Հայերին հակասեմականության մեջ մեղադրելն ակնհայտ սադրանք է. Հայաստանի հրեական համայնքի նախագահ
Հայերին հրեաների նկատմամբ անհանդուրժողականության մեջ մեղադրելն ակնհայտ սադրանք է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց Հայաստանի հրեական համայնքի նախագահ Ռիմա Վարժապետյանը` անդրադառնալով ամերիկյան ոչ առևտրային Pew Research Center (PRC) կազմակերպության կողմից անցկացրած սոցիոլոգիական հարցման արդյունքներին, ըստ որոնց` Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայում Հայաստանի բնակիչներն ամենաանհանդուրժողն են հրեաների նկատմամբ:
«Ես դա կարդացել եմ և իսկապես զարմացել եմ: Իհարկե, կարող են լինել դեպքեր` հիմնված կենցաղային խնդիրների վրա, բայց, ընդհանուր առմամբ, նման բան լինել չի կարող լինել: Կարծում եմ, դա սադրանք է: Ես բազմաթիվ երկրներում եմ եղել, և երբեք հայերի կողմից հակասեմականություն չեմ զգացել: Հակառակը, Հայաստանում հրեական համայնքը հայերի հետ աշխատել է, միշտ հանդես է եկել տարբեր համատեղ նախագծերում: Մենք երկար տարիներ է այստեղ ապրում ենք, որևէ խնդիր չի եղել»,- ասաց Ռիմա Վարժապետյանը:
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանում հրեական համայնքն ունի բոլոր պայմանները, հնարավորությունները սեփական մշակույթը, լեզուն պահպանելու համար:

Обвинение армян в антисемитизме – это откровенная провокация: председатель еврейской общины РА
Обвинение армян в нетолерантности – это откровенная провокация. В  беседе с Арменпресс председатель  еврейской общины  Армении Римма Варжапетян так прокомментировала результаты опроса американской некоммерческой  организации Pew Research Center (PRC), согласно которым армяне  самые  нетерпимые к евреям среди жителей Центральной и Восточной  Европы.
''Я действительно была поражена, прочитав это. Конечно, бывают отдельные случаи бытового характера, но в целом такого нет и быть не  может. Думаю, это просто провокация. Я  бывала во многих странах, но нигде не чувствовала антисемитизма со стороны  армян. Наоборот, еврейская община Армении всегда сотрудничала с армянами в разных совместных проектах. Мы  живем тут много лет, и никогда никаких проблем не  было'', - сказала Римма Варжапетян.
Она подчеркнула, что для  еврейской общины в  Ереване созданы  все условия для  развития  своей культуры и сохранения  родного языка.