Հայ գեղասահորդները պատրաստվում են Եվրոպայի առաջնությանը
Հունվարի 15-ից 21-ը Մոսկվայում կանցկացվի գեղասահքի Եվրոպայի առաջնությունը, որտեղ Հայաստանը կներկայացնեն Սլավիկ Հայրապետյանը և Թինա Կարապետյան /Սիմոն Պրու Սենեկալ պարային երկյակը: Անաստասիա Գալուստյանի մասնակցությունը հարցականի տակ է:
Այս մասին ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում հայտնեց Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիայի նախագահ Մելանյա Ստեփանյանը: Նա ասաց նաև, որ Թինայի և Սիմոնի՝ Փհենչհանի օլիմպիական խաղերին մասնակցելու հնարավորությունը դեռ պահպանվում է: Իսրայելը ներկայացնող պարային զույգը, որն օլիմպիական վարկանիշ էր նվաճել, մինչև այժմ մասնակցության հայտ չի ներկայացրել: Վերջնականապես ամեն ինչ պարզ կդառնա, երբ ՄՕԿ-ը հրապարակի Չմշկորդների միջազգային միության (ISU) կողմից ներկայացված Օլիմպիական խաղերի մասնակիցների ցուցակը:
«Օրերս Սլավիկ Հայրապետյանն ԱՄԷ-ի մայրաքաղաք Աբու-Դաբիում մասնակցեց FBMA Trophy միջազգային մրցաշարին, որտեղ ընդամենը երկու գեղասահորդ հանդես եկավ: Սլավիկն իր ծրագիրը լավ կատարեց՝ կարճ և կամավոր ծրագրերի ընդհանուր հաշվարկով վաստակելով 208.63 միավոր: Նա գերազանցեց Իռլանդիան ներկայացնող իր միակ մրցակցին: Մրցակցային պայքար, որպես այդպիսին, չստացվեց, բայց մեր մարզիկի համար Եվրոպայի առաջնության մեկնարկից առաջ կարևոր էր զգալ սառույցը պաշտոնական իրավիճակում:
Սլավիկը վերադարձել է Երևան և իր հոր, մարզիչ Սամվել Հայրապետյանի գլխավորությամբ շարունակում է պատրաստվել Մոսկվայի մրցելույթներին: Նրա հետ միասին Իրինա Ռոդնինայի անվան մարզադպրոցում տարվա առաջին կարևոր մեկնարկից առաջ մարզվում է նաև Իգոր Ռեզնիչենկոն (Լեհաստան): Նրա հետ աշխատում է մեր հայրենակից, ISU- ի տեխնիկական մասնագետ Սարգիս Թևանյանը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի հավաքականի մյուս անդամներին, Թինան և Սիմոնը հիմա մարզվում են Կանադայում, որտեղից անմիջապես մրցավայր կմեկնեն: Անաստասիա Գալուստյանը ոտքի վնասվածքից դեռ չի վերականգնվել: Նա շարունակում է բուժում ստանալ, հուսամ՝ մինչև Եվրոպայի առաջնությունը կվերականգնվի: Մոսկվայում կհավաքվենք հունվարի 14-ին»,-եզրափակեց Մելանյա Ստեփանյանը:

Армянские фигуристы готовятся к чемпионату Европы
С 15 по 21 января в Москве пройдет чемпионат Европы по фигурному катанию. Армению на первенстве континента представят Славик Айрапетян и танцевальный дуэт Тина Карапетян/Симон Пру-Сенекал. Участие Анастасии Галустян пока под вопросом.
Об этом пресс-службе НОКА сообщила президент Федерации фигурного катания Армении Мелания Степанян. Она также рассказала, что у Тины и Симона еще сохраняется шанс поехать на Олимпийские игры в Пхенчхан. Израильская танцевальная пара, завоевавшая олимпийский рейтинг, до сих пор так и не подала заявку на участие. Окончательно все станет ясно после того, как МОК опубликует представленный Международным союзом конькобежцев (ISU) список участников Олимпийских игр.
"На днях Славик Айрапетян принял участие в международном турнире FBMA Trophy, прошедший в столице Объединенных Арабских Эмиратов Абу-Даби. В турнире выступили только два фигуриста. Славик хорошо исполнил свою программу, набрав 208.63 очка по сумме короткой и произвольной программ. Он обошел единственного конкурента из Ирландии. Как таковой соревновательной борьбы не получилось, но для нашего спортсмена перед стартом чемпионата Европы важно было почувствовать лед в официальной обстановке.
Сейчас Славик вернулся в Ереван, где под руководством своего отца и тренера Самвела Айрапетяна продолжает готовиться к выступлению в Москве. Вместе с ним в спортшколе имени Ирины Родниной перед первым важным стартом года тренируется также Игорь Резниченко, представляющий Польшу. С ним занимается наш соотечественник, технический специалист ISU Саркис Теванян.
Что касается остальных членов сборной Армении, Тина и Симон сейчас тренируются в Канаде, откуда сразу отправятся на место проведения соревнований. Анастасия Галустян пока не восстановилась от травмы ноги. Она продолжает курс лечения, надеюсь, что к началу чемпионата Европы Настя восстановится. В Москве мы соберемся 14 января", - заключила Мелания Степанян.