Իրաքյան Քրդստանը պատրաստ է սառեցնել հանրաքվեի արդյունքները
Իրաքյան Քրդստանը հայտարարել է հանրաքվեի արդյունքները սառեցնելու և  Բաղդադի հետ երկխոսություն սկսելու պատրաստակամության մասին: Համապատասխան հայտարարությունը հրապարակվել է ինքնավարության կառավարության պաշտոնական կայքում:
«Իրաքի ուժերի և Փեշմերգայի միջև առճակատումը, որը սկսվել է 2017 թվականի հոկտեմբերի 16-ին, հատկապես այսօրվա բախումները, կորուստներ են պատճառել  երկու կողմերին էլ, ինչպես նաև հանգեցրել են անդադար արյունահեղության՝ հուզումներ առաջացնելով իրաքյան հասարակության տարբեր հատվածներում», - ասվում է հայտարարությունում:
Ինքնավարության կառավարության հրապարակած առաջարկների թվում է Քուրդիստանում կրակի և ռազմական բոլոր գործողությունների անհապաղ դադարեցում, հանրաքվեի արդյունքների սառեցում և սահմանադրության հիման վրա բաց երկխոսություն Բաղդադի և Էրբիլի միջև:

Курдистан готов заморозить результаты референдума
Иракский Курдистан заявил о готовности заморозить результаты референдума и инициировать диалог с Багдадом. Соответствующее заявление опубликовано на сайте правительства региона, сообщает Корреспондент.
"Нападения и конфронтации между силами Ирака и Пешмерги, начавшиеся 16 октября 2017 года, особенно сегодняшние столкновения, нанесли ущерб обеим сторонам, а также привели к непрерывному кровопролитию, причинению боли и социальным волнениям среди различных частей иракского общества", – говорится в заявлении.
В числе предложений, опубликованных правительством региона – немедленное прекращение огня и всех военных операций в Курдистане, заморозка результатов референдума и открытый диалог между Багдадом и Эрбилем на основе конституции.