Ինչպե՞ս են ՀՀ-ն և ԵՄ-ն միասին պայքարելու մենաշնորհի դեմ. ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիր (ՏԵՂԵԿԱՆՔ)
ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրում առկա է առանձին դրույթ մրցակցության ապահվման և մենաշնորհի դեմ պայքարի վերաբերյալ: Մասնավորապես, համաձայնագրի 10-դ գլխի հոդված 286-ում ասվում է. «Կողմերն ընդունում են իրենց առևտրային և ներդրումային հարաբերություններում ազատ և չխաթարված մրցակցության կարևորությունը: Կողմերը հաստատում են, որ հակամրցակցային բիզնես գործելակերպերը և պետության միջամտությունները կարող են խաթարել շուկաների պատշաճ գործունեությունը և նվազեցնել առևտրի ազատականացման օգուտները»:
Համաձայնագրում հակամրցակցային են համարվում.
ա) ձեռնարկությունների միջև հորիզոնական և ուղղահայաց համաձայնությունները, ձեռնարկությունների միավորումների կողմից կայացված որոշումները և համաձայնեցված գործելակերպերը, որոնց նպատակը կամ ազդեցությունը մրցակցությունը կանխելը, սահմանափակելը կամ խաթարելն է,
բ) մեկ կամ ավելի ձեռնարկությունների կողմից գերիշխող դիրքի չարաշահումները,
գ) ձեռնարկությունների միջև համակենտրոնացումները, որոնք էապես խոչընդոտում են արդյունավետ մրցակցությանը, մասնավորապես, գերիշխող դիրքի ստեղծման կամ ամրապնդման հետևանքով:
Տնտեսական մրցակցություն ապահովելու և մենաշնորհի դեմ պայքարելու համար, համաձայնագրով կողմերը պարտավորվում են ապահովել գործնականում անկախ մարմինների գործունեությունը, որոնք պատասխանտու կլինեն մրցակցության ապահովմանն ուղղված գործողությունների կիրառման ու արդյունավետ իրականացման համար և կունենան դրա համար անհրաժեշտ համապատասխան լիազորություններն ու ռեսուրսները:
Բացի այդ, կողմերը պարտավորվում են համագործակցել մրցակցության քաղաքականության զարգացման և հակամենաշնորհի ու միաձուլումների վերաբերյալ գործերի քննության հարցում, որի նպատակով.
ü  կողմերի մրցակցային մարմինները հնարավորության և անհրաժեշտության դեպքում կփորձեն համակարգել միևնույն կամ վերաբերելի գործերին առնչվող՝ կիրառման հետ կապված իրենց գործողությունները,
ü  կողմերի մրցակցային մարմինները կարող են փոխանակել տեղեկատվություն:
Վերջում կարևոր է նկատել նաև, որ ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրով նախատեսվում է,  որ կողմերից յուրանչյուրն ունի իրավունք, որոշ ձեռնարկությունների և ընկերությունների շնորհել հատուկ իրավունքներ/արտոնություններ կամ մենաշնորհի կարգավիճակ:

Соглашение РА-ЕС: как РА и ЕС будут бороться с монополиями (справка)
В Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между РА и ЕС существует отдельное положение о борьбе с монополиями и по обеспечению конкуренции. В частности, в статье 286 главы 10 говорится: "Стороны принимают важность свободной и беспрепятственной конкуренции в своих торговых и инвестиционных отношениях. Стороны подтверждают, что антиконкурентные методы ведения бизнеса и вмешательство государства могут воспрепятствовать нормальной деятельности рынков и уменьшить эффективность от либерализации торговли".
По Соглашению антиконкурентными считаются:
а) горизонтальные и вертикальные связи между предприятиями, картельные решения, согласованное поведение предприятий, цель и влияние которых – предотвращение конкуренции, ее ограничение или разрушение,
б) злоупотребление доминирующим положением одним или многими предприятиями,
в) объединение между предприятиями, которое существенно препятствует эффективной конкуренции, в частности, из-за создания или укрепления доминирующего положения.
Для обеспечения экономической конкуренции и борьбы против монополий, согласно Соглашению, стороны обязуются реально обеспечить деятельность независимых органов, ответственных за применение и эффективное осуществление действий, направленных на обеспечение конкуренции, для чего они будут иметь соответственные необходимые полномочия и ресурсы.
Кроме того, стороны обязуются сотрудничать в вопросах политики развития конкуренции, а также в вопросах по ведению следствий по делам, касающихся монополий и картелей, для чего:
- при возможности и необходимости, антимонопольные органы попытаются скоординировать свои действия по тем же или соответствующим делам,
- антимонопольные органы сторон могут обмениваться информацией.
В заключении считаем важным отметить, что по Соглашению РА-ЕС предусмотрено, что каждая из сторон имеет право присвоить некоторым предприятиям и компаниям особые права/привилегии или монопольный статус.