Կադիրովը պատրա՞ստ է Մյանմայի պատճառով առճակատվել Պուտինի հետ
Չեչնիայի առաջնորդ Ռամզան Կադիրովն Instagram-ում ուղիղ հեռարձակման ընթացքում մեկնաբանել է Մյանմայում (Բիրմա) ռոհինջա մուսուլմանների զանգվածային սպանությունը, գրում է gazeta.ru-ն:
«Եթե անգամ Ռուսաստանը պաշտպանի այն սրիկաներին, որոնք այսօր հանցագործություններ են իրականացնում, ես Ռուսաստանի դիրքորոշման դեմ եմ: Որովհետև ես իմ կարծիքն ու դիրքորոշումն ունեմ»,- ասել է նա:
Այսօր Գրոզնիի կենտրոնական հրապարակում կայացել է հանրահավաք հաջակցություն ռոհինջա մուսուլմանների, որին մասնակցել է նախնական տվյալներով ավելի քան մեկ միլիոն մարդ: Ավելի վաղ Կադիրովի կոչով հարյուրավոր մարդիկ բողոքի ակցիայի էին դուրս եկել Մոսկվայում Մյանմայի դեսպանության դիմաց:
Ռոհինջա ազգության մուսուլմանները, որոնց Մյանմայի իշխանությունները համարում են անօրինական միգրանտներ Բանգլադեշից, բնակվում են երկրի Ռակհայն նահանգում: Այստեղ պարբերաբար կրոնական հողի վրա բախումներ են տեղի ունենում մուսուլմանների և տեղի բուդդայականների միջև: Վերջին տարիներին այդ բախումների զոհ են դարձել հազարավոր մարդիկ:
Նշենք, որ Մյանմայի բանակը սեպտեմբերի 1-ին՝ մուսուլմանների գլխավոր տոներից մեկի Կուրբան Բայրամի օրը, հայտարարություն է տարածել, որի համաձայն մեկ շաբաթ առաջ սկսված կառավարական ուժերի և ռոհինջայի գրոհայինների միջև բախումների ընթացքում զոհվել է մոտ 400 մարդ, սպանվել է 370 գրոհային, կառավարական ուժերի շրջանում կորուստները 15 են: Բացի այդ, գրոհայիններին մեղադրում են 14 խաղաղ բնակչի սպանության համար: Ռոհինջա գրոհայիններն օգոստոսի 25-ին Ռակհայն նահանգում միաժամանակ հարձակվել են մի քանի ոստիկանական անցակետերի և զինվորական բազայի վրա:
Հարկ է նշել, որ Մյանմայի մուսուլմանների արձագանք է գտել ոչ միայն Չեչնիայում, այլ Հյուսիսային Կովկասի մյուս հանրապետություններում: Ինգուշետիայի նախագահ Յունուս-Բեկ Եվկուրովը ևս անդրադարձել է ռոհինջա ժողովրդի նկատմամբ ագրեսիային՝ այն անվանելով անընդունելի և կոչ անելով մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել այդ ժողովրդին:
Ռոհինջա ժողովրդին իր աջակցությունն են հայտնել նաև Դաղստանում. Մախաչկալայում կայացել է քայլերթ, որի մասնակիցները վրդովմունք են հայտնել Մյանմայում տիրող իրավիճակի առնչությամբ հանրապետության իշխանությունների անգործությունից:
Ինչո՞վ է պայմանավորված Հյուսիսային Կովկասի մուսուլմանների մտահոգությունը Հարավարևելյան Ասիայում իրենց հավատակիցների ճակատագրով: Իհարկե, չնայած վերջին տարիներին, Հյուսիսային Կովկասում ծայրահեղ իսլամի ազդեցությունը բավականին նվազել է, սակայն այս տարածաշրջանը շարունակում է բավականին իսլամացած մնալ, և բնականաբար բնակչությունը ցավագին է արձագանքում մուսուլմանների նկատմամբ բռնությանը ընդհանրապես: Իսկ Կադիրովի կողմից մուսուլմանների դժգոհությունն ուղղորդելն ու գլխավորելը կարելի է դիտարկել որպես ազդակ, որ Չեչնիայի նախագահը, ով բավականին լավ կապեր և ազդեցություն ունի իսլամական աշխարհում, ցանկանում է Ռուսաստանի՝ իսլամական աշխարհի ուղղությամբ արտաքին քաղաքականությունում որոշիչ դեր ստանձնել:

Почему митингуют мусульмане Северного Кавказа и чего хочет Кадыров?
