Ադրբեջանի եվրոպական շրջադարձը. ինչո՞ւ է ԵՄ դարձել Բաքվի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություն
Հաջորդ շաբաթ Բաքվում կկայանա Ադրբեջանի և Եվրոպական միության միջև ռազմավարական համագործակցության մասին համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների հերթական փուլը: «ԵՄ հետ համագործակցությունն Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է», - հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը: Նրա խոսքով՝ այժմ մշակվում է համաձայնագրի երեք բաժիններից երկրորդը:
Նոր համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները մեկնարկել են 2017 թվականի փետրվարին, այն պետք է փոխարինի 1996 թվականի գործընկերության և համագործակցության մասին համաձայնագրին: Նոր համաձայնագիրը նախատեսում է Ադրբեջանի օրենսդրության և ընթացակարգերի մոտարկում միջազգային առավել կարևոր չափանիշներին և նորմերին, ինչպես նաև ԵՄ չափորոշիչներին: Համաձայնագիրը պետք է համապատասխանի 2015 թվականին ընդունված Եվրոպական հարևանության քաղաքականությանը:
Նախապես ակնկալվում էր, որ կողմերը բանակցությունները կավարտեն նոյեմբերին և Բրյուսելում կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի ժամանակ հնարավոր կլիներ այն ստորագրել, սակայն արդեն պարզ է, որ դա այս տարի տեղի չի ունենա: Ինչպես կարելի է ենթադրել ադրբեջանցի պաշտոնյաների հայտարարություններից, կողմերի միջև լուրջ տարաձայնություններ կան Ղարաբաղյան հիմնախնդրին առնչվող հարցերում: Մասնավորապես, Ադրբեջանը ցանկանում է, որ ԵՄ համաձայնագրով ճանաչի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականություն՝ այդ սկզբունքն ամրագրելով համաձայնագրում, ինչը Բրյուսելը կտրականապես մերժում է:
Նշենք, որ և՛ Եվրոպական միության, և՛ Ադրբեջանի համար այս համաձայնագիրը բավականին կարևոր է: Եվրամիությունն էներգակիրների իր աղբյուրների դիվերսիֆիկացման համար բավականին հետաքրքրված է Ադրբեջանի հետ համագործակցությամբ. թերևս այս պատճառով է, որ Բրյուսելն ընթացիկ բանակցությունների ժամանակ այդքան էլ չի բարձրաձայնում Ադրբեջանում մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների կոպիտ խախտումների մասին: Եվրոպան այս կապակցությամբ իր մտահոգությունները վերջին շրջանում հիմնականում արտահայտում է Եվրոպայի խորհրդի միջոցով, որը նույնիսկ հայտարարել է կառույցից Ադրբեջանի բացառելու հնարավորության մասին:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա վերջինս ևս, հետաքրքրված լինելով իր էներգակիրները եվրոպական շուկա հասցնելու հեռանկարով, միևնույն ժամանակ ունի հեղինակությունը պահելու խնդիր: ԵԽԽՎ-ում վերջին շրջանում հնչող հակաադրբեջանական հայտարարությունները, հետաքննությունները, բանաձևերի ընդունումը վկայում են այն մասին, որ եվրոպական ուղղությունում նախագահ Ալիևի քաղաքականությունը կարելի է ասել ձախողվում է: Մյուս կողմից Ադրբեջանի հեղինակության համար հարված է նաև այն հանգամանքը, որ նոյեմբերին Բրյուսելում ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի ստորագրումից հետ Ադրբեջանը Բելառուսի հետ միասին կդառնան ԱլԳ երկրների  «աութսայդերները»: Բաքվի իշխանություններին այժմ հարկավոր է սեփական հասարակությանը, և ինչու ոչ, միջազգային հանրությանը ցույց տալ, որ դա այդպես չէ: Դրա համար թերևս ամենավառ ապացույցը կարող է ծառայել այն, որ ԵՄ հետ ռազմավարական համագործակցության բանակցությունները հաջողությամբ են ընթանում:
Նման պայմաններում երկու կողմերն էլ, կարծես թե, պատրաստ են որոշակի փոխզիջում կատարել առկա տարաձայնությունների հարցում և չտապալել բանակցությունները:

Европейский поворот Баку: почему для Азербайджан сотрудничество с ЕС - приоритет?
Делегация Европейской комиссии в конце октября посетит Баку для обсуждения Соглашения о стратегическом партнерстве, сообщил глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров. По его словам, в настоящее время идет проработка второго из трех разделов документа. "Сотрудничество с ЕС является одним из приоритетов внешней политики Азербайджана", - добавил министр.
Переговоры по новому соглашению стартовали 7 февраля 2017 года. Новый документ заменит соглашение о партнерстве и сотрудничестве, принятое в 1996 году, и должен соответствовать принципам, одобренным в 2015 году в документе института Политики европейского соседства. Этот документ предложит обновленную основу для политического диалога и взаимовыгодного сотрудничества между ЕС и Азербайджаном.
Изначально планировалось, что стороны завершат переговоры до ноября текущего года, и на саммите Восточного партнерства в Брюсселе можно будет подписать соглашение, но ясно, что в этом году этого не произойдет. Как мы можем предположить из заявлений азербайджанских чиновников, есть серьезные разногласия по карабахскому вопросу; в частности, Азербайджан хочет внести в соглашение пункт о признании территориальной целостности Азербайджана, однако Брюссель категорически отказывается от такой формулировки, пока есть нерешенный карабахский конфликт.
Следует отметить, что это соглашение очень важно как для Европейского Союза, так и для Азербайджана. Европейский Союз очень заинтересован в сотрудничестве с Азербайджаном в диверсификации источников энергонасителей: возможно, поэтому в Брюсселе в ходе нынешних переговоров не озвучивают проблемы с правами человека в Азербайджане. Свою озабоченность по этому поводу Европа в последнее время выражает через Совет Европы, который даже объявил о возможности исключения Азербайджана из структуры.
Что касается Азербайджана, то последний также заинтересован в перспективах привлечения своих энергоносителей на европейский рынок. В то же время Азербайджан имеет задачу сохранения собственной репутации. Недавние антиазербайджанские заявления, расследования и принятие резолюций в ПАСЕ свидетельствуют о том, что политика Алиева в европейском направлении терпит неудачу. С другой стороны, для репутации Азербайджана также станет ударом подписание в ноябре в Брюсселе соглашения между Арменией и ЕС. Таким образом, Азербайджан и Беларусь станут аутсайдерами Восточного партнерства. Бакинским властям сейчас необходимо показать собственному обществу, почему бы нет, и международному сообществу, что это - не так. Пожалуй, самым ярким доказательством этого может стать факт, что переговоры о стратегическом сотрудничестве с ЕС продвигаются успешно.
При таких обстоятельствах обе стороны готовы пойти на некоторые уступки в вопросе разногласий и не прекращать переговоры.