Թուրքիայի զինված ուժերը մտել են սիրիական Իդլիբ
Թուրքիայի զինված ուժերը, հատելով Սիրիայի հետ սահմանը, մտել են սիրիական Իդլիբ նահանգի տարածք, հայտնում է NTV հեռուստաալիքը:
Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը հայտարարել էր, որ Անկարան գործում է Աստանայում Մոսկվայի հետ ձեռք բերված համաձայնությունների շրջանակում՝ համակարգելով իր գործողությունները Մոսկվայի հետ: Նրա խոսքով՝ Թուրքիայի զինված ուժերը կտեղեկայվեն Իդլիբում անվտանգության գոտում, իսկ ռուսական ուժերը՝ գոտու արտաքին սահմաններին:
Հիշեցնենք, սիրիական հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ Աստանայում ընթացող բանակցությունների արդյունքում երաշխավոր երկրների՝ Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի միջև համաձայնություն է ձեռք բերվել Սիրիայում անվտագության գոտիների, ինչպես նաև հրադադարի ռեժիմի մոնիթորինգի համար համատեղ օպերատիվ խումբ ստեղծման մասին:

Турецкая армия вошла в сириийский Идлиб
Восемь турецких танков, пятьдесят бронетранспортеров и около двухсот военных пересекли границу с Сирией и вошли на территорию провинции Идлиб, сообщает РИА Новости со ссылкой на телеканал NTV.
Премьер-министр Турции Бинали Йылдырым отмечал, что Анкара действует в рамках соглашений в Астане и координирует операцию с Москвой. По его словам, турецкие военные разместятся внутри зоны деэскалации в Идлибе, а российские силы - по ее внешнему периметру.
Вооруженный конфликт в Сирии продолжается с марта 2011 года. Переговоры по урегулированию кризиса проходят в Астане и Женеве. Основным результатом переговоров стало согласование положения о совместной оперативной группе по мониторингу режима прекращения боевых действий в Сирии и подписание странами-гарантами (Россией, Турцией и Ираном) меморандума о создании зон деэскалации в Сирии.