Պատմական արտահերթ ընտրություններ Թուրքիայում. ինչո՞վ է պայմանավորված էրդողանի որոշումը
Թուրքիայում հունիսի 24-ին արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ կանցկացվեն, որով երկիրը վերջնականապես կառավարման խորհրդարանական ձևից կանցնի նախագահականի: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ազգայնական «Ազգային շարժում» կուսակցության ղեկավար Դևլեթ Բաhչելիի հետ հանդիպումից հետո:
Էրդողանն այս որոշումը բացատրել է Սիրիայում և այլ վայրերում տեղի ունեցող զարգացումներով, որոնք հրատապ են դարձնում գործադիր նոր համակարգի անցումը՝ երկրի ապագայի հարցում ավելի համարձակ քայլեր ձեռնարկելու համար:
Նշենք, որ արտահերթ ընտրությունները տեղի են ունենում նախատեսվող ժամկետից գրեթե մեկուկես տարի շուտ. Թուրքիայում հերթական ընտրությունները պետք է տեղի ունենային 2019 թվականի նոյեմբերին:
Հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ էրդողանը, ով այս տարիներին, չնայած Թուրքիայի խորհրդարանական կառավարման ձևին, միանձնյա կառավարում է երկիրը՝ այդ թվում ընդունելով բավականին կտրուկ որոշումներ, որոշել է արտահերթ ընտրություններ անցկացնել:
Նախ նշենք, որ էրդողանի շտապողականության վրա մեծ ազդեցություն է ունեցել Սիրիայի հյուսիսում Թուրքիայի ռազմական գործողության հաջողությունը և մասնավորապես սիրիացի քրդերից Աֆրինի գրավումը: Այս իրադարձությունը դրականորեն է ազդել Էրդողանի և նրա գլխավորած «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության վարկանիշի վրա: էրդողանը որոշել է օգտվել այս հանգամանքից՝ հատկապես, որ երկրում գնալով վատացող տնտեսական դրության, մարդու իրավունքների խախտումների, խոսքի ազատության սահմանափակումների պայմաններում առաջիկայում այդ բարձրացած վարկանիշը պահելը բավականին բարդ է լինելու: Ըստ սոցհարցումների՝ այժմ էրդողանին աջակցում է ընտրողների 44 տոկոսն՝ անհրաժեշտ 51-ի փոխարեն:
Միևնույն ժամանակ արտահերթ ընտրություններ նշանակելով՝ էրդողանն ընդդիմությանը զրկել է ընտրություններին պատշաճ պատրաստվելու և մասնակցելու հնարավորությունից: Այս համատեքստում հետաքրքիր է, որ այսօր Թուրքիայի խորհրդարանը ևս երեք ամսով երկարաձգեց երկրում 2016 թվականի հուլիսից գործող արտակարգ դրության ռեժիմը, ինչն օրինական հիմքեր կտա իշխանություններին քարոզարշավի ընթացքում բռնաճնշումներ կիրառել, սահմանափակել խոսքի և այլ ազատությունները:
Նշենք, որ առաջիկա ընտրություններին իշխող կուսակցությունը համագործակցելու է «Ազգային շարժման» հետ. թեև վերջինս խորհրդարանական ընտրությունների կգնա միայնակ, սակայն հրաժարվել է առաջադրել նախագահի իր թեկնածուին և կաջակցի Էրդողանին:
Էդողանի և նրա «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության հիմնական մրցակիցներն են ավանդաբար քեմալական Հանրապետական ժողովրդական կուսակցությունը և քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը:
Երկուսն էլ հայտարարել են, որ պատրաստ են ընտրություններին ցանկացած պահի՝ թեկուզ դրանք կայանան վաղը, սակայն պետք է նկատել, որ ԺԴԿ-ի շանսերը նախորդ ընտրությունների համեմատ բավականին ցածր են, քանի որ կուսակցության հիմնական դեմքերն այժմ գտնվում են բանտում: Ընդ որում, նախագահական ընտրություններում շանսերը քիչ են երկու կուսակցությունների մոտ էլ:
էրդողանի հիմնական մրցակիցը նախագահական ընտրություններում կարող է դառնալ Թուրքիայի «Լավ» կուսակցության առաջնորդ Մերալ Աքշեները, ով արդեն հայտարարել է երկրի արտահերթ նախագահական ընտրություններում իր թեկնածությունն առաջադրելու համար անհրաժեշտ 100 հազար ստորագրություն հավաքելու մասին: Ըստ կանխատեսումների՝ Աքշեներն այս պահի դրությամբ կարող է ստանալ ընտրողների ձայների 20 տոկոսը: Սակայն իշխանությունները կարող են խոչընդոտել ընտրություններին նրա կուսակցության մասնակցությունը, քանի որ թուրքական օրենսդրության համաձայն՝ այն համարվում է ընտրություններին մասնակցելու համար չափազանց երիտասարդ. կուսակցությունը ստեղծվել է 2017 թվականի հոկտեմբերին:
Այսպիսով, Էրդողանը որոշել է օգտվել ստեղծված պահից՝ մոտեցնելով պատմական պահը, երբ Թուրքիան արդեն օրենքով կլինի իր միանձնյա իշխանության ներքո:

24 июня в Турции пройдут досрочные президентские и парламентские выборы, в результате которых страна окончательно перейдет с парламентской формы правления на президентскую. О назначении досрочных выборов президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил после встречи с лидером националистической Партии национального движения Девлетом Бахчели.
