Ավստրիան կգլխավորի աշխարհի ամենաերիտասարդ առաջնորդը
Ավստրիայում հոկտեմբերի 15-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններում ձայների 31 տոկոսով առաջատարն է պահպանողական «Ավստրիայի ժողովրդական կուսակցությունն», որը գլխավորում է 31-ամյա Սեբաստիան Կուրցը:
Եթե կուսակցության հաղթանակը պաշտոնապես հաստատվի, ապա Ավստրիան կունենա աշխարհի ամենաերիտասարդ առաջնորդը, հայտնում է BBC-ն: Հիշեցնենք, որ Կուրցը Եվրոպայի ամենաերիտասարդ ԱԳ նախարարն է. նա այդ պաշտոնում նշանակվել է 27 տարեկանում:
Քանի որ Կուրցի կուսակցությունը չի կարողացել ստանալ ձայների բացարձակ մեծամասնություն, ստիպված կլինի կոալիցիոն կառավարության կազմել՝ ամենայն հավանականությամբ հակամիգրացիոն «Ազատության կուսակցության» հետ:

Австрию возглавит самый молодой в мире лидер страны
Согласно предварительным результатам подсчета голосов, на парламентских выборах в Австрии лидирует консервативно настроенная "Народная партия", которую возглавляет 31-летний Себастиан Курц.
Если победа "Народной партии" официально подтвердится, в Австрии появится самый молодой в мире лидер страны, сообщает BBC.
До выборов Курц был самым молодым в Европе министром иностранных дел. Он был назначен на этот пост в возрасте 27 лет.
За второе место борются крайне правая "Партия свободы" и Социал-демократическая партия, каждая из которых, судя по всему, получает чуть менее трети голосов.
До выборов социал-демократы возглавляли правящую коалицию.
Так как партия Курца не заручится абсолютным большинством голосов, то ей, видимо, придется сформировать коалиционное правительство вместе с антииммигрантской "Партией свободы".