Թուրքիայի նախագահը կոչ է անում պատիժ սահմանել ամուսնական դավաճանության համար
Թուրքիան կրկին պետք է վերանայի ամուսնական դավաճանության քրեականացումը: Այս մասին ասել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը` բարձրացնելով այն հարցը, որը ժամանակին աշխարհիկ թուրքերի վրդովմունքն առաջացրեց  և ԵՄ նախազգուշացմանն արժանացավ, հաղորդում է The Jerusalem Post-ը:
Իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունն այս հարցը բարձրացրեց 2004-ին, երբ իշխանության եկավ: Սակայն առաջարկն ընդդիմության բացասական արձագանքին արժանացավ, իսկ ԵՄ ներկայացուցիչները հայտարարեցին, որ դա կարող է խանգարել միությանն անդամակցելու Թուրքիայի ջանքերին:
«Կարծում եմ, որ տեղին է նորից ամուսնական անհավատարմության հարցը քննարկել, քանի որ մեր հասարակությունն այլ կերպ է ընդունում բարոյական արժեքները», - խորհրդարանում ելույթից հետո լրագրողներին ասել է Էրդողանը:

Erdogan Calls on to Criminalize Adultery
Turkey should again consider criminalizing adultery, President Tayyip Erdogan said on Tuesday, revisiting an issue that caused outrage among secular Turks and warnings from the European Union when his party raised it more than a decade ago, The Jerusalem Post reports.
The Islamist-rooted AK Party floated the idea in 2004, two years after it first came to power, as part of a broad overhaul of the Turkish penal code. But the proposal caused a backlash from the secular opposition and EU officials said it could jeopardize Turkey's efforts to join the union.
"I think it would be very, very well-timed to again discuss the adultery issue, as our society is in a different position with regards to moral values," Erdogan told reporters following a speech in parliament.