Թուրքիա. ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ առկա է ատելության մթնոլորտ
Այսօր Թուրքիայում բնակվող ազգային փոքրամասնությունները, այդ թվում՝ հայերը, դժվարանում են օգտվել միջազգային երաշխիքներից և քաղաքացիական իրավական նորմերից բխող մի շարք օրենքներից: Բացի այդ, երկրում ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո հայտարարված արտակարգ դրության պայմաններում ազգային փոքրամասնությունները հայտնվել են ատելության խոսքի թիրախում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, նման հայտարարությամբ հանդես է եկել մեջլիսի հայ պատգամավոր, Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության անդամ Սելինա Դողանը:
Նա ընդգծել է, որ պոլսահայ մտավորական Հրանդ Դինքի մահվանից հետո Թուրքիայում բնակվող հայերի խնդիրները դարձել են ավելի տեսանելի և քննարկվող:
«Վերջին տարիներին երկրում ահագնացող մակարդակի հասնող ատելության մթնոլորտ կա: Եվ այս ամենը դարձել է ներքին քաղաքականության հարց: Հեղաշրջման փորձ է իրականացվում, հաջորդ օրը Ֆեթուլլահ Գյուլենին հայ են անվանում: Սա մշտապես գրպանում պահվող և ամեն հարմար առիթի ցույց տրվող քարտ է: Ցավալի է, որ թեպետ թուրքական քրեական օրենսգիրքը կարգավորում է ատելության հանցագործությունը, սակայն ամեն անգամ, երբ մենք դիմում ենք այդ օրենքին, որևէ արդյունք չենք կարողանում ունենալ: Հակառակը, ամեն անգամ մենք ենք մեղավոր դուրս գալիս»,- նշել է Դողանը:
Հայ պատգամավորն ընդգծել է, որ ներկայում Թուրքիայի հայ համայնքը տարբեր խնդիրների առաջ է կանգնած, ինչպես, օրինակ, պատրիարքի ընտրության հարցը կամ հայկական դպրոցների խնդիրները:

It is difficult for national minorities living in Turkey, including Armenians, to exercise their rights of international guarantees and civil legal norms. In addition, the minorities have appeared under the crosshairs of hate speech in the state of emergency which was declared after the failed military coup attempt. This was announced by the ethnic Armenian Member of Parliament of Turkey Selina Dogan from the Republican People's Party, "Armenpress" reports.
She stressed that after the death of Hrant Dink the issues of Armenians living in Turkey became more visible and discussed.
"There is an increasing level of hate atmosphere in the country in the recent years. And this has all become a domestic policy issue. A revolution is being attempted, and the next day Fetulah Gullen is being called Armenian. This is a card which is always kept in the pocket and shown on every convenient occasion. It is unfortunate that although the Turkish Criminal Code regulates hate crime, every time we address this law we are unable to have any result. On the contrary, every time we turn out to be guilty," Dogan said.
Dogan says the national legislation of Turkey, which is still in use which was adopted during the Ottoman Empire, should be amended in compliance with modern requirements.