Էրդողանը հայտնել է հայ-թուրքական սահմանի բացման նախապայմանը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանը հայտարարել է, որ առանց Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման անհնար է հայ-թուրքական սահմանի բացումը և Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Առանց Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման, փախստականների՝ հայրենի տներ վերադարձի չի կարող խոսք լինել անգամ սահմանի բացման և որևէ հարաբերության հաստատման մասին», - ասել է էրդողանը՝ Բաքվում զորահանդեսի ժամանակ:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը սկսվել է 2008 թվականին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնությամբ: 2009 թվականին կողմերի միջև ստորագրվել է հարաբերությունների կարգավորման մասին արձանագրությունները: 2018 թվականի մարտին Սերժ Սարգսյանը չեղարկել է այդ արձանագրությունները: Նրա խոսքերով՝ Անկարան ոչինչ չի արել այդ փաստաթղթերի վավերացման ուղղությամբ:

Эрдоган назвал условие открытия границ Турции с Арменией
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил в субботу, что без урегулирования карабахского конфликта невозможно открытие границы страны с Арменией и установление дипотношений с Ереваном, передает РИА Новости.
"Без урегулирования конфликта, без возвращения беженцев в свои родные дома не может быть и речи об открытии границ и установления каких-либо отношений", - сказал Эрдоган, выступая на военном параде в честь 100-летия освобождения Баку от армяно-дашнакских и большевистских сил на площади Азадлыг в Баку.
Процесс нормализации армяно-турецких отношений начался по инициативе бывшего тогда армянского президента Сержа Саргсяна осенью 2008 года. В октябре 2009 года главы МИД Армении подписали в Цюрихе протокол об установлении дипотношений и протокол о развитии двусторонних отношений, которые должны быть ратифицированы парламентами двух стран.
Первого марта 2018 года Саргсян аннулировал протоколы. По его мнению, Анкара "не сделала ни единого шага для ратификации и вступления в силу документов".