Իրանը չի սպասելու այլ երկրների հավանությանը իր երկրում անհրաժեշտ զենք ստեղծելու համար. Ռոուհանի
Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հայտարարել է, որ իր երկիրը մտադրության ունի անհրաժեշտության դեպքում առանց այլ երկրների թույլտվության՝ արտադրելու և ստանալու ցանկացած տեսակի զինատեսակ: Այս մասին նա հայտնել է Թեհրանում Բանակի օրվան նվիրված միջոցառման ժամանակ, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք ցանկանում ենք տեղեկացնել ամբողջ աշխարհին, որ կարտադրենք կամ կստանանք ցանկացած տեսակի զենք, որը մեզ անհրաժեշտ կլինի: Մենք չենք ակնկալում և չենք սպասում իրենց [օտար պետությունների] հավանությանը», - ասել է նա, հավելելով, որ Իրանը «տարածաշրջանի երկրների նկատմամբ բարիդրացիական քաղաքականություն է վարում և ակնկալում է նույնը նրանց կողմից»:
Իրանի նախագահը նշել է, որ «խնդիրների լուծման միակ ճանապարհը երկխոսությունն է», և Թեհրանը «բանակի զարգացման հետ միաժամանակ կշարունակի հանդես գալ ընդդեմ զինված բախումների»:
Անդրադառնալով Մերձավոր Արևելքի լարվածությանը, Ռոուհանին ասել է, որ «տարածաշրջանում ապօրինի կերպով տեղակայված զավթողական ուժերը, խախտելով բոլոր միջազգային նորմերը, հարձակվում են պետությունների վրա»: Բացի այդ, նա ասել է, որ մի շարք երկրներ իրենց նպատակներին հասնելու համար օգտագործում են «ահաբեկչական կազմակերպություններին»:

Иран не станет ждать внешнего одобрения для создания необходимого стране оружия: Роухани
Президент Ирана Хасан Роухани заявил о намерении его страны производить и получать любые виды вооружений в случае необходимости и без санкции других стран. Об этом он заявил в Тегеране на церемонии по случаю Дня армии, сообщает ТАСС.
"Мы хотим сообщить всему миру, что произведем или получим любые виды вооружений, которые нам будут необходимы. Мы не ждем и не станем ждать одобрения с их [иностранных государств] стороны", - сказал он. Роухани, однако, добавил, что Иран "реализует политику добрососедства в отношении стран региона и ждет того же от них".
Иранский президент указал, что "единственным путем решения проблем является диалог", и Тегеран "одновременно с развитием армии продолжит выступать против [вооруженных] столкновений".
Коснувшись напряженности на Ближнем Востоке, Роухани сказал, что "незаконно размещенные в регионе захватнические силы в нарушение всех международных норм нападают на государства". Кроме того, по его словам, ряд стран "использует террористические организации" для достижения своих целей.