Պուտինը կարևորել է հայ-ռուսական հարաբերությունների համատեքստում միջտարածաշրջանային համագործակցության դերը
Ռուս-հայկական հարաբերությունների ամրապնդման գործում կարևոր դեր է խաղում միջտարածաշրջանային համագործակցությունը։ Այս մասին ասված է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ողջույնի խոսքում՝ ուղղված հայ-ռուսական 7-րդ միջտարածաշրջանային համաժողովի մասնակիցներին:
«Ռուսաստանին և Հայաստանին կապում են բարեկամության և ռազմավարական գործընկերության սերտ կապերը: Մեր պետությունների միջև ձևավորվել է բովանդակալից քաղաքական երկխոսություն տարբեր մակարդակներում, զարգանում է ակտիվ առևտրա-տնտեսական, գիտատեխնիկական, մարդասիրական փոխգործակցությունը»,- ասված է ողջույնի խոսքում:
«Ռուս-հայկական հարաբերությունների ամրապնդման գործում կարևոր դեր է խաղում միջտարածաշրջանային համագործակցությունը, որի շրջանակում իրականացվում են բազմաթիվ համատեղ նախագծեր ենթակառուցվածքների, սոցիալական, մշակութային, սպորտային և այլ ոլորտներում։
Համոզվա եմ, որ համաժողովի ընթացքում Ձեզ կհաջողվի  նոր հետաքրքիր գաղափարներ և առաջարկներ մշակել, որոնք կնպաստեն Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև գործընկերային կապերի հետագա ընդլայնմանը, ինչպես նաև եվրասիական տարածքում փոխշահավետ ինտեգրացիոն գործընթացների առաջխաղացմանը»,- ասված է ուղերձում։

Путин: Россию и Армению связывают прочные узы дружбы и стратегического партнерства
Важную роль в укреплении российско-армянских отношений играет межрегиональное сотрудничество. Об этом говорится в приветствии президента РФ Владимира Путина участникам VII российско-армянского межрегионального форума, стартовавшего в Ереване 29-ого июня.
"Дорогие друзья!
Сердечно приветствую вас по случаю открытия VII российско-армянского межрегионального форума.
Ваши ежегодные встречи уже стали доброй традицией. Участвующие в них представители центральных и местных властей, политики и общественные деятели, предприниматели, учёные и эксперты из двух стран обмениваются передовым опытом, проводят конструктивные дискуссии по актуальным вопросам двустороннего сотрудничества.
Россию и Армению связывают прочные узы дружбы и стратегического партнерства. Между нашими государствами налажен содержательный политический диалог на различных уровнях, развивается активное торгово-экономическое, научно-техническое, гуманитарное взаимодействие.
Важную роль в укреплении российско-армянских отношений играет межрегиональное сотрудничество, в рамках которого реализуются многочисленные совместные проекты в инфраструктурной, социальной, культурной, спортивной и других областях.
Уверен, что в ходе форума вам удастся выработать новые интересные идеи и предложения, которые будут способствовать дальнейшему расширению партнёрских связей между Россией и Арменией, а также продвижению взаимовыгодных интеграционных процессов на евразийском пространстве.