ՄԱԿ ԱԽ-ն բանաձև է ընդունել Սիրիայում 30-օրյա հրադադարի վերաբերյալ
ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդն երեկ միաձայն բանաձև է ընդունել, որը պահանջում է Սիրիայում առնվազն 30 օրով հրադադար հաստատել՝ բնակչությանը հումանիտար օգնություն ցուցաբերելու համար։
Ինչպես Euronews-ի հետ զրույցում ներկայացրել է ՄԱԿ—ում Քուվեյթի ներկայացուցիչը, որը Շվեդիայի հետ միասին համահեղինակել է բանաձևը, հրադադարը տարածվելու է Սիրիայի ողջ տարածքի վրա։ Այն կոչված է պայմաններ ապահովել, որպեսզի անհապաղ հումանիտար աջակցություն ցուցաբերվի բնակչությանը, ինչպես նաև տարհանվեն հիվանդներն ու վիրավորները։
Բանաձևը նաև կոչ է անում դադարեցնել մի շարք բնակավայրերի շրջափակումը։
Միաժամանակ, հրադադարը չի տարածվելու «Իսլամական պետություն» և այլ ահաբեկչական խմբավորումների դեմ իրականացվող օպերացիաների վրա։

СовБез ООН принял резолюцию о 30-дневном перемирии в Сирии
Совет Безопасности ООН вчера единогласно принял резолюцию, требующую от конфликтующих cторон в Сирии прекратить боевые действия по меньшей мере на 30 дней для оказания гуманитарной помощи населению, передает Euronews.
Как пояснил представитель Кувейта при ООН, который вместе со Швецией выступил инициатором принятого проекта резолюции, перемирие распространяется на всю территорию Сирии, что должно создать условия для "немедленной доставки гуманитарной помощи" населению, а также "эвакуации тяжело больных и раненых".
Совет безопасности ООН также призвал все стороны "немедленно прекратить блокаду жилых районов, включая Восточную Гуту, Ярмук, Эль-Фуа и Кефраю".
Согласно резолюции, перемирие не будет распространяться на операции против группировки "Исламское государство" и других террористических организаций.