Կիմ Չեն Ընն այցելել Է Պեկին եւ բանակցություններ վարել Սի Ցզինպինի հետ
ԿԺԴՀ առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը Պեկինում հանդիպել է ՉԺՀ ներկայացուցիչ Սի Ցզինպինի հետ: Այս մասին հաղորդել է Չինաստանի կենտրոնական հեռուստաընկերությունը, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը: Այցը տևել է մարտի 25-ից 28-ը:
Սի Ցզինպինը բարձր է գնահատել Կիմ Չեն Ընի այցը և հավաստիացրել է, որ երկու երկրների բարեկամությունը ռազմավարական նշանակություն ունի և միակ ճիշտ ընտրությունն է երկու երկրների համար: Չինաստանի ներկայացուցչի խոսքով՝ Պեկինը կնպաստի Պհենյանի հետ հարաբերությունների ամրապնդմանը:
Հանդիպման ընթացքում ղեկավարները մտքեր են փոխանակել աշխարհում և Կորեական թերակղզում տիրող իրավիճակի մասին, ընդ որում Չինաստանի ղեկավարը հայտարարել է, որ վերջին մեկ տարում Կորական թերակղզում տեղի են ունեցել էական դրական փոփոխություններ, և ՉԺՀ-ն գնահատում է դրա համար ԿԺԴՀ-ի գործադրած ջանքերը:
Կիմ Չեն Ընը հայտարարել է, որ պատրաստ է ԱՄՆ-ի և Հարավային Կորեայի հետ երկխոսության, սակայն դա հնարավոր է միայն Սեուլի և Վաշինգտոնի կողմից շարունակական ջանքերի գործադրման պարագայում: Ի դեպ, Պհենյանը այս բանակցություններում հույս ունի ստանալ Պեկինի աջակցությունը:

North Korea’s leader Kim Jong-un made an unannounced visit to Beijing, meeting with President Xi Jinping weeks before planned summit meetings with American and South Korean leaders, The New York Times reports.
Mr. Kim made the trip to China at the invitation of Mr. Xi. Mr. Kim’s trip unfolded in extraordinary secrecy and security; it was confirmed only after he left Beijing.
Mr. Kim told the Chinese leader that he was open to dialogue with the United States, including a potential summit meeting with President Trump, and was committed to the denuclearization of the Korean Peninsula, according to an account published by China’s news agency Xinhua.
It was the leader’s first trip outside North Korea since he took power in 2011, and his first meeting with another head of state.