Հայկական ազգային ոճով գորգերի նվիրաբերման հանդիսավոր արարողություն Արցախի նախագահի նստավայրում
Հոկտեմբերի 24-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել հայկական ազգային ոճով գորգերի նվիրաբերման հանդիսավոր արարողություն: Այս մասին տեղեկացնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնական կայքում:
ԱՀ Նախագահ Սահակյանը երախտագիտություն է հայտնել Վատիկանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Միքայել Մինասյանին և «Մեգերյան Կարպետ» ընկերության նախագահ Րաֆֆի Մեգերյանին՝ նախաձեռնությունը կյանքի կոչելու համար, ընդգծելով, որ նման ձեռնարկումների միջոցով մեր պատմամշակութային ժառանգությունը ոչ միայն ներկայացվում է մեր հանրությանն ու աշխարհին, այլև պահպանվում ու զարգանում է:
Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ այս գեղեցիկ գորգերի պատրաստումը քրտնաջան աշխատանք է, որում ներգրավված է մեծ, համախմբված և հայրենասեր թիմ:
Բակո Սահակյանը նշել է, որ այդ աշխատանքը մնայուն է և ծառայելու է մեր ժողովրդին տասնամյակներ շարունակ՝ որպես ազգային պատմամշակութային ժառանգության բաղկացուցիչ մաս:
Նույն օրը Արցախի նախագահը հյուրերի հետ քննարկել է Արցախում գորգագործության զարգացմանը վերաբերող հարցեր և այս գործում կարևորել «Մեգերյան Կարպետ»-ի պես հայտնի ընկերությունների հետ փոխգործակցությունը:
Միջոցառմանը և հանդիպմանը ներկա էին Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև Արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Церемония пожертвования ковров, сотканных в армянском стиле, в резиденции президента Арцаха
24 октября в резиденции президента Республики Арцах состоялась торжественная церемония пожертвования ковров, сотканных в армянском стиле, передает официальный сайт президента Республики Арцах.
Президент Бако Саакян выразил признательность чрезвычайному и полномочному послу Республики Армения в Ватикане Микаэлю Минасяну и президенту компании "Мегерян Карпет" Раффи Мегеряну за осуществление данной инициативы, подчеркнув, что подобные начинания позволяют представить национальное историко-культурное наследие республике и всему миру, содействуя его сохранению и развитию.
По словам главы государства, создание таких красивых ковров требует кропотливой работы, в которую вовлечена большая, сплоченная и патриотичная команда.
Бако Саакян отметил, что данное дело будет десятилетиями служить народу в качестве составной части национального историко-культурного наследия.
В тот же день президент обсудил с гостями вопросы, касающиеся развития ковроткачества в Арцахе, и отметил важность сотрудничества в этом деле с такими известными компаниями, как "Мегерян Карпет".
На мероприятии и встрече присутствовали предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Паргев Мартиросян, другие официальные лица.