2018 թվականին վերաբնակեցման գործընթացը նոր թափ կստանա. Արցախի ԱԺ «Վերածնունդ» խմբակցության ղեկավար
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն հարցազրույցների շարք է պատրաստել Հայաստանի  Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովների բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ՝ փորձելով ամփոփել 2017 թվականին իրականացված քայլերը և 2018-ի ծրագրերը: Ձեզ ենք ներկայացնում Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Վերածնունդ» խմբակցության ղեկավար  Հայկ Խանումյանի  հետ «Արմեդիա» ՏՎԳ բացառիկ հարացազրույցը:
- Պարո՛ն Խանումյան, ինչո՞վ նշանավորվեց 2017 թ. Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի համար:
- Ոչ միայն Ազգային ժողովի, այլ ամբողջ Արցախի համար ամենակարևոր իրադրաձությունը, կարծում եմ, փետրվարին  տեղի ունեցած սահմանադրության հանրաքվեն էր և դրանով պայմանավորված սահմանդրության փոփոխությունները: Վստահաբար կարելի է ասել, որ դա հակաժողովրդավարական ուժերի հաղթանակն էր, քանզի փոփոխություններն ամբողջությամբ ուղղված էին մեկ անձի իշխանության վերարտադրությանը: Սա մահափորձ էր Արցախում քաղաքական համակարգի նկատմամբ և լուրջ հարված երկրի ինստիտուցիոնալ զարգացմանը: Հատկանշական է, որ այդ փոփոխությունների կողմնակիցները քարոզարշավը վարեցին հանրությանը խաբելու, հանրային կարծիքը մանիպուլացիայի ենթարկելու միջոցով: Հանրային հեռուստատեսությունը եթերաժամանակ չէր տվել քարոզարշավ իրակականացնող կողմերին և այս պարագայում տարբեր հեռուստահաղորդումներին հրավիրվում էին միայն «կողմ» քարոզող ուժերի ներկայացուցիչները:  «Դեմ»  քարոզող միակ կուսակցությունն իմ ղեկավարած «Ազգային վերածնունդն» էր, որը ստիպված էր նման անհավասար պայմաններում ընտրողներին իրազեկել փոփոխությունների հիմնական նպատակի մասին: Ցավոք, մենք պարտվեցինք, ընդունվեց նոր սահմանադրությունը, ինչն էլ հնարավորություն տվեց Արցախում իրականացնել ոչ ժողովրդավարական ռեժիմներին հատուկ գործընթացներ:
- Հիմնական թերացումը, կարծում եմ, ժողովրդին սահմանադրական փոփոխությունների դեմ մոբիլիզացնելու անկարողությունն էր: Սահմանափակ ռեսուրսների պատճառով մենք «դեմ»-ի քարոզարշավն իրականացրինք հիմնականում Ստեփանակերտում և մոտակա բնակավայրերում:
Հիմնական ձեռքբերում եմ համարում 2018թ. բյուջեում վերաբնակեցման համար առանձին տողով գումարի հատկացումը: Տարիներ շարունակ մեր կուսակցությունը պայքարում էր սրա համար, այն արտացոլված է նաև իմ պատգամավորության ընթացքում կառավարությանն ուղղված բոլոր բյուջետային առաջարկություններում: Թեև գումարների քչությանը, սակայն կարծում եմ, որ նույնիսկ դա կկոտրի երկար տարիների ընթացքում ձևավորված սառույցը և վերաբնակեցման գործընթացը նոր թափ կստանա:
- Առաջիկայում Արցախում սպասվում են տեղական ինքնակառավարման մասին օրենքի փոփոխություններ: Մենք պայքարելու ենք, որպեսզի այդ օրենքով իրական մեխանիզմներ ստեղծվեն ապակենտրոնացման և համայնքների մուտքերի ավելացման համար:
-  Պարոն Խանումյան, իսկ ինչպե՞ս եք սովորաբար նշում Ամանորը: Ո՞րն է Ամանորի խորհուրդը Ձեզ համար:
- Սովորաբար ես ինչ-որ խորհուրդներ չեմ դնում տոների մեջ: Ամանորն ուղղակի տարին ամփոփելու ժամանակ է:
- Ես նախընտրում են պարզ ուտեստներ, չեմ սիրում երկար նստել սեղանի շուրջ:
- Արդյունավետություն: Թո′ղ մեր հասարակության ցանկացած անդամ ավելացնի իր արդյունավետությունը՝ հզորացնելով հասարակությունը և նոր հնարավորություններ ստեղծելով շրջապատի համար:

В 2018 году процесс переселения получит новый импульс: глава фракции ''Возрождение'' НС Арцаха (эксклюзив)
ИАА "Армедиа" подготовило ряд интервью с представителями всех фракций Национального Собрания Республики Армения и Нагорно-Карабахской Республики, пытаясь подвести итоги шагов, предпринятых в 2017 году и узнать о планах на 2018 год. Представляем вниманию наших читателей эксклюзивное интервью ИАА "Армедиа" с главой фракции "Возрождение" Национального Собрания Республики Арцах – Айком Ханумяном.
-Господин Ханумян, чем отличился 2017 год для Национального Собрания Республики Арцах?
-Не только для Национального Собрания, но и для всего Арцаха важнейшим событием, думаю, стал прошедший в феврале конституционный референдум и изменения в Конституции, обусловленные этим. С уверенностью можно сказать, что это была победа антидемократических сил, поскольку изменения полностью были направлены на воспроизводство власти одного человека. Это является покушением на политическую систему Арцаха и серьезным ударом по институциональному развитию страны. Примечательно, что сторонники этих изменений вели кампанию посредством обмана общественности, манипулирования общественным мнением. Общественное телевидение не предоставляло эфирного времени сторонам, осуществляющим кампанию, и на различные программы приглашались только представители сил, пропагандирующих ''за''. Единственной партией, пропагандирующей ''против'' конституционных поправок, была  возглавляемая мною партия ''Национальное возрождение'', которая должна была в таких неравных условиях информировать избирателей об основных целях изменений в Основном законе. К сожалению, мы проиграли, была принята новая Конституция, что и позволило реализовать в Арцахе процессы, характерные для недемократических режимов.
- Пожалуйста, подведите итоги вашей работы в 2017 году. Какие основные достижения и упущения Вы можете выделить?
- Основным упущением, я думаю, стала неспособность мобилизовать народ против конституционных изменений. Из-за ограниченных ресурсов мы провели кампанию ''против'' в основном в Степанакерте и в ближайших населенных пунктах.
Основным достижением считаю выделение отдельной суммы в бюджете Арцаха на 2018 год на вопросы переселения. На протяжении многих лет наша партия боролась за это: это отражено также во всех моих бюджетных предложениях правительству во время моей работы депутатом. Несмотря на недостаточное количество средств, думаю, что даже это может сломать лед, сформировавшийся в течение многих лет, и процесс переселения получит новый импульс.
-Какими будут основные направления Вашей деятельности в 2018 году?
- В ближайшее время в Арцахе ожидаются изменения в законе о местном самоуправлении. Мы будем бороться, чтобы этим законом были созданы реальные механизмы для децентрализации и увеличения муниципальных поступлений.
-Господин Ханумян, а как вы обычно отмечаете Новый год? Что для Вас означает Новый год?
- Обычно я не придаю большого смысла праздникам. Новый год - просто время подведения итогов года.
- Какое Ваше любимое новогоднее блюдо?
- Я предпочитаю простые блюда, не люблю долго сидеть за столом.
- Результативности. Пусть каждый член нашего общества увеличит свою эффективность, усиливая общество и создавая новые возможности для окружающих.