Պատմական արտահերթ ընտրություններ Թուրքիայում. ինչո՞վ է պայմանավորված էրդողանի որոշումը
Թուրքիայում հունիսի 24-ին արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ կանցկացվեն, որով երկիրը վերջնականապես կառավարման խորհրդարանական ձևից կանցնի նախագահականի: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ազգայնական «Ազգային շարժում» կուսակցության ղեկավար Դևլեթ Բաhչելիի հետ հանդիպումից հետո:
Էրդողանն այս որոշումը բացատրել է Սիրիայում և այլ վայրերում տեղի ունեցող զարգացումներով, որոնք հրատապ են դարձնում գործադիր նոր համակարգի անցումը՝ երկրի ապագայի հարցում ավելի համարձակ քայլեր ձեռնարկելու համար:
Նշենք, որ արտահերթ ընտրությունները տեղի են ունենում նախատեսվող ժամկետից գրեթե մեկուկես տարի շուտ. Թուրքիայում հերթական ընտրությունները պետք է տեղի ունենային 2019 թվականի նոյեմբերին:
Հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ էրդողանը, ով այս տարիներին, չնայած Թուրքիայի խորհրդարանական կառավարման ձևին, միանձնյա կառավարում է երկիրը՝ այդ թվում ընդունելով բավականին կտրուկ որոշումներ, որոշել է արտահերթ ընտրություններ անցկացնել:
Նախ նշենք, որ էրդողանի շտապողականության վրա մեծ ազդեցություն է ունեցել Սիրիայի հյուսիսում Թուրքիայի ռազմական գործողության հաջողությունը և մասնավորապես սիրիացի քրդերից Աֆրինի գրավումը: Այս իրադարձությունը դրականորեն է ազդել Էրդողանի և նրա գլխավորած «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության վարկանիշի վրա: էրդողանը որոշել է օգտվել այս հանգամանքից՝ հատկապես, որ երկրում գնալով վատացող տնտեսական դրության, մարդու իրավունքների խախտումների, խոսքի ազատության սահմանափակումների պայմաններում առաջիկայում այդ բարձրացած վարկանիշը պահելը բավականին բարդ է լինելու: Ըստ սոցհարցումների՝ այժմ էրդողանին աջակցում է ընտրողների 44 տոկոսն՝ անհրաժեշտ 51-ի փոխարեն:
Միևնույն ժամանակ արտահերթ ընտրություններ նշանակելով՝ էրդողանն ընդդիմությանը զրկել է ընտրություններին պատշաճ պատրաստվելու և մասնակցելու հնարավորությունից: Այս համատեքստում հետաքրքիր է, որ այսօր Թուրքիայի խորհրդարանը ևս երեք ամսով երկարաձգեց երկրում 2016 թվականի հուլիսից գործող արտակարգ դրության ռեժիմը, ինչն օրինական հիմքեր կտա իշխանություններին քարոզարշավի ընթացքում բռնաճնշումներ կիրառել, սահմանափակել խոսքի և այլ ազատությունները:
Նշենք, որ առաջիկա ընտրություններին իշխող կուսակցությունը համագործակցելու է «Ազգային շարժման» հետ. թեև վերջինս խորհրդարանական ընտրությունների կգնա միայնակ, սակայն հրաժարվել է առաջադրել նախագահի իր թեկնածուին և կաջակցի Էրդողանին:
Էդողանի և նրա «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության հիմնական մրցակիցներն են ավանդաբար քեմալական Հանրապետական ժողովրդական կուսակցությունը և քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը:
Երկուսն էլ հայտարարել են, որ պատրաստ են ընտրություններին ցանկացած պահի՝ թեկուզ դրանք կայանան վաղը, սակայն պետք է նկատել, որ ԺԴԿ-ի շանսերը նախորդ ընտրությունների համեմատ բավականին ցածր են, քանի որ կուսակցության հիմնական դեմքերն այժմ գտնվում են բանտում: Ընդ որում, նախագահական ընտրություններում շանսերը քիչ են երկու կուսակցությունների մոտ էլ:
էրդողանի հիմնական մրցակիցը նախագահական ընտրություններում կարող է դառնալ Թուրքիայի «Լավ» կուսակցության առաջնորդ Մերալ Աքշեները, ով արդեն հայտարարել է երկրի արտահերթ նախագահական ընտրություններում իր թեկնածությունն առաջադրելու համար անհրաժեշտ 100 հազար ստորագրություն հավաքելու մասին: Ըստ կանխատեսումների՝ Աքշեներն այս պահի դրությամբ կարող է ստանալ ընտրողների ձայների 20 տոկոսը: Սակայն իշխանությունները կարող են խոչընդոտել ընտրություններին նրա կուսակցության մասնակցությունը, քանի որ թուրքական օրենսդրության համաձայն՝ այն համարվում է ընտրություններին մասնակցելու համար չափազանց երիտասարդ. կուսակցությունը ստեղծվել է 2017 թվականի հոկտեմբերին:
Այսպիսով, Էրդողանը որոշել է օգտվել ստեղծված պահից՝ մոտեցնելով պատմական պահը, երբ Թուրքիան արդեն օրենքով կլինի իր միանձնյա իշխանության ներքո:

