ՀՀ-ն հավատարիմ է մնում ինտեգրացիոն գործընթացների համադրման քաղաքականությանը
Հայաստանում տեղի ունեցած Թավշյա հեղափոխությունից հետո թե՛ միջազգային հանրությանը, թե՛ ՀՀ քաղաքացիներին ու փորձագիտական շրջանակներին ամենահետաքրքրող հարցերից մեկը ՀՀ արտաքին քաղաքականության մեջ սպասվող հնարավոր փոփոխություններն էին: Առավել ևս, արդիական էր ինտեգրացիոն քաղաքականության վեկտորների հարցը: Հետխորհրդային երկրներում հեղափոխությունների վերջին միտումները ցույց էին տալիս աշխարհաքաղաքական վեկտորների կտրուկ շեղում դեպի Արևմուտք: Սակայն Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունը յուրօրինակ էր նաև դրանով: Այն ի սկզբանե չուներ արտաքին քաղաքական օրակարգ, աշխարհաքաղաքական ենթատեքստ և ուղղված չէր ՀՀ-ն այս կամ այն կողմ շեղելուն: Եվ այդ միտումը շարունակվեց նաև հեղափոխության ավարտից ու Նիկոլ Փաշինյանի կողմից վարչապետի պաշտոնը ստանձնելուց հետո:
Արձագանքները Նիկոլ Փաշինյանի՝ վարչապետ ընտրվելուն նույնպես վկայեցին մինչ այդ թե՛ ՌԴ-ի, թե՛ Արևմուտքի հետ տարված հետևողական աշխատանքի մասին: Նույն օրը՝ մայիսի 8-ին, Փաշինյանին առաջինը շնորհավորական ուղերձ հղեց ՌԴ նախագահ Վ.Պուտինը, քիչ անց շնորհավորական ուղերձներ հնչեցին թե՛ ԵՄ արտաքին քաղաքականության պատասխանատու Ֆ. Մոգերինիից և մեր տարածաշրջանում ԵՄ քաղաքականության համար պատախանատու Յ.Հանից, թե՛ ԱՄՆ պետքարտուղարությունից:
Բոլոր գերտերությունները հույս հայտնեցին, որ Հայաստանը կշարունակի զարգացնել և խորացնել իրենց հետ համագործակցությունը: Բացի այդ, Փաշինյանը թե՛ ընտրվելուց առաջ, թե՛ հետո մի շարք հանդիպումներ ունեցավ ՀՀ-ում հավատարմագրված այդ գերտերությունների դեսպանների հետ, իսկ մայիսի 14-ին սպասվում է ՀՀ վարչապետի այցը Սոչի, որտեղ նա ԵԱՏՄ գագաթաժողովին մասնակցելուց զատ առանձնազրույց պետք է ունենա նաև Վ.Պուտինի հետ:
Ինտեգրացիոն երկու վեկտորների համադրման, ԵՄ հետ նոր ստորագրված համաձայնագրի շրջանակներում և ԵՄ անդամ երկրների հետ երկկողմ ձևաչափերով համագործակցությունը շարունակելու, դրան զուգահեռ ԵԱՏՄ և ՀԱՊԿ ներքո ՀՀ ակտիվ մասնակցությունը, ինչպես նաև ՌԴ հետ ռազմավարական դաշնակցային հարաբերություններն էլ ավելի զարգացնելու իր մտադրության մասին վարչապետ ընտրվելուց հետո բազմիցս հայտարարել է նաև Ն.Փաշինյանը:
ՀՀ ներքաղաքական զարգացումներն ունեն նաև այդ երկու ուղղություններով Հայաստանի համար նոր հնարավորություններ ստեղծելու, առկա ձևաչափերում Հայաստանի մասնակցության արդյունավետությունը բարձրացնելու լրացուցիչ պոտենցիալ: Միայն թե, դրա համար որոշակի ժամանակ և ռազմավարություն է հարկավոր:
Իսկ եվրաինտեգրման և եվրասիական ինտեգրման վեկտորները համադրելու, դրանց միջև բալանսավորման նուրբ սահմանին մնալու անհրաժեշտությունը Հայաստանի ցանկացած իշխանությունների պարագայում ոչ այնքան ճաշակի կամ նախասիրությունների հարց է, որքան աշխարհաքաղաքական իրողություններով թելադրված,  երկրի զարգացման ու անվտանգության վրա ուղղակիորեն ազդող անհրաժեշտություն: ՀՀ նախկին իշխանություններին հաջողվել է բավական բարդ ու հետևողական աշխատանքի շնորհիվ հնարավոր դարձնել այդ վեկտորների համադրումը, նոր իշխանությունների խնդիրն է չխախտել առկա բալանսներն ու զարգացնել երկու ուղղությունները:

Армения остается верной политике cовмещения интеграционных процессов
После бархатной революции в Армении одним из самых интересных вопросов - как для международного сообщества, так и для граждан и экспертных кругов Армении - были возможные предстоящие изменения во внешней политике страны. Тем более актуальным был вопрос векторов интеграционной политики. Последние тенденции революций в постсоветских странах показывали резкое отклонение геополитических векторов к Западу. Однако произошедшая в Армении революция своеобразна и в этом смысле. Революция изначально не имела внешнеполитической повестки, геополитического подтекста и не была направлена на изменение внешнеполитического вектора. Эта тенденция продолжается и в послереволюционный период, после вступления Никола Пашиняна в должность премьер-министра.
Отзывы после избрания Никола Пашиняна премьер-министром также подтвердили факт последовательной работы как с Россией, так и с Западом - до этого события. В тот же день, 8 мая, первым поздравительное послание Пашиняну направил президент РФ В. Путин, немного спустя поздравительные послания прозвучали со стороны ответственного за вопросы внешней политики ЕС Ф. Могерини и ответственного за политику ЕС в нашем регионе Й. Хана, а также  со стороны госсекретаря США.
Все мировые державы выразили надежду, что Армения продолжит развивать и углублять свое сотрудничество с ними. Помимо того, Пашинян как до избрания, так и после провел ряд встреч с аккредитованными в Армении послами сверхдержав, а 14 мая состоялся визит премьер-министра Армении в Сочи, где он принял участие в саммите ЕАЭС, в рамках которой также провел отдельную беседу с В. Путиным.
О своем намерении совмещать два интеграционных вектора, продолжать сотрудничество в рамках нового соглашения с ЕС и со странами-членами ЕС в двустороннем формате, параллельно с этим активно участвовать в ЕАЭС и ОДКБ, а также развивать стратегические союзнические отношения с РФ премьер-министр Н.Пашинян неоднократно заявлял после своего избрания на пост армянского премьера.
Вообще, внутриполитические процессы в Армении имеют также дополнительный потенциал для создания новых возможностей в двух направлениях для РА, для повышения эффективности участия Армении в доступных форматах. Однако для этого необходимы определенное время и стратегия.
Необходимость совмещения векторов евроинтеграции и евразийской интеграции и балансирования между их тонкой границей при любой власти в Армении - вопрос не столько вкуса или предпочтений, сколько необходимость, продиктованная геополитическими реалиями, непосредственно влияющими на развитие страны и ее безопасность. Экс-властям Армении посредством достаточно сложной и последовательной работы удалось сделать возможным совмещение этих векторов. Задачей новых властей является не нарушать имеющийся баланс и развивать оба направления.