Դիվանագիտական սկանդալ Հունգարիայի և Նիդերլանդների միջև
Հունգարիան խորհրդակցությունների համար հետ է կանչում Նիդերլանդներում իր դեսպանին և իջեցնում է այդ երկրում դիվանագիտական ներկայացչության մակարդակը՝ ժամանակավոր հավատարմատարի մակարդակի: Այս մասին հայտարարել է Հունգարիայի արտաքին գործերի և արտաքին տնտեսական կապերի նախարար Պետեր Սիյարտոն:
Դիվանագիտական հարաբերությունների մակարդակի իջեցման պատճառ է դարձել Հունգարիայում Նիդերլանդների դեսպան Գայուս Շելտեմի հարցազրույցը հունգարական ԶԼՄ-ներին: Դիվանագետը  Հունգարիայի կառավարոթյունը համեմատել է ահաբեկիչների հետ և պնդել է, որ «իսլամիստ ծայրահեղականները թշնամու կերպար ստեղծելու ժամանակ կիրառում են այն նույն սկզբունքները, ինչ հունգարական կառավարությունը»:
Այս արտահայտությունների պատճառով ԱԳ նախարար Պետեր Սիյարտոն պահանջել է, որ դեսպանն այլևս երբեք չհայտնվի Հունգարիայի ԱԳՆ-ում: Ըստ Սիյարտոի՝ երկու երկրների միջև դիվանագիտական շփումները դեսպանի մակարդակով կդադարեցվեն անորոշ ժամկետով: «Սա դիվանագիտության մեջ ամենածայրահեղ քայլն է»,- նախարարի խոսքերը մեջբերում է MTI գործակալությունը:
Նախարարը նաև ժամանակավոր հավատարմատարին հանձնարարել է «վճռականորեն հերքել Բուդապեշտի դեմ հնչող մեղադրանքները և պարզաբանումներ պահանջել Նիդերլանդների ԱԳՆ-ից»: «Որևէ մեկին չի թույլատրվում նման դիտողություններ անել Հունգարիայի կամ հունգարացի ժողովրդի հասցեին»,- շեշտել է նախարարը:

Дипломатический скандал между Венгрией и Нидерландами
Венгрия отзывает своего посла из Нидерландов для консультаций и понижает уровень дипломатического представительства в этой стране до временного поверенного. Об этом заявил в пятницу министр иностранных дел и внешнеэкономических связей Венгрии Петер Сийярто, передает ТАСС.
Поводом к понижению уровня дипломатических отношений между двумя странами стало интервью венгерским СМИ посла Нидерландов в Венгрии Гаюса Шелтема. Дипломат сравнил правительство Венгрии с террористами и утверждал, что "исламские экстремисты при создании образа врага применяют те же принципы, что и венгерское правительство".
Сийярто потребовал, чтобы этот посол больше не появлялся в МИД Венгрии. По его словам, между двумя странами на неопределенный срок будет прекращено общение на уровне послов.
"Это самый радикальный шаг в дипломатии", - приводит слова министра агентство MTI. Министр также поручил временному поверенному в венгерском посольстве "решительно отвергнуть обвинения в отношении Будапешта и потребовать от МИД Нидерландов разъяснений". "Нам нужно публичное разъяснение, объяснений за закрытыми дверями будет недостаточно", - подчеркнул Сийярто.
"Никому не позволено делать такие замечания в отношении Венгрии или венгерского народа", - добавил министр.