Հայկական ոսկերչական արտադրանքը՝ Կենտրոնական Ասիայում
«Բիզնես Արմենիա»-ի աջակցությամբ հայաստանյան 7 արտադրող ապրիլի 5-8-ը Ղազախստանում մասնակցել են Aru Almaty 30-րդ ոսկերչական միջազգային ցուցահանդեսին, փոխանցում է Banks.am –ը:
Կազմակերպությունում նշել են, որ մասնագիտացված էքսպոն անցկացվում է տարեկան 2 անգամ՝ Ղազախստանի կառավարության ու Ոսկերիչների ազգային ասոցիացիայի աջակցությամբ։
Նախորդ տարվա մասնակցության արդյունքում հայկական արտադրողները 38 մլն դրամի արտահանման պայմանագրեր են կնքել, իսկ «Միտարիո գոլդ» ընկերությունը խանութ-ներկայացուցչություն է բացել Ղազախստանում։
«Մասնագիտացված ցուցահանդես-վաճառքը բարենպաստ հարթակ է մանրածախ ու մեծածախ գնորդների հետ հանդիպելու, գործարքներ կնքելու համար։ Հատկապես այն ֆոնին, որ ասիական երկրները սկսել են դուրս գալ ճգնաժամից՝ վերականգնելով ոսկերչական իրերի առեւտրի եւ շուկայի շրջանառության ծավալները։ Մենք նպատակ ունենք այս աճի տեմպերն օգտագործելով վերականգնել ու ավելացնել հայկական ոսկերչական իրերի արտահանումն ու վաճառքը Ղազախստանում եւ տարածաշրջանում»,- նշել է «Բիզնես Արմենիա»-ի Միջազգային կոմերցիայի թիմի ղեկավար Նարեկ Ալեքսանյանը։
Aru Almaty էքսպոներին մասնակցում են հարյուրավոր ընկերություններ Հայաստանից, Բելգիայից, Հնդկաստանից, Իտալիայից, ԱՄԷ-ից, Ռուսաստանից, Թուրքիայից, Ուկրաինայից, Չեխիայից, Ղրղըզստանից, Ղազախստանից։

Armenian Jewelry Introduced in Central Asia
With the support of Business Armenia, 7 Armenian producers participated in the 30th Aru Almaty international jewelry exhibition in Kazakhstan on April 5-8, 2018, Banks.am reports.
As a result of last year’s participation, Armenian producers have signed export contracts worth of AMD 38m, and the Mitsario Gold has opened a branch in Kazakhstan.
“Specialized exhibition-sale is a very favorable platform to meet retail and wholesale buyers and make deals, especially taking into account that Asian countries have started to recover from the crisis, restoring the jewelry trade and market turnover volumes. We aim at utilizing this growth rate to restore and increase Armenian jewelry exports and sales in Kazakhstan and the neighboring region,” stated the International Commerce team leader Narek Aleksanyan.
Hundreds of companies from Armenia, Belgium, India, Italy, the United Arab Emirates, Russia, Turkey, Ukraine, the Czech Republic, Kyrgyzstan, Kazakhstan are participating in Aru Almaty international exhibitions.