Մերկելն ու Էրդողանն երկար ժամանակ տևած ընդմիջումից հետո հեռախոսազրույց են ունեցել
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանը վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում առաջին անգամ հեռախոսազրույց են ունեցել, հայտնում է թուրքական Anadolu գործակալությունը:
Նշվում է, որ առաջնորդները քննարկել են երկու երկրների հարաբերությունների զարգացումը: Առաջնորդները համակարծիք են եղել, որ երկկողմ շփումներին պետք է «բարձր մակարդակում նոր ազդակ հաղորդել» այն բանից հետո, երբ Գերմանիայում կառավարություն ձևավորվի:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 24-ին կայացած Գերմանիայի խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին էրդողանը Գերմանիայում բնակվող թուրքերին կոչ էր արել չքվեարկել այնպիսի կուսակցությունների օգտին, որոնք «Թուրքիայի թշնամիներ» են:

Меркель и Эрдоган впервые за долгое время провели переговоры
Канцлер Германии Ангела Меркель и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган впервые за многие месяцы провели телефонный разговор, который состоялся 30 ноября, передает Корреспондент со ссылкой на Anadolu.
Отмечается, что лидеры обсудили развитие отношений между двумя странами. Оба политика сошлись на том, что двусторонним контактам "стоит дать новый импульс на высоком уровне" − после того, как в Германии будет сформировано правительство.
Меркель и Эрдоган также обсудили заключенный Анкарой и Евросоюзом договор о беженцах, согласно которому Турция размещает у себя беженцев, прибывших на Эгейские острова в Греции, а в обмен на это ЕС дает Анкаре деньги на содержание мигрантов.
Напомним, перед парламентскими выборами в Германии 24 сентября 2017 года, Эрдоган призвал немецких выходцев из Турции бойкотировать голосование за такие некоторые партии, поскольку они являются "врагами Турции".