն, և այդ ընթացքում որոշում աշխատանքը նպատակահարմա՞ր է, թե՝ ոչ:

Women Take an Active Part in Demining Works in Artsakh
The HALO Trust British company has been conducting demining operations in Artsakh since 2000. In an interview with "Artsakhpress", Project coordinator of the company Ash Boddy said that every year there were more than 100 workers, but this year the number of employees has reached to 210.
HALO Trust also has women-sappers.
"The first group was established in 2015 from Kareghah village of Kashatagh region. Now there are three such groups where the number of women dominates, "he said.
Answering to the question how they take employees, Bodin said that a 5-week probation period is required to work at  HALO Trust. The first four weeks includes theory and practice of demining, and the fifth week-the first medical aid.
After each stage, the participants pass an exam after which they decide whether the work is expedient or not.