Հունաստանի ԱԳՆ-ն մերժել Է Թուրքիայի հավակնությունները Իմիա կղզիների նկատմամբ
Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն Իմիա կղզիների պատկանելության վերաբերյալ Անկարայի հայտարարությունները համարել Է անհիմն և հայտարարել, որ այդ կղզիների նկատմամբ Հունաստանի սուվերենությունը որոշված է մի քանի միջազգային համաձայնագրերով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Թուրքիայի փոխվարչապետ Բեքիր Բոզդաղը նախօրյակին Հունաստանին մեղադրել Է Եգեյան ծովում սադրիչ գործունեության մեջ եւ սպառնացել պատասխան տալ, եթե այն շարունակվի: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել Է, որ Իմիա կղզիները, դրանց մերձակա ծովային տարածքը եւ դրա երկնքի օդային տարածությունը գտնվում են «բացառապես թուրքական սուվերենության ներքո»:
«Այն ժամանակ, երբ Եվրամիությունը Թուքիային կոչ Է անում հարգել եվրոպական իրավունքը, նա պատասխանում Է սադրիչ եւ իրավունքը խախտող հայտարարությամբ: Նա կրկնում Է աղաղակող ապօրինի դիրքորոշումն՝ անտեսելով այն փաստը, որ Եգեյան ծովի իրավական կարգավիճակը լիովին երաշխավորված Է միջազգային իրավունքով»,- ասված Է Հունաստանի ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ:

В МИД Греции отвергли претензии Турции на острова Имиа
Министерство иностранных дел Греции назвало необоснованными заявления Анкары о принадлежности островов Имиа и заявило, что греческий суверенитет над этими островами определен несколькими международными соглашениями, сообщает ''РИА Новости''.
Вице-премьер Турции Бекир Боздаг накануне обвинил Грецию в провокационной деятельности в Эгейском море и пригрозил дать ответ, если она продолжится. МИД Турции заявил, что острова Имиа, морское пространство вблизи них и воздушное пространство над ними находятся "исключительно под турецким суверенитетом".
"В то время, когда Европейский союз призывает Турцию уважать европейское право, она отвечает заявлением провокационным и нарушающим право. Он повторяет вопиюще незаконную позицию, игнорируя тот факт, что правовой статус Эгейского моря полностью гарантируется международным правом", — говорится в заявлении МИД Греции .