Ավստրալական ABC-ն պատմել է Ավստրալիա արտագաղթած սիրիահայ արծաթագործի մասին
Ավստրալական ABC-ն պատմել է հայ ոսկերիչի մասին, ով Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմի պատճառով Ավստրալիա է արտագաղթել, փոխանցում է NEWS.am-ը:
Բայրամյանը արծաթագործությամբ էր զբաղվում Սիրիայի Հալեպ քաղաքում: Ընտանիքում այս արհեստով զբաղվել են բոլորը՝ դեռ մեծ պապից սկսած: 14 տարեկանից Բայրամյանը աշխատել է իր հորեղբոր արհեստանոցում: 2002 թ. Հալեպում իր սեփական խանութն էր բացել, որը, սակայն, ոչնչացվել էր պատերազմի ժամանակ: Ավոյի ընտանիքը Բեյրութ էր տեղափոխվել, այնտեղից՝ Ավստրալիա:
Ավստրալիայում Ավետիքին հաջողվել է գտնել իր երազանքի աշխատանքը: Այժմ Ավոն աշխատում է Ավստրալիայում արծաթե իրերի արտադրության վերջին ավանդական արհեստանոցում: W.J. Sanders արհեստանոցի սեփականատերը Դենիս Դե Մուտը գնահատել է Ավոյի արհեստն ու նրան աշխատանքի ընդունել: «Ավոյի աշխատանքներն ուղղակի հիանալի են: Նա նոր հմտություններ է ներմուծում: Շատ կարևոր է, որ բիզնեսը զարգանա և Ավոյի նման մարդիկ սովորեցնեն երիտասարդներին», - նշել է արհեստանոցի սեփականատերը:
Արհեստանոցի պատվերներից մեկը Ավստրալիայի թենիսի հաջորդ բաց առաջնության գավաթն է:
«Չեք պատկերացնի, թե որքան դժվար էր թողնել մեր ողջ կյանքն ու գալ այստեղ աշխատանք փնտրելու: Բայց եթե մարդը սիրում է իր աշխատանքը, ապա ջանասիրաբար աշխատում և հաջողության է հասնում»,- նշել է Բայրամյանը:
Նրա հինգ տարեկան դուստրը՝ Լուրդը, արդեն սկսել է հետաքրքրություն ցուցաբերել ընտանեկան գործի նկատմամբ: «Ես տեսնում եմ, որ նա դիզայնի տաղանդ ունի: Սա առաջին բանն է, որ անհրաժեշտ է այս գործում»,- նշել է Ավետիք Բայրամյանը:

Австралийская ABC рассказала об армянском ювелире из Сирии
Австралийская вещательная компания ABC рассказала об армянском ювелире, эмигрировавшем в Австралию из Сирии из-за гражданской войны, передает News.am.
Аветик Байрамян занимался ювелирным делом, в частности изготовлением изделий из серебра, в сирийском городе Алеппо. В их семье этим ремеслом занимались все, начиная с его прапрадеда.
С 14 лет Байрамян работал в мастерской своего дяди. В 2002 году открыл свой собственный магазин в Алеппо, который был разрушен во время войны. Семья Аво переехала в Бейрут, оттуда – в Австралию.
На протяжении последний двух лет он искал себя в Австралии после того, как переехал из-за гражданской войны в Сирии. Сейчас Аветик нашел работу своей мечты: он работает в последней из оставшихся традиционных мастерских по изготовлению серебряных изделий в Австралии.
Дэнис Де Мут является владельцем мастерской «W.J. Sanders», которая была основана британским иммигрантом в 1911 году. Де Мут оценил ремесло Аво, который постучал в его дверь в поисках работы. «Его работы просто прекрасны. Он привносит новые навыке. У нас есть один новый ученик и два старших ученика. Очень важно, чтобы бизнес развивался и такие люди как Аво учили бы молодых»,- говорит владелец мастерской.
Одним из предметов в мастерской является кубок следующего открытого чемпионата Австралии по теннису.
«Вы не представляется, как было тяжело оставить всю свою жизнь и приехать сюда в поисках работы. Однако, когда человек любит свою работу, он усердно работает и добивается успеха»,- говорит Байрамян.
Его пятилетняя дочка Лурд уже начала проявлять талант к семейному делу. «Я вижу, что у нее есть талант к дизайну. Это первое, что нужно в этом деле»,- отмечает он.