ԵԱՀԿ առաքելությունը Հադրութի ուղղությամբ դիտարկում կանցկացնի
Սեպտեմբերի 12-ին Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ ԵԱՀԿ առաքելությունն Արցախի և Ադրբեջանի սահմանին՝ Հադրութի շրջանի արևելյան ուղղությամբ պլանային դիտարկում է անցկացնելու, գրում է ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԸ:
Արցախի ԱԳՆ-ի փոխանցմամբ՝ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա) և Միխաիլ Օլարուն (Մոլդովա), ինչպես նաև գրասենյակի աշխատակից  Մարտին Շուստերը (Գերմանիա)։
Սահմանի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը, նրա դաշտային օգնական Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա) և անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը (Մեծ Բրիտանիա):
Արցախի Հանրապետության իշխանությունները պատրաստակամություն են հայտնել ապահովել ԵԱՀԿ առաքելության անդամների անվտանգությունը, ինչպես նաև աջակցել դիտարկման անցկացմանը:

Арцах: миссия ОБСЕ проведет мониторинг границы в направлении Гадрутского района
Согласно достигнутой с властями Республики Арцах договоренности, миссия ОБСЕ 12 сентября проведет плановый мониторинг арцахско-азербайджанской границы в восточном направлении Гадрутского района. Об этом сообщает пресс-служба МИД Республики Арцах.
С позиций Армии обороны Республики Арцах наблюдение будут осуществлять полевые помощники Личного представителя Действующего председателя (ЛПДП) ОБСЕ Геннадие Петрика (Молдова) и Михаил Олару (Молдова), а также сотрудник офиса ЛПДП Мартин Шустер (Германия).
С противоположной стороны границы наблюдение будут осуществлять Личный представитель Действующего председателя ОБСЕ посол Анджей Каспршик, его полевой помощник Огнен Йович (Босния и Герцеговина) и личный помощник Саймон Тиллер (Великобритания).