Արտահերթ ընտրություններ Թուրքիայում. Էրդողանը կարող է դառնալ փոքրամասնության նախագահ
Թուրքիայում նախագահական ընտրություններն, ըստ ամենայնի, չեն ունենա երկրորդ փուլ: Ինչպես ցույց են տալիս A&G հետազոտական ընկերության անցկացրած հարցման արդյունքները, Թուրքիայի գործող նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանը հունիսի 24-ին կայանալիք ընտրություններում կստանա ընտրողների ձայների 55 տոկոսը: Էրդողանի հիմնական մրցակիցը՝ Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության թեկնածու Մուհարիմ Ինջեն, հարցումների համաձայն՝ կստանա ընտրողների ձայների 25.3 տոկոսը: Միևնույն ժամանակ հարցման արդյունքները ցույց են տալիս, որ Ինջեն կստանա ավելի շատ ձայներ, քան իր կուսակցությունը հունիսի 24-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում: Նույն պատկերն է նաև Էրդողանի գլխավորած «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության դեպքում. հարցումների համաձայն՝ Թուրքիայի իշխող կուսակցությունը կարող է ստանալ ընտրողների մինչև 48 տոկոսի քվեն միայն: Նման պատկերն ընտրություններից հետո կարող է, իհարկե, որոշակի խնդիրներ առաջացնել երկրի ներքաղաքական կյանքում, երբ պետության ղեկավարը չունենա մեծամասնություն խորհրդարանում: Սակայն ուժերի նման դասավորվածության դեպքում չի բացառվում, որ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը կոալիցիոն դաշինք կազմի ազգայնական «Ազգային շարժում» կուսակցության հետո, որի հետ միասին այժմ էրդողանին առաջադրել է նախագահի պաշտոնում: Ամեն դեպքում, Էրդողանը ձգտելու է խորհրդարանում մեծամասնություն ունենալ բացառապես իր կուսակցությունով: Հենց այս նպատակով Էրդողանն ակտիվորեն քարոզարշավ է իրականացնում նաև արտերկրում: Թուրքական սփյուռքում ընտրական իրավունք ունի մոտ 3 մլն  քաղաքացի, ինչը կազմում է ընտրողների ընդհանուր թվի 5 տոկոսը:
Սակայն պետք է նկատել, որ Էրդողանի համար իր կուսակցության հաղթանակն ապահովելը բավականին բարդ է լինելու: Թեև հիմնական ընդդիմադիր Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցությունը որոշակիորեն զիջել է իր դիրքերը, սակայն վերջինիս ընտրազանգվածը չի անցել իշխող կուսակցության կողմը: Մերալ Աքշեների գլխավորած «Լավ» կուսակցությունը, ըստ հարցումների, կստանա նաև ԺՀԿ-ից հիասթափված ընտրողների ձայները: Միևնույն ժամանակ քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատիա կուսակցությունը թեև զիջել է իր դիրքերը, սակայն կապահովի ընտրողների 10 տոկոսի աջակցությունը:
Այսպիսով, ի տարբերություն նախագահական ընտրությունների՝  խորհրդարանական ընտրություններում երկրորդ փուլն ավելի հավանական է: Վերլուծաբանների կարծիքով, Էրդողանի հայտարարությունն այն մասին, որ իր կուսակցությունը կհեռանա, երբ ժողովուրդն ասի հերիք է, խոսում է անվստահության մասին, որ ԱԶԿ-ին կհաջողվի խորհրդարանական մեծամասնություն ձևավորել: Այս մասին վկայում են նաև սոցցանցերում Էրդողանի կողմնակիցների և ընդդիմախոսների «պայքարը»: Նշենք, որ Թուրքիայի նախագահի վերոնշյալ հայտարարությունից հետո թուրքական թվիթերում և աշխարհում սկսեց արագորեն տարածվել tamam (հերիք է) հեշթեգը: Ի պատասխան` Էրդողանի կողմնակցները սկսեցին արշավ devam (շարունակիր)  հեշթեգով: Սակայն, ինչպես պնդում են փորձագետները, tamam հեշթեգը 86 անգամ գերազանցել է  devam–ին:

Выборы в Турции: Эрдоган хочет сорвать джекпот
На президентских выборах в Турции, скорее всего, не будет второго тура. Согласно опросу, проведенному исследовательской компанией A&G, действующий президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган на выборах 24 июня получит 55 процентов голосов турецких избирателей. Согласно опросам, главный соперник Эрдогана, кандидат от основной оппозиционной Народно-республиканской партии (СНР) Мухаррем Индже получит 25,3 процента голосов. При этом, согласно результатам опроса, Индже получит больше голосов, чем его партия на парламентских выборах, которые также пройдут 24 июня, в день президентских выборов. Та же самая картина у возглавляемой Эрдоганом "Партии Справедливости и развития". Согласно опросам, правящая партия Турции может получить только 48 процентов голосов. Разумеется, такая картина после выборов может вызвать определенные проблемы во внутриполитической жизни страны, когда глава государства не имеет большинства в парламенте. Однако в случае такого расклада сил не исключено, что "Партия Справедливости и развития" сформирует коалиционный альянс с националистической партией "Национальное движение", вместе с которой она теперь выдвинула Эрдогана на пост президента.
В любом случае Эрдоган попытается сформировать большинство в парламенте исключительно из членов своей партии. Для этого Эрдоган активно проводит кампанию за рубежом. В турецкой диаспоре право голосовать имеют около 3 миллионов турок, что составляет 5 процентов от общего числа избирателей.
Однако следует отметить, что обеспечить победу своей партии Эрдогану будет довольно сложно. Хотя основная оппозиционная "Народно-республиканская партия" сдала свои позиции, ее электорат не поддерживает правящую партию. Согласно опросам, голоса разочарованных избирателей "Народно-республиканской партии"  получит "Хорошая" партия Мераль Акшенер.
В то же время прокурдская "Демократическая партия народов" хотя потеряла свои позиции, но, скорее всего, получит 10% голосов избирателей.
Таким образом, в отличие от президентских выборов, на парламентских выборах второй тур более вероятен. По мнению аналитиков, заявление Эрдогана о том, что его партия уйдет, когда люди скажут "Хватит", говорит о неуверенности в том, что ПСР удастся сформировать парламентское большинство. Об этом также свидетельствует "борьба" сторонников и противников Эрдогана в социальных сетях. После вышеупомянутого заявления президента Турции не только в турецком Твиттере, но и во всем мире начал быстро распространяться хештег #tamam ("Хватит"). В ответ была запущена и другая акция  сторонников Эрдогана - с хештегом #devam, т.е. "Продолжай". Однако эксперты утверждают, что "тамамов" было в 86 раз больше, чем "девамов".