Отметим, что досрочные выборы назначены почти на полтора года раньше, чем ожидалось: очередные выборы в Турции должны были состояться в ноябре 2019 года.
Эрдоган объяснил это решение событиями, происходящими в Сирии и в других местах, что делает переход к новой исполнительной системе неотложным - в целях проведения более смелых шагов для будущего страны.
Возникает вопрос: почему президент Эрдоган, который в последние годы руководил парламентской страной единолично, в том числе принимая довольно решительные решения, проводит внеочередные выборы?
Прежде всего, следует отметить, что в вопросе спешки на Эрдогана сильно повлиял успех турецкой военной операции на севере Сирии и, в частности, захват Африна у сирийских курдов. Это событие положительно сказалось на рейтинге Эрдогана и правящей партии "Справедливость и развитие". Эрдоган решил воспользоваться этим обстоятельством, особенно в условиях ухудшающейся экономической ситуации в стране, нарушений прав человека и ограничений свободы слова - ведь ему будет трудно поддерживать этот рейтинг в ближайшем будущем. Недавние опросы общественного мнения показали, что Эрдогана поддерживает 44 процента избирателей, что значительно ниже необходимого показателя в 51 процент.
В то же время, назначив досрочные выборы, Эрдоган лишил оппозицию возможности надлежащим образом подготовиться и принять участие в выборах. В этом контексте интересно, что парламент Турции еще на три месяца продлил чрезвычайное положение в стране, что дает законные основания властям оказывать давление на кампанию, ограничивая свободу слова и другие свободы.
Следует отметить, что правящая партия на предстоящих выборах будет сотрудничать с Партией национального движения, хотя последняя пойдет на парламентские выборы одна, но она отказалась выдвинуть своего кандидата в президенты и поддержит Эрдогана. Главными противниками Эрдогана и его "Партии справедливости и развития" традиционно являются "Республиканская народная партия" кемалистов и прокурдская "Партия демократии народов". Обе они заявили, что готовы к выборам в любое время, но следует отметить, что шансы у ПДН относительно низки по сравнению с предыдущими выборами, поскольку основные фигуры партии сейчас находятся в тюрьме. В то же время на президентских выборах мало шансов у обеих партий.
Главным соперником Эрдогана на президентских выборах может стать Мерал Акшенер, лидер турецкой "Хорошей" партии, которая уже объявила о выдвижении своей кандидатуры на досрочных президентских выборах. Политтехнологи прочат ей до 20 процентов голосов избирателей.
Однако власти могут помешать участию этой партии на выборах, поскольку, согласно турецким законам, она является слишком молодой для этого: "Хорошая партия" была создана в октябре 2017 года.
Напомним: 16 апреля 2017 года в Турции прошел референдум. Граждане страны проголосовали за внесение изменений в 18 статей основного закона, предполагающие усиление президентской власти.
Таким образом, Эрдоган решил воспользоваться моментом приблизить исторический миг, когда Турция будет легально находиться под его единоличной властью.