Միլիոնավոր եգիպտացիներ կտուգանվեն ընտրություններին չներկայանալու համար
Եգիպտոսի Ազգային ընտրական հանձնաժողովն ավարտում է այս տարվա մարտին կայացած նախագահական ընտրություններում չքվեարկած ընտրողների ցուցակների պատրաստումը՝ գլխավոր դատախազություն հանձնելու համար, հայտնում է եգիպտական «Ալ Վաթան» թերթը:
Վերջինիս տվյալներով՝ ցուցակների հանձնումը դատախազություն իրականացվում է առանց հարգելի պատճառների ընտրատեղամաս չգնացած յուրաքանչյուր քաղաքացուց 500 եգիպտական ֆունտի (28 դոլարի) չափով տուգանքի բռնագանձման համար:
«Ընտրական հանձնաժողովը պարտավոր է կատարել օրենքը, տուգանքը նորամուծություն չէ, այն վերաբերում է բոլոր ընտրություններին», - «Ալ Վաթանին» ասել է ընտրական հանձնաժողովի ղեկավար Լաշին Իբրահիմը:
Ընտրական հանձնաժողովի տվյալներով՝ ցուցակներում գրանցված գրեթե 60 միլիոն ընտրողներից ընտրություններին չի ներկայացել 34 միլիոն 823 հազարը:

Миллионы египтян заплатят штраф за неявку на выборы
Национальная избирательная комиссия Египта завершает подготовку списков избирателей, не проголосовавших на выборах президента в марте этого года, для передачи этих списков в генеральную прокуратуру, сообщает РИА Новости со ссылкой на газету "Аль-Ватан".
По информации издания, передача списков в прокуратуру осуществляется для последующего взыскания штрафа в размере 500 египетских фунтов (28 долларов США) с каждого гражданина, не пришедшего на избирательный участок без уважительной причины.
"Избирком обязан исполнять закон, штраф не является нововведением, он относится ко всем выборам", - сказал "Аль-Ватан" глава избиркома Лