Գերմանացի բժիշկները Մերկելին խնդրել են «շաքարի հարկ» սահմանել
Ավելի քան 2 հազար գերմանացի բժիշկներ բաց նամակ են գրել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին, նրա կառավարության նախարարներին և կուսակցությունների առաջնորդներին՝ կոչ անելով ֆեդերալ մակարդակով պայքարել շաքարի ավելորդ գործածության դեմ, հայտնում է Handelsblatt-ը:
Ծխախոտի գործածության սահմանափակումների համանմանությամբ բժիշկներն առաջարկում են համալիր օրենսդրական միջոցներ, ներառյալ հարկեր և ակցիզներ շաքարի բարձր պարունակությամբ մթերքների (առաջին հերթին, քաղցր ըմպելիքների) համար, ինչպես նաև երեխաներին հասցեագրված գովազդների արգելքներ: Գերմանիայում ճարպակալման և շաքարախտի տարածումը կանխելու այլ միջոցներ չեն մնացել, կարծում են հինգԷջանոց փաստաթղթի հեղինակները:
Դեռևս Գերմանիայի կառավարությունը բժիշկների բաց նամակին պաշտոնապես չի արձագանքել, սակայն Մերկելի կաբինետի մի շարք անդամներ կարծում են, որ պետությունը չպետք է բնակչությանը կարգադրի, թե նա ինչ պետք է և ինչ չպետք է ուտի, այլ՝ պետք է ակտիվացնի առողջ սննդի և ընդհանրապես առողջ ապրելակերպի քարոզչությունը:

Врачи Германии попросили Меркель ввести "налог на сахар"
Более 2 тысяч немецких врачей написали открытое письмо канцлеру Германии Ангеле Меркель, министрам ее правительства и лидерам партий, призвав вести борьбу с излишним употреблением сахара на федеральном уровне, передает Интерфакс со ссылкой на Handelsblatt.
По аналогии с ограничениями на употребление табака медики предлагают комплексные законодательные меры, включая налоги и акцизы на продукты с высоким содержанием сахара (в первую очередь, сладкие напитки), а также запреты на адресованную детям рекламу. Другими мерами распространение ожирения и диабета в Германии не остановить, считают авторы пятистраничного документа.
Пока правительство Германии на открытое письмо медиков официально не отреагировало, сообщает Deutsche Welle. Ряд членов кабинета от ХДС, партии Меркель, считают, что государству следует не предписывать населению, что оно должно или не должно есть, а усиленно пропагандировать здоровую пищу и в целом здоровый образ жизни.