Historic Snap Elections in Turkey: Why Did Erdogan Decide to Hold Them?
On June 24, early presidential and parliamentary elections will be held in Turkey, as a result of which the country will pass from parliamentary to presidential form of government. On the appointment of snap elections, Turkish President Recep Tayyip Erdogan announced after a meeting with the leader of the nationalist National Movement Party, Devlet Bahceli.
It should be noted that the snap elections are appointed almost a year and a half earlier than expected: regular elections in Turkey were to be held in November 2019.
Erdogan explained this decision by the events taking place in Syria and elsewhere, which makes the transition to a new executive system urgent for initiating more serious steps for the future of the country.
A question arises, why President Erdogan, who in the recent years led the parliamentary country alone, including taking rather important decisions, holds snap elections?
First of all, it should be noted that Erdogan's haste in this matter was strongly influenced by the success of the Turkish military operation in the north of Syria and, in particular, the capture of Afrin from the Syrian Kurds. This event positively affected the rating of Erdogan and the ruling Justice and Development Party. Erdogan decided to take advantage of this circumstance, especially in the context of the deteriorating economic situation in the country, violations of human rights and restrictions on freedom of speech, it will be difficult to maintain this rating in the near future. The recent opinion polls have shown that Erdogan is supported by 44 percent of voters, which is significantly lower than the 51 percent required.
At the same time, by setting snap elections, Erdogan deprived the opposition of the opportunity to properly prepare and take part in the elections. In this context, it is interesting that today the Turkish Parliament extended the state of emergency in the country for another three months, which gives legitimate grounds to the authorities to exert pressure on the campaign, restrict freedom of speech and other freedoms.
It should be noted that the ruling party will cooperate with the National Movement Party in the forthcoming elections, although the latter will go to the parliamentary elections alone, but refused to nominate its candidate for president and supports Erdogan instead. The main opponents of Erdogan and his Party of Justice and Development are traditionally the Republican People's Party of Kemalists and the Pro-Kurdish Party of Democracy of Peoples. Both said that they are ready for the elections at any time, but it should be noted that the chances of the PDN are relatively low compared to previous elections, as the main figures of the party are now in prison. At the same time, there is little chance for both parties in the presidential elections.
The main rival of Erdogan in the presidential elections may be Meral Akshener, the leader of the Turkish "Good" party, who has already announced her nomination for early presidential elections. Experts predict about 20 percent of the vote for her.
However, the authorities may interfere with the participation of her party in the elections, because according to Turkish laws, it is too ''young'' for this: "Good'' party was established in October 2017.
On April 16, 2017, a referendum was held in Turkey. Citizens of the country voted to amend the 18 articles of the main law, which presuppose the strengthening of presidential power.
Thus, Erdogan decided to take advantage of the moment to bring the historic moment closer, when Turkey will legally be under his sole authority.