Թրամփը պատրաստակամություն է հայտնել խոսել Կիմ Չեն Ընի հետ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ պատրաստ է հեռախոսազրույց ունենալ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հետ: Նա նաև հույս է հայտնել, որ Հյուսիսային և Հարավային Կորեաների միջև բանակցությունները դրական արդյունքներ կունենան, փոխանցում է Reuters-ը:
Հյուսիսային Կորեան վերջին 2 տարում առաջին անգամ համաձայնվել է հաջորդ շաբաթ Հարավային Կորեայի հետ պաշտոնական բանակցություններ վարել:
Քեմփ Դևիդի իր նստավայրում լրագրողների հարցերին պատասխանելով՝ Թրամփը պատրաստակամություն է հայտնել խոսել Կիմի հետ, բայց առանց նախապայմանների: Նա նշել է, որ բանակցությունները կարող են հանգեցնել լարվածության թուլացման և դիվանագիտական առաջընթացի համար հիմք կստեղծեն՝ հայտարարելով, որ սա իր կողմից մշտական ճնշման արդյունքն է: «Լսեք, հիմա նրանք Օլիմպիադայի մասին են խոսում: Սա սկիզբն է, սա մեծ մեկնարկ է: Եթե ես ներգրավված չլինեի, նրանք հիմա չէին խոսի»,- ասել է նա:
«Եթե այս բանակցություններից ինչ-որ բան ստացվի, դա հոյակապ կլինի ամբողջ մարդկության համար, դա հոյակապ կլինի ամբողջ աշխարհի համար»,- ասել է Թրամփը:
Ավելի վաղ Հարավային Կորեայի և Հյուսիսային Կորեայի ներկայացուցիչները երկար տարիներ հետո առաջին անգամ կապի հատուկ խողովակով քննարկել են երկկողմ հարաբերությունները, այդ թվում՝ Փհենչհանում կայանալիք Օլիմպիական խաղերին հյուսիսկորեացի մարզիկների մասնակցության հնարավորության հարցը:

Трамп заявил о своей готовности поговорить с Ким Чен Ыном
Президент США Дональд Трамп заявил о своей готовности поговорить  поговорить по телефону с северокорейским лидером Ким Чен Юном. Он также выразил надежду на  позитивные результаты переговоров между Северной Кореей и Южной Кореей, передает Reuters.
Северная Корея согласилась провести официальные переговоры с Южной Кореей на следующей неделе,  впервые за последние  два года.
Отвечая на вопросы журналистов  в своей резиденции в  Кэмп-Дэвиде, Трамп выразил готовность поговорить с Кимом, но не без предусловий. Он отметил, что переговоры могут привести к ослаблению напряженности и создадут основу для  дипломатического прорыва, заявив, что это результат его постоянного давления. «Послушайте, сейчас они говорят о Олимпиаде. Это начало, это большой старт. Если бы я не был вовлечен, они бы сейчас не разговаривали, - сказал он.
«Если что-то может выйти из этих переговоров, это было бы здорово для всего человечества, это было бы здорово для всего мира», - сказал он.
Ранее представители Южной Кореи и КНДР впервые за долгое время обсудили по специальному каналу связи двусторонние отношения, в том числе возможность участия северокорейских спортсменов в Олимпийских играх в Пхенчхане.