Մյունխենի համալսարանի պատվիրակությունը այցելել է ՀՀ ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան
Մայիսի 14-ին Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության զինված ուժերի Մյունխենի համալսարանի պատվիրակությունը ճանաչողական այցով հյուրընկալվել է ՀՀ ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանում:
ՊԱՀՀ-ի հիմնադիր-պետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը Համալսարանի գիտաժողովների դահլիճում հյուրերին ներկայացրել է ՊԱՀՀ-ի գործունեությունը և մանրամասներ ՊԱՀՀ-ի հետազոտական (Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտ) և կրթական (Ռազմավարական պաշտպանական անվտանգային կրթության ազգային ինստիտուտ) բաղադրիչների վերաբերյալ: Հ. Քոթանջյանը նշել է, որ համալսարանում կրթական գործընթացը ծավալվում է առաջատար արևմտյան հետազոտական համալսարանների և ինստիտուտների մոդելով, ռուսաստանյան ուղեղային կենտրոնների փորձի հաշվառմամբ՝ հետազոտական բաղադրիչի գիտակիրառական հետազոտությունների արգասիքների՝ որպես գիտելիքի լսարան տեղափոխմամբ:
Հանդիպման ընթացքում ՊԱՀՀ-ի պետի` կրթության գծով տեղակալ–Ռազմավարական պաշտպանական անվտանգային կրթության ազգային ինստիտուտի պետ գնդապետ Սուրեն Դավթյանը ներկայացրել է Համալսարանի կրթական գործունեությունը: ՊԱՀՀ-ի պետի՝ գիտության գծով տեղակալ-Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, պ.գ.թ. Բենիամին Պողոսյանը բնութագրել է անվտանգության դինամիկան Հարավային Կովկասում և մերձակա տարածաշրջանում: ՊԱՀՀ-ի ԱՌՀԻ-ի Տարածաշրջանային ռազմավարական վերլուծությունների կենտրոնի ավագ գիտնական-վերլուծաբան, պ.գ.թ. Վահրամ Պետրոսյանը հանդես է եկել տարածաշրջանում քրդական գործոնի դերակատարության վերլուծությամբ: ԱՌՀԻ-ի Ազգային անվտանգության քաղաքականության և տեղեկատվական-հաղորդակցային տեխնոլոգիաների կենտրոնի պետ, տ.գ.թ. Արման Գրիգորյանը ներկայացրել է կիբեռանվտանգության և ՏՀՏ ոլորտում կենտրոնի կատարած հետազոտական աշխատանքները, մասնավորապես՝ ՊԱՀՀ-ում մշակված կիբեռանվտանգության ազգային ռազմավարության և ՏՀՏ ոլորտի ղեկավարի համակարգի (CIO) տեղայնացման ու Հայաստանում ներդրման նախագծերը:
Զեկուցումներից հետո հյուրերը ՊԱՀՀ-ի մասնագետներին հարցեր են ուղղել ՀՀ վարած հավասարակշռված արտաքին քաղաքականության, Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարների, ՀՀ–Իրան հարաբերությունների, Չինաստանի «Մեկ գոտի՝ մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությունում Հայաստանի ներգրավման հնարավորությունների, ինչպես նաև վերջին ներքաղաքական զարգացումների վերաբերյալ: Հյուրերը կարևորել են ՌԴ-ի և Արևմուտքի միջև ծավալվող հակամարտության պայմաններում ՀՀ ՊՆ ՊԱՀՀ-ի՝ որպես Հայաստանի դաշնակից և գործընկեր պետությունների միջև գիտափորձագիտական ձևաչափով ռազմավարական երկխոսության հարթակի դերը:
Հանդիպման վերջում Բունդեսվերի համալսարանի պատվիրակության անդամներն արտահայտել են երկու համալսարանների միջև համագործակցություն ծավալելու ցանկություն:

Делегация Мюнхенского университета посетила Национальный исследовательский университет МО РА
14 мая делегация Мюнхенского военного университета Бундесвера Федеративной Республики Германия с ознакомительным визитом посетила Национальный исследовательский университет МО РА.
Начальник-основатель НИУО, генерал-лейтенант, доктор политических наук, профессор Гайк Котанджян в конференц-зале ученого совета Университета представил гостям деятельность Университета, а также подробные сведения об исследовательском (Институт национальных стратегических исследований – ИНСИ) и образовательном (Институт национального стратегического оборонно-безопасностного образования – ИНСОБО) компонентах НИУО. Профессор Котанджян подчеркнул, что образовательный процесс в Университете организован по модели ведущих западных и российских исследовательских университетов – путем переноса в аудиторию в качестве преподаваемого знания продуктов научно-прикладных исследований ИНСИ.
На встрече заместитель начальника НИУО по учебной части–начальник Института национального стратегического оборонно-безопасностного образования, полковник Сурен Давтян представил образовательную деятельность Университета. Заместитель начальника НИУО по научной работе–начальник Института национальных стратегических исследований, кандидат исторических наук Бениамин Погосян в своем докладе охарактеризовал динамику региональной безопасности на Южном Кавказе и в прилегающем регионе. Старший ученый-аналитик Центра регионального стратегического анализа ИНСИ НИУО, кандидат исторических наук Ваграм Петросян выступил с анализом роли курдского фактора в регионе. Начальник Центра политики национальной безопасности и информационно-коммуникационных технологий ИНСИ, кандидат технических наук Арман Григорян ознакомил гостей с осуществляемой Центром исследовательской деятельностью в сфере кибербезопасности и ИК технологий, в частности – с разработанными в НИУО проектами Национальной стратегии кибербезопасности РА и адаптации и внедрения в Армении системы ИКТ руководителей (CIO).
После докладов гости задали специалистам Университета вопросы относительно  уравновешенной внешней политики РА, перспектив урегулирования Карабахского конфликта, отношений между РА и Ираном, возможностей вовлечения Армении в инициативу Китая «Один пояс – один путь», а также недавних внутриполитических процессов в государстве. Гости также подчеркнули важность роли НИУО МО РА в качестве платформы для стратегического диалога в научно-экспертном формате между союзниками и партнерами Армении – в условиях углубления конфликта РФ–Запад.
В завершении встречи члены делегации Университета  Бундесвера высказали пожелание развивать сотрудничество между двумя университетами.