Բերքի տոնին իրենց ազգային ուտեստներն են ներկայացրել նաև Արցախում բնակվող այլազգիները
Այսօր՝ հոկտեմբերի 8-ին, Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում Գյուղատնտեսության աշխատողի մասնագիտական օրվան նվիրված կազմակերպված «Բերքի տոն»-ին, իրենց ազգային ուտեստներով ներկայացել են Արցախում ապրող տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներ:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Հնդկաստանից Արցախ Սանդիկ Սին Սհալիվալը տեղափոխվել է մեկ տարի առաջ, երբ համացանցով ծանոթացել է Հասմիկ Դանիելյանի հետ, ապա ամուսնացել է նրա հետ և մշտական բնակություն հաստատել Քաշաթաղի շրջանի Բերձոր քաղաքում: Բերքի տոնին Սանդիկն ու Հասմիկը ներկայացրել են հնդկական ազգային կերակրատեսակներ՝ կաթնային խմորեղեն, բամիայով կերակրատեսակ և ջելաբի: Հասմիկը նշում է, որ Սանդիկը հաճույքով է համտեսում նաև արցախյան կերակրատեսակները, հատկապես ժենգյալով հացը, իսկ վերջերս անգամ սովորել է պատրաստել կուրկուտ:
Ասորական ազգային կերակրատեսակները ներկայացրել է Քաշաթաղի շրջանի Իշխանաձոր համայնքում ապրող Կարինե Պիրոյեվան: Նա նշել է, որ ներկայացրել է ասորական մութուխա քաղցրավենիքը, որը պատրաստվում է միայն տոն օրերին: Ասորիները այն համարում են նշխարք և բաժանում են տնից-տուն:

In Artsakh Minorities Presented Their National Dishes on Harvest Day
Today, on October 8, on the traditional Harvest Day, at the exibition-fair, organized at Stepanakert (capital of Nagorno-Karabakh Republic) Renaissance Square, people of other nationalities, residing in Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic), also presented their national dishes.
As "Artsakhpress" reports, for example, Sandik Sin Shalival, moved from India to Artsakh for a permanent residence a year ago, after he has got acquainted with Hasmik Danielyan on the Internet and got married to her. Now they live in Berdzor city of Kashatagh, in Artsakh. At the Harvest Day fair Hasmik and Sandik presented Indian traditional meals such as jelabi and milk cakes. Hasmik noted that Sandik eats Artsakh national dishes with pleasure, especially "Zhingyalov hats" (a type of flatbread stuffed with finely diced herbs and green vegetables).
Assyrian national dishes were presented by Karine Piroyev, a resident of Ishkhanadzor community in Kashatagh region, in Artsakh. She noted that she presented the type of Assyrian sweets, which is being prepared only on holidays.