Չինաստանի սահմանդրական փոփոխությունները. նոր դարաշրջան նոր հավակնություններով
Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի ժամանակ Չինաստանի սահմանադրությունում կատարվել են էական փոփոխություններ, որոնք արտացոլում են ինչպես Չինաստանի աճող հավակնությունները, այնպես էլ երկրի գործող առաջնորդ Սի Ծինփինի իշխանության ամրապնդումը: Այսպես, սահմանադրությունում կատարվել են փոփոխություններ, որով չեղարկվում է Չինաստանի ղեկավարի և նրա տեղակալի՝ պաշտոնում գտնվելու 5-ամյա երկու ժամկետի սահմանափակումը:
Բացի այդ, սահմանադրության տեքստ է մտցվել Սի Ծինփինի անունը և նրա մտքերը «նոր դարաշրջանում չինական առանձնահատկություններով սոցիալիզմի զարգացման մասին»: Սա նշանակում է, որ Ծինփինի հետ ցանկացած բանավեճ երկրի զարգացման վերաբերյալ կարող է դիտարկվել որպես Չինաստանի սահմանադրական կարգի նկատմամբ ոտնձգություն:
Ծինփինի գաղափարների սահմանադրությունում մտքի կարգավիճակ տալու և այդ կերպ նրան երկրի և ՉԿԿ-ի հիմնադիր Մաո Ցզեդունին հավասարեցնելու մասին հայտարարվել էր դեռևս 2017 թվականի հոկտեմբերին՝ Չինաստանի կոմկուսի 19-րդ համագումարի ժամանակ: Նման պայմաններում, բնականաբար, ակնկալվում էր, որ Ծինփինը մոտ ժամանակներում չի պատրաստվում լքել քաղաքական ասպարեզը, իսկ իր իրավահաջորդին համագումարի ժամանակ չհայտարարելն ասվածի ևս մեկ ապացույց էր:
Ավելին՝ սահմանադրական փոփոխություններով հիմք է նախապատրաստվում նրա իշխանության էլ ավելի ամրապնդման համար: Սահմանադրական փոփոխությունները նախատեսում են հակակոռուպցիոն նոր մարմնի ստեղծում: Սի Ծինփինը, 2013 թվականին գալով իշխանության, բավականին արդյունավետ պայքար է մղում կաշառակերության դեմ՝ դրանով մաքրելով կուսակցության շարքերը և ինչու ոչ՝ պայքարելով այլախոհության դեմ: Ակնհայտորեն այդ ջանքերը նա բավարար չի համարում:
Ինչպես արդեն նշեցինք, Չինաստանի Սահմանադրությունում ավելացվել է կետ, որի համաձայն՝ Չինաստանը մտնում է նոր դարաշրջան չինական առանձնահատկություններով սոցիալիզմի կառուցման միջոցով: Ըստ Ծինփինի՝ Չինաստանն ապացուցել է միակուսակցական կոմունիստական պետության մոդելի կենսունակությունն, և այդ մոդելը պետք է դառնա նոր ընտրություն զարգացող երկրների համար: Սա թերևս գերտերությունների և, մասնավորապես, ԱՄՆ-ի համար ամենամտահոգիչ կետն է Չինաստանի սահմանադրությունում, քանի որ այսպիսով Չինաստանը հայտարարում է համաշխարհային քաղաքականությունում իր դերակատարման ակտիվացման և ազդեցության տարածման հավակնությունների մասին:
Սահմանադրությունում նաև ամրագրվել է, որ Չինաստանի զարգացման հիմնական ուղղություններից հատուկ ուշադրություն է դարձվելու գյուղատնտեսության զարգացմանը, տեխնոլոգիական հետամնացության կրճատմանը, բնակչության բարեկեցության մեծացմանը: Վերջինս համարվում է Չինաստանի թիվ մեկ առաջնահերթությունն առաջիկա տարիների համար:

China's Constitutional Changes: Xi Jinping's Ambitions in and out of His Country
During the Pan-Chinese People's Congress, significant changes have been made in China's constitution, reflecting both China's growing ambitions and the strengthening of the country's current leader, Xi Jinping. Thus, amendments have been made to the constitution, which dismisses the two-time limitation of the five-year term of office of the Chinese leader and his deputy.
In addition, the text of the constitution was introduced in the name of Xi Jinping and his thoughts on "the development of socialism in China in the new era." This means that any dispute with Mr. Jinping on the country's development may be regarded as an encroachment on China's constitutional order.
Naturally, it was expected that in the near future Jinping would not leave the political arena, and moreover, the constitutional amendments will provide a basis for further strengthening of his power.
The constitutional amendments provide creation of a new anti-corruption body. By coming to power in 2013, Xi Jinping has been very effectively struggling against bribery, cleaning the party and why not, fighting against dissent. Obviously, he does not consider these efforts as sufficient.
As we have already mentioned, China's Constitution has added a point according to which China enters a new era with Chinese peculiarities through the construction of socialism. According to Jinping, China has proven the viability of the model of a single-party communist state and that its model should become a new choice for developing countries. This is perhaps the most worrying issue in the Chinese constitution for the superpowers and especially the United States, as China thus declares its ambitions to activate its role in world politics and spread its influence.
The constitution also states that the main directions of China's development will focus on agricultural development, reduction of technological downturn, and increase of welfare of the population. The latter is considered to be China's top priority for the coming years.