ԵՄ-ն հրաժարվել է ֆինանսավորել միությանը Թուրքիայի անդամակցությունը
Եվրամիության երկրները Բրյուսելում ընթացող գագաթաժողովի ժամանակ ընդհանուր առմամբ համաձայնել են դադարեցնել մինչև 2020 թվականը Թուրքիային 4,45 մլրդ եվրոյի հատկացումը, որը նախատեսված էր ԵՄ-ին նրա անդամակցությանն աջակցելու համար:
Այդ առաջարկությամբ հանդես Է եկել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը: «Մենք դիմել ենք Եվրահանձնաժողովին՝ առաջարկելով հանձնարարականներ մշակել փոփոխություններ կատարելու և անդամակցության համար օգնության կրճատման վերաբերյալ»,- լրագրողներին հայտարարել Է Մերկելը՝ ամփոփելով գագաթաժողովի առաջին օրվա աշխատանքի արդյունքները:
Այդ առաջարկությունը հիմնվում է Մերկելի այն մեղադրանքների վրա, որ Թուրքիայում խախտվում են մարդու իրավունքները, ինչը չի համապատասխանում Եվրամիությանն անդամակցության չափանիշներին:
Միևնույն ժամանակ, ինչպես նշում են դիտորդները, ամփոփիչ փաստաթղթում Թուրքիայի հարցի վերաբերյալ մանրամասնություններ և գագաթաժողովի որոշումներ չկան, դրանում միայն հիշատակվում է, որ «ԵՄ-ն քննարկել է Թուրքիայի հետ հարաբերությունները»:

Евросоюз отказал Турции в финансовой поддержке
Страны Евросоюза, саммит которого проходит в Брюсселе, в целом согласились с прекращением выделения Турции 4,45 млрд евро до 2020 года, которые были запланированы на поддержку ее вступления в объединение европейских стран, сообщает Интерфакс.
С таким предложением выступила канцлер ФРГ Ангела Меркель. "Мы обратись к Еврокомиссии выработать рекомендации по внесению изменений и сокращению помощи, направленной на вступление", - заявила она журналистам по итогам первого дня саммита.
Это предложение основывается на обвинениях Меркель в том, что в Турции нарушаются права человека, что не соответствует критериям членства в Евросоюзе.
Вместе с тем, как отметили наблюдатели, в итоговом документе нет подробностей и решений саммита по турецкому вопросу, в нем лишь упоминается, что "ЕС обсудил отношения с Турцией".