Глава Чечни Рамзан Кадыров прокомментировал массовое убийство мусульман рохинджа в Мьянме во время прямой трансляции в своем Инстаграме, передает gazeta.ru. "Если даже Россия будет поддерживать тех шайтанов, которые сегодня совершают преступления, я против позиции России. Потому что у меня есть свое видение, своя позиция", - сказал он.
Вчера в столице Чеченской республики – Грозном – прошел митинг против "геноцида мусульман" в Мьянме, в котором приняли участие более 1 млн человек. В воскресенье в Москве у посольства Мьянмы по призыву Кадырова прошла несогласованная с властями акция мусульман.
Мусульмане народности рохинджа проживают в штате Ракхайн в Мьянме, власти которой считают их нелегальными мигрантами из Бангладеш. В Ракхайне неоднократно вспыхивали конфликты на религиозной почве, приводившие к столкновениям между мусульманами и местными буддистами. Жертвами насилия за последние годы стали тысячи человек.
Обострение ситуации в Мьянме началось после того, как 25 августа члены созданной в октябре 2016 года "Армии спасения рохинджа Аракана" провели скоординированную атаку на несколько полицейских постов и базу мьянманской армии, передает BBC. 1 сентября, в день мусульманского праздника Курбан Байрам, армия Мьянмы заявила, что в ходе столкновений правительственных сил и боевиков-рохинджа из провинции Ракхайн, которые начались неделю назад, погибли почти 400 человек: были убиты 370 боевиков, потери среди правительственных сил составили 15 человек. Кроме того, мусульман рохинджа обвиняют в убийстве 14 мирных жителей.
Не остались равнодушными к ситуации в Мьянме и в других республиках Северного Кавказа, отмечает REGNUM. Глава Ингушетии Юнус-Бек Евкуров высказал свою позицию по поводу агрессии в отношении народа рохинджа в ходе митинга по случаю Дня солидарности в борьбе с терроризмом.
"Мы не поддерживаем любые злодеяния против человечества, независимо от вероисповедания и национальной принадлежности, тем более, когда это происходит не против отдельной личности, а целых народов", - заявил ингушский лидер.
Акция в поддержку народа, притесняемого в Мьянме, состоялась и в Дагестане. В Махачкале прошло шествие жителей по улицам города, участники акции возмущались по поводу "отсутствия реакции со стороны республиканских властей на события в Мьянме, где в последние месяцы происходят трагические события, включая факты геноцида мусульманского населения".
Свою уверенность в том, что реакция мирового правозащитного сообщества на события в Мьянме обязательно последует, высказал глава Карачаево-Черкесии Рашид Темрезов.
В чем же причина беспокойства мусульман Северного Кавказа по поводу судьбы своих единоверцев в Юго-Восточной Азии? Конечно, в последние годы влияние экстремистского ислама на Северном Кавказе резко сократилось, но этот регион по-прежнему сильно исламизирован, и, естественно, население резко реагирует на насилие в отношении мусульман в целом. А возглавление Кадыровым акций неудовлетворенности мусульман можно рассматривать как сигнал того, что президент Чечни, который имеет хорошие связи и влияние в исламском мире, хочет сыграть решающую роль во внешней политике России в отношении исламского мира.