Օտարերկրացիները Չինաստան մուտք գործելիս մատնահետք կթողնեն
Վերջերս Չինաստանը ձեռնամուխ է եղել նոր պետական անվտանգության ծրագրի փուլային ներդրմանը: Արդեն անցյալ տարվա փետրվարի 10-ից Շենժենում (հարավային Գուանդուն նահանգ) միջազգային օդանավակայանից օտարերկրյա ուղևորները մատնահետքեր են թողնում, իսկ ավելի ուշ մնացած սահմանային կետերը ևս միացել են մատնահետքային տվյալների բազա ստեղծելու ծրագրին: Այս մասին հայտնում է NEWS.am-ը՝ հղվելով Nat-geo-ին:
Ներդնելով նորարարությունը՝ Չինաստանը շեշտադրում է այլ երկրների փորձը և անօրինական այցելուների դեմ պայքարելու անհրաժեշտությունը: Միայն 2016 թվականին ձերբակալվել է 2770 մարդ, ովքեր ապօրինի մուտք են գործել կամ մնացել են Չինաստանի տարածքում: Ընդհանուր առմամբ 2016 թվականին Չինաստանի սահմանն անցել է մոտ 14.2 մլն օտարերկրյա զբոսաշրջիկ, ինչը 72 տոկոսով ավելի է, քան մեկ տարի առաջ:
Մատնահետքեր պետք է հանձնեն 14-ից 70 տարեկան բոլոր օտարերկրյա քաղաքացիները, բացառությամբ դիվանագիտական անձնագրեր և հումանիտար վիզաներ ունեցող անձանց: Նոր կանոններին հետևելու անհրաժեշտության մասին հիշեցրել են  «Աերոֆլոտ» ավիաընկերությանը, որը Ռուսաստանից Չինաստան չվերթեր է իրականացնում:
Տեղեկատվությունը մուտքագրվում է Չինաստանի միգրացիոն ծառայության տվյալների բազա, որից հետո անհրաժեշտ չէ նորից մատնահետք թողնել:

У иностранцев при въезде в Китай возьмут отпечатки пальцев
Недавно Китай приступил к поэтапной реализации нового плана государственной безопасности. Уже с 10 февраля прошлого года зарубежные пассажиры международного аэропорта города Шэньчжэнь (южная провинция Гуандун) оставляют отпечатки пальцев, а затем к программе по созданию дактилоскопической базы данных стали присоединяться остальные пограничные пункты страны. Об этом передает nat-geo.ru.
Внедряя нововведение, Китай ссылается на опыт других стран и необходимость бороться с нелегальными посетителями. Только в 2016 году были задержаны 2770 человек, незаконно въехавших или пребывавших на территории Китая. Всего же в 2016 году китайские границы пересекло около 14,2 млн. зарубежных туристов, что 72% больше, чем годом ранее.
Отпечатки должны сдавать все иностранные граждане в возрасте от 14 до 70 лет, за исключением обладателей дипломатических паспортов и гуманитарных виз. О необходимости следовать новым правилам напомнили в авиакомпании ''Аэрофлот'', выполняющей рейсы из России в Китай.
В аэропортах Пекина, Шанхая и Гуанчжоу обязательная процедура внедрена с 30 апреля. В аэропорту китайской столицы рейсы ''Аэрофлота'' обслуживаются в терминале 2, где до зоны паспортного контроля установлено 20 автоматических киосков. Помощь в прохождении процедуры оказывают сотрудники иммиграционной службы. После снятия отпечатков всех пальцев рук иностранный пассажир получает квитанцию, которую необходимо предъявить на паспортном контроле.
Эта информация заносится в базу данных миграционной службы КНР, после чего повторное прохождение дактилоскопии не потребуется. В случае отказа от процедуры снятия отпечатков иностранцу будет отказано во въезде.