Իրանի հետ համագործակցությունը Հայաստանի համար անհրաժեշտություն է. իրանագետ Արմեն Իսրայելյան
2015 թվականի ապրիլի 2-ին շվեյցարական Լոզան քաղաքում Իրանը և միջազգային միջնորդները՝ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն, Չինաստանը, Ֆրանսիան, Միացյալ Թագավորությունը և Գերմանիան  երկարատև բանակցություններից հետո կարողացան շրջանակային համաձայնության հասնել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ:
Սակայն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դեռ նախընտրական շրջանից քննադատում է Բարաք Օբամայի կողմից նման գործարքի գնալը: Թրամփը եվրոպացի դաշնակիցներից պահանջում է շտկել այդ համաձայնագրի, իր համոզմամբ, սարսափելի թերությունները, հակառակ դեպքում՝ սպառնալով վերականգնել պատժամիջոցները Իրանի հանդեպ: Մայիսի 8-ին ԱՄՆ-ն հայտարարեց, որ դուրս է գալիս Իրանի հետ միջուկային գործարքից:
Գործարքի մյուս կողմերը՝ Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Ռուսաստանն ու Չինաստանը, հորդորում են Վաշինգտոնին հավատարիմ մնալ փաստաթղթին, որով Թեհրանը համաձայնել է սահմանափակել միջուկային փորձարկումները՝ արևմտյան պատժամիջոցները վերացնելու դիմաց:
Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ վերջին զարգացումների հետ կապված «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է իրանագետ Արմեն Իսրայելյանի հետ:
- Պրն. Իսրայելյան, ինչպե՞ս եք գնահատում Իրանի միջուկային գործարքի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումները:
- Սա վերջին 1 տարվա ընթացքում ԱՄՆ նախագահ Թրամփի քաղաքական ծրագիրն էր, որը նա իր առջև դրել էր պաշտոնը ստանձնելուց հետո և կարելի է հստակ արձանագրել, որ  արդեն ի կատար է ածել: Սակայն այս ամենը կապված է նաև Իրանի ներքաղաքական զարգացումների հետ, քանի որ առավել ակնհայտ է, որ Իրանի նախագահ Ռոուհանիի կառավարության ընդդիմախոսները, պահպանողական շրջանակները, ռազմական ղեկավարության զգալի մասը դեմ էր միջուկային գործարքի կնքմանը և 2017թ. նախագահական ընտրությունների ժամանակ ընդդիմախոսների հիմնական շեշտադրումները վերաբերում էին հենց այդ համաձայնագրին: Նրանք նաև մեղադրում էին Ռոուհանիին ձախողվելու մեջ` համարելով որ ոչ մի դրական արդյունք չի տվել Իրանին: Այսինքն` կարելի է փաստել, որ ԱՄՆ հաշվի էր առել նաև Իրանի ներքաղաքական տրամադրությունները:
Եթե մինչ միջուկային համաձայնությունը ինչպես Իրանում, այնպես էլ ԱՄՆ-ում միջուկային ծրագրի վերաբերյալ թե՛ կառավարությունը, թե՛ ընդդիմախոսները ունեին մոտ դիրքորոշում, ապա այժմ և՛ ԱՄՆ-ում, և՛ Իրանում հակադիր դիրքորոշումների բախումներ են տեղի ունենում: Այս ամենից կարելի է նախորոշել, թե Իրանում առաջիկա ընտրություններում ինչպիսի զարգացումներ կարելի է ակնկալել:
- ԱՄՆ-ն շարունակում է ընդլայնել Իրանի դեմ պատժամիջոցները: Ինչի՞ կարող է հանգեցնել ԱՄՆ նման կոշտ դիրքորոշումը:
-Իրանի տնտեսությունը չափազանց ծանր վիճակում է գտնվում և Իրանի նախագահ Ռոուհանիի պաշտոնավարման 2-րդ շրջանի թերևս ամենակարևոր մարտահրավերներից մեկը տնտեսությունն այդ ծանր իրավիճակից դուրս բերելն է: Բայց հարկ է նշել նաև, որ Իրանը նաև քաղաքական ճգնաժամի մեջ է, կապված տարաբնույթ հարցերի հետ:
Միջուկային համաձայնագրից հետո Իրանին քիչ թվով երկրների հետ էր հաջողվել տնտեսական կապեր հաստատել: Նույնսիկ կարելի է ասել, Իրանը փորձում էր բանկային գործարքների և այլ միջոցներով ներդրումներ իրականցել` կարգավորելով տնտեսական հարցերը:
Եվ հետևաբար վստահ կարելի է փաստել, որ ԱՄՆ պատժամիջոցների կիրառումը Իրանի տնտեսության համար բացասական արդյունքի կհանգեցնի:
-Միջուկային գործարքի շուրջ զարգացումները և ԱՄՆ կողմից պատժամիջոցների կիրառման հնարավորությունը ի՞նչ մարտահրավերներ են պարունակում մեր տարածաշրջանի և մասնավորապես՝ Հայաստանի համար:
-Անկախ այն բանից, թե Իրանի իշխանությունները քարոզչական դաշտում ինչպիսի հռետորաբանություն են կիրառում, մենք հասկանում ենք, որ այն հասարակությանը հանգստացնելու նպատակ ունի: Սակայն ակնհայտ է, որ Իրանում ևս գիտակցում են, որ լուրջ խնդիրների առաջ են հայտնվել:
Անդրադառնալով տարածաշրջանին, մասնավորապես սահմանակից երկրներին պետք է արձանագրել, որ առանց այդ էլ առևտրային գործարքներն ու փոխանցումները դժվարությամբ էին իրականացվում:  Իսկ եթե այդ երկրների վրա ճնշում գործադրվի Իրանի հետ գործարքներ ունենալու դեպքում, խնդիրներից խուսափելը բարդ կլինի: Պետք է փաստենք, որ վերջին մի քանի օրվա ընթացքում Վրաստանում բանկերն արգելափակել են Իրանի քաղաքացիների հաշիվները: Այս փաստի արձանագրումը որոշ պաշտոնյաներ կապում են ԱՄՆ պատժամիջոցների հետ, իսկ որոշները` փողերի լվացման կանոններին չենթարկվելու հետ: Այնուամենայնիվ, կարելի է արձանագրել, որ Վրաստանը, որի հետ վերջին տարիներին Իրանը շատ ակտիվ տնտեսական համագործակցության մեջ էր, արդեն խնդիրների է բախվել:
Իսկ ինչ վերբերում է Հայաստանին, մենք էլ Իրանի հետ կապված հույսեր ու ծրագրեր ունենք: Սակայն, եթե մենք հստակ մեր օրակարգը ձևակերպենք և ընթացքի մեջ գտնվող ծրագրերի իրականացումն անխափան ապահովենք, գոնե այս փուլում պատժամիջոցները մեզ «չեն սպառնում», քանի որ մենք այնպիսի ծրագրեր չենք իրականացնում, որոնք կարելի է խնդրահարույց համարել:
Հարկ է նշել նաև, որ մենք Իրանի հետ համագործակցելու նախադեպը ունենք: Օրինակ՝ Իրան-Հայաստան գազատարը կառուցել ենք Իրանի դեմ խիստ պատժամիջոցների շրջանում:
