Իսրայելն օգնություն է առաջարկել «թշնամական» Իրանին
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն օգնություն է առաջարկել Իրանին նոյեմբերի 12-ին տեղի ունեցած սարսափելի երկրաշարժից հետո՝ նշելով, որ երկու երկրների միջև թշնամությունը չի խոչընդոտում մարդասիրական կարեկցանքին, հայտնում է AFP գործակալությունը:
«Ես տեսա ավերակների տակ թաղված տղամարդկանց, կանանց և երեխաների սարսափելի լուսանկարները: Մի քանի ժամ առաջ ես հրահանգեցի, որ մենք Կարմիր խաչին բժշկական օգնություն առաջարկենք Իրանում և Իրաքում աղետի հետևանքով տուժածների համար: Ես բազմիցս ասել եմ, որ մենք կռիվ չունենք Իրանի ժողովրդի հետ: Մեր խնդիրը միայն բռնապետական ռեժիմն է, որ նրանց պատանդ է պահում և սպառնում է մեզ ոչնչացնել: Բայց մեր մարդասիրությունն ավելի մեծ է, քան նրանց ատելությունը»,- ասել է Նեթանյահուն:
Իրանը չի ճանաչում հրեական պետությունը, և իսրայելական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ առաջարկն անմիջապես մերժվել է:

Israel Offers Aid to Iran
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu has offered aid to the victims of the weekend's deadly earthquake in Iran insisting enmity between the two governments does not prevent humanitarian sympathy.
"I saw these heartbreaking images of men and women and children buried under the rubble, A few hours ago, I directed that we offer the Red Cross medical assistance for the Iraqi and Iranian victims of this disaster.I've said many times that we have no quarrel with the people of Iran. Our quarrel is only with the tyrannical regime that holds them hostage and threatens our destruction. But our humanity is greater than their hatred'', Netanyahu said during a meeting in Los Angeles, AFP News reports.
More than 400 people were killed and tens of thousands left homeless by the quake that struck on the Iran-Iraq border late on Sunday.