Ֆրանսիան պատրաստ է շարունակել իր աջակցությունը Հայաստանին. ԱԳ նախարար
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Ֆրանսիայի` Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանին: Այս մասին ասվում է ՀՀ վարչապետի պաշտոնական կայքում:
Վարչապետը բարձր է գնահատել հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների ներկա մակարդակը և ընդգծել երկու երկրների միջև փոխադարձ ջերմ վերաբերմունքի փաստը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ կլինի աշնանը Երևանում ընդունել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին, ով մեր երկիր է ժամանելու պետական այցով և մասնակցելու է Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովին: Վարչապետը հավելել է, որ այդ կարևորագույն միջոցառման նախապատրաստական աշխատանքները գտնվում են իր ուշադրության կենտրոնում: «Վստահ եմ, որ մեր երկրների երկխոսությունը, այդ թվում՝ կառավարությունների, խորհրդարանների և տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջև, կպահպանվի նույն ինտենսիվությամբ: Ֆրանսիական բիզնեսի ներգրավվածությունը մեր երկրում ցանկալի մակարդակի չէ: Այսօր կան բոլոր նախադրյալներն ու պայմանները՝ առևտրատնտեսական կապերը քաղաքական հարաբերությունների մակարդակին հասցնելու համար», - շեշտել է Նիկոլ Փաշինյանը: Կառավարության ղեկավարն իր երախտագիտությունն է հղել Ֆրանսիային՝ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը նպաստելու, ինչպես նաև այդ հարցում հստակ դիրքորոշում արտահայտելու համար: Վարչապետը որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող պետություն բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի դերը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացում: Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ կառուցողական մթնոլորտում շարունակելու բանակցային գործընթացը:
Ժան-Իվ Լը Դրիանը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու, ինչպես նաև Հայաստանի առաջին Հանրապետության 100-ամյակի առթիվ: «Հայ-ֆրանսիական բարեկամությունն ունի դարերի պատմություն: Ֆրանսիան պատրաստ է շարունակել իր աջակցությունը Հայաստանին և հայ ժողովրդին, մեր երկիրը միշտ կլինի ձեր կողքին ու այդ մասին Էմանուել Մակրոնը անձամբ կհաստատի Հայաստան այցի ընթացքում», - ասել է Ֆրանսիայի Եվրոպայի արտաքին գործերի նախարարը: Նա վստահություն է հայտնել, որ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը մեր երկրում կանցկացվի բարձր մակարդակով և կարևորել դրա շրջանակում նախատեսված տնտեսական ֆորումի անցկացումը, հատկապես որևէ կոնկրետ ոլորտի ուղղվածությամբ: Ժան-Իվ Լը Դրիանը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանում բիզնես միջավայրի բարելավումը նոր թափ կհաղորդի երկու երկրների տնտեսական փոխգործակցությանը: Անդրադառնալով Ղարաբաղյան հակամարտությանը՝ նա ընդգծել է, որ Ֆրանսիան գիտակցում է այդ հարցում իր պատասխանատվության աստիճանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում: Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է, որ Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով և ավելացրել, որ որևէ բռնություն կամ ուժի կիրառում չի կարող դիտարկվել որպես հակամարտության կարգավորման հնարավորություն:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ժան-Իվ Լը Դրիանը կարևորել են Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության զարգացումն ու ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի՝ ԵՄ երկրների կողմից սեղմ ժամկետներում վավերացումը, ինչպես նաև անհրաժեշտ համարել վիզաների ազատականացման հարցի շուրջ բանակցությունների մեկնարկը:
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել կրթության, մշակույթի ոլորտներում երկկողմ համագործակցությունից և անդրադարձել Հայաստանում խորհրդարանական նոր ընտրությունների անցկացման, Ընտրական օրենսգրքում բարեփոխումների իրականացման հնարավորությանը վերաբերող հարցերի:

"Франция готова продолжать оказывать поддержку Армении": министр ИД
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял министра иностранных дел Франции Жан-Ива Ле Дриана. Как передает "Арменпресс", премьер-министр высоко оценил текущий уровень армяно-французских отношений и подчеркнул обоюдно теплые отношения между двумя странами.
Никол Пашинян отметил, что для него будет большая честь встретиться в Ереване осенью с президентом Франции Эммануэлем Макроном, который прибудет в Армению с государственным визитом и примет участие в 17-м саммите Франкофонии. Премьер-министр добавил, что подготовка к этому важному событию находится в центре его внимания.
"Я убежден, что диалог между нашими странами, в том числе между правительствами, парламентами и органами местного самоуправления, будет поддерживаться с той же интенсивностью. Участие французского бизнеса в нашей стране не находится на желаемом уровне. Сегодня есть все предпосылки и условия для доведения торгово-экономических связей до уровня политических отношений", - сказал Никол Пашинян.
Глава правительства поблагодарил Францию за вклад в международное признание Геноцида армян и четкую позицию по этому вопросу. Премьер-министр высоко оценил роль Франции как сопредседателя Минской группы ОБСЕ в переговорном процессе по нагорно-карабахскому конфликту. Никол Пашинян подтвердил готовность Армении продолжить переговорный процесс в конструктивной атмосфере.
Жан-Ив Ле Дриан поздравил Никола Пашиняна с избранием на пост премьер-министра, а также с 100-летием Первой Республики Армения.
"Армяно-французская дружба имеет многовековую историю. Франция готова продолжать оказывать поддержку Армении и армянскому народу, наша страна всегда будет с вами, и Эммануэль Макрон лично подтвердит это во время своего визита в Армению", - сказал министр иностранных дел Франции.
Он выразил уверенность в том, что саммит Франкофонии в Ереване пройдет на высоком уровне и отметил важность проведения экономического форума, особенно в контексте конкретных сфер.
Жан-Ив Ле Дриан выразил уверенность, что улучшение предпринимательской среды в Армении придаст новый импульс экономическому сотрудничеству между двумя странами. Коснувшись Карабахского конфликта, он подчеркнул, что Франция осознает уровень своей ответственности в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ.
Министр иностранных дел Франции подчеркнул, что проблема Карабаха должна быть решена исключительно путем мирных переговоров, добавив, что любое насилие или применение силы не может быть рассмотрено в качестве возможности разрешения конфликта.
Никол Пашинян и Жан-Ив Ле Дриан обсудили развитие сотрудничества Армения-ЕС и ратификацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС как можно скорее со стороны членов ЕС, а также посчитали необходимым начало переговоров о либерализации визового режима
Собеседники выразили удовлетворение двусторонним сотрудничеством в области образования и культуры и затронули вопросы, связанные с проведением новых парламентских выборов в Армении и возможностью внесения изменений в Избирательный кодекс.