Իրանի նկատմամբ սահմանված ծանր տնտեսական պատժամիջոցների ընթացքում Հայաստանը կարողացել է համագործակցել եվրոպական ու ամերիկյան իր գործընկերների հետ` հստակ բացատրելով, որ շրջափակման մեջ լինելու հանգամանքներում Իրանի հետ համագործակցությունը Հայաստանի համար անհրաժեշտություն է: Պետք է փաստել, որ Հայաստանը մշտապես հետևել է միջազգային օրենքներին, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերին:

Cooperating with Iran is a Necessity for Armenia: Expert
On April 2, 2015, in the Swiss city of Lausanne, Iran and the international mediators, Russia, the United States, China, France, the United Kingdom and Germany, reached an agreement on Iran's nuclear program.
However, US President Donald Trump has been criticizing Barack Obama for such a deal since the pre-election period. Trump urges European allies to ratify the agreement’s ''terrible flaws'' otherwise threatening to restore sanctions against Iran. On May 8, the United States announced that it had withdrawn from a nuclear deal with Iran.
Other parties of the deal, France, Great Britain, Germany, Russia and China, urge Washington to remain loyal to the document by which Tehran has agreed to limit its nuclear experiments if the western sanctions were eliminated in return.
In connection with the recent developments in Iran's nuclear program, "Armedia" IAA talked to expert Armen Israelyan.
- Mr. Israelyan, how do you assess the recent developments around Iran's nuclear deal?
- This has been the US President Trump's political plan since the past year, which he put it forward after assuming his office. But all this is also connected with the domestic political developments in Iran as it is obvious that the opponents of the Iranian President Rouhani's government, the conservative circles, and most of the military leadership were against the signing of a nuclear deal and that the main accents of the opponents during the presidential elections of 2017 were related to that agreement. They also accused Rouhani of failing, believing that he did not make any positive changes in Iran. In other words, we can state that the US has also taken into consideration the inner-political moods of Iran.
From all of this we can only suppose what kind of developments can be expected in the upcoming elections in Iran.
- US continues to extend sanctions against Iran. What can follow such developments?
- The economy of Iran is in a very difficult situation and one of the most important challenges of the 2nd term of Iranian President Rouhani's job is to bring the economy out of that situation. But it is also worth noting that Iran is in a political crisis with a variety of issues as well.
After the nuclear agreement, Iran was able to establish economic ties with a small number of countries. It can be said that Iran was trying to make investments in banking transactions and other means to regulate economic issues.
Therefore, it can be said that the introduction of US sanctions will have a negative impact on the Iranian economy.
- What are the challenges for the region and, in particular, for Armenia, in the context of developments in the nuclear program and the possible sanctions by the United States?
- Regardless of the kind of rhetoric used by the Iranian authorities in their propaganda, we understand that it aims only to calm down the society. However, it is obvious that Iran itself realizes that it faces serious problems.
As for the region, in particular the border with the neighboring countries, it should be noted that trade transactions and transfers were hardly realized. And if these countries are under pressure for dealing with Iran, it will be difficult to avoid problems. It should be noted that in the last few days banks in Georgia blocked the accounts of Iranian citizens. Some officials link this fact with the US sanctions, and some with the money laundering rules. Nevertheless, it can be stated that Georgia, with which Iran has been actively engaged in economic cooperation recently, has already faced problems.
And as for Armenia, we have certain hopes and projects related to Iran. However, if we clearly formulate our agenda and ensure smooth implementation of the ongoing programs, at least we will not be "threatened" at this stage, because we do not implement such programs that can be considered problematic.
It is also worth mentioning that we have a precedent in cooperating with Iran: Iran-Armenia gas pipeline has been built during severe sanctions against Iran.
In the period of heavy economic sanctions against Iran, Armenia has been able to cooperate with its European and American counterparts, clearly explaining that cooperation with Iran is necessity for Armenia taking into account country’s total blockade. We must state that Armenia has always followed international laws, resolutions of the UN Security Council.