Էրդողանի հետքերով. Բաքուն գրաքննությունն «արտահանում է» Եվրոպա
Փարիզի արվարձանային Նանտեր շրջան դատարանը սկսում է Ադրբեջանի կառավարության կողմից «France 2» հանրային հեռուստատեսության երկու լրագրողի՝ Էլիզ Լյուսեի և Լորեն Ռիչարդի դեմ հարուցված քրեական գործով դատական լսումները: Լրագրողները մեղադրվում են Ադրբեջանին հեղինակազրկելու մեջ: Հիշեցնենք, որ «Cash Invastigation» հաղորդման շրջանակներում ցուցադրված ռեպորտաժը նվիրված էր 2014 թվականի գարնանը Ֆրանսիայի այն ժամանակվա նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի՝ Բաքու կատարած այցին, որում լրագրողներն Ադրբեջանին անվանել էին բռնապետություն, իսկ նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ բռնապետ:
Չնայած նկարահանումներից հետո ֆրանսիացի լրագրողներից առգրավվել էր նկարահանված նյութը՝ մասնավորապես հարցազրույցներն ընդդիմադիր լրագրող Խադիջա Իսմայիլովայի և իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսի հետ, սակայն տեսանյութում անդրադարձ է արվել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վատ վիճակին՝ մասնավորապես քաղբանտարկյալների առկայությանը և իշխանություններին քննադատողների նկատմամբ հետապնդումներին: Բաքվի շահերը ներկայացնող փաստաբան Օլիվյե Պարդոն պնդում է, որ ռեպորտաժը չի արտացոլում իրական իրավիճակն Ադրբեջանում:
Դատական գործի արդյունքում Ադրբեջանը պահանջում է խորհրդանշական փոխհատուցում 1 եվրոյի չափով: Երկու լրագրողներին սպառնում է 12.000 եվրոյի չափով տուգանք: Նրանց պաշտպան Ժան Կաստելյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի հայցն անօրինական է, քանի որ Ադրբեջանը պետություն է, ոչ թե քաղաքացիական անձ: Հետևաբար՝ զրպարտության մեղադրանքով հայցը պետք է կարճվի:
Ամեն դեպքում, սա ևս մեկ ապացույց է, որ Բաքուն, հետևելով Էրդողանի օրինակին փորձում է երկրում տիրող գրաքննությունը արտահանել դուրս՝ հատկապես, որ երկրի ներսում արդեն վաղուց չկա որևէ այլակարծություն (հիշեցնենք Բուլղարիայում ոչ առանց Բաքվի ջանքերի աշխատանքից հեռացվել էր լրագրող Դիլիանա Գայտանջիևան, ով հրապարակել էր Ադրբեջանի կողմից ահաբեկիչներին դիվանագիտական չվերթներով զենք մատակարարելու վերաբերյալ անհերքելի փաստեր): Սակայն, ինչպես ցույց է տվել էրդողանի փորձը, դա քննադատությանը վերջ դնելու լավագույն տարբերակը չէ: Հիշեցնենք, գերմանական հեռուստատեսության եթերում Էրդողանի մասին երգիծական բանաստեղծություն ընթերցած գերմանացի երգիծաբանին պատժելու էրդողանի պահանջին Բեռլինի կողմից ընթացք տալը բողոքի ալիք բարձրացրեց ողջ Եվրոպայում, որոշ երկրներում նույնիսկ Էրդողանի մասին վիրավորական բանաստեղծությունների մրցույթ հայտարարվեց, որին մասնակցել է անգամ Մեծ Բրիտանիայի ներկայիս արտգործնախարար Բորիս Ջոնսոնը: Արդյուքնում՝ Էրդողանի քննադատությունը ուժեղացավ, իսկ եվրոպական երկրների և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները սրվեցին:

По следам Эрдогана: Баку пытается экспортировать свой авторитаризм в Европу
В суде пригородного парижского района Нантер 5 сентября началось рассмотрение дела двух французских журналистов французского общественного телеканала France 2 - Элиз Люсе и Лорена Ричарда, обвиняемых правительством Азербайджана в дискредитации этой страны. В расследовательской телепередаче "Cash Investigation", посвященной поездке тогдашнего президента Франции Франсуа Олланда в Баку весной 2014 года, журналисты назвали президента Азербайджана Ильхама Алиева "диктатором", а правящий в этой стране режим – диктатурой.
Журналисты обратились к тяжелой ситуации с правами человека в Азербайджане, в частности, к наличию в этой стране политзаключенных и преследованию критиков власти. Отмечалось, что после съемок в Азербайджане у французских журналистов конфисковали отснятый материал, в частности, интервью с журналисткой Хаджиджей Исмайловой и правозащитницей Лейлой Юнус. Адвокат азербайджанской стороны Оливье Пардо утверждает, что репортаж "не отражает реальное положение дел в Азербайджане".
Баку, по сообщению азербайджанских СМИ, запросил символическую компенсацию в размере одного евро. Обоим журналистам в случае успеха Азербайджана грозит штраф в размере 12000 евро.
В свою очередь представитель защиты канала France 2 Жан Кастеллян заявил, что поднимает процессуальный вопрос о недопустимости иска, так как Азербайджан – государство и не может считаться гражданским лицом. Следовательно, дело о диффамации должно быть отклонено.
Во всяком случае, это еще одно доказательство того, что Баку, следуя примеру Эрдогана, пытается экспортировать свой авторитаризм, тем более, что у себя в стране инакомыслие уже искоренено (напомним, что в Болгарии журналистка, опубликовавшая журналистское расследование о поставках со стороны Баку оружия террористам по дипломатическим каналам, была уволена). Однако, как показал опыт Эрдогана, это не лучший вариант, чтобы положить конец критике. В Германии было начато расследование по иску турецкого президента Реджепа Тайипа Эрдогана к немецкому сатирику и журналисту Яну Бемерману, который в эфире прочел оскорбительное стихотворение про Эрдогана. Это вызвало волну протестов по всей Европе, и даже в некоторых странах был объявлен конкурс оскорбительных стихотворений об Эрдогане, в котором участвовал даже министр иностранных дел Великобритании Борис Джонсон. В результате критика в адрес Эрдогана набрала обороты, и отношения между европейскими странами и Турцией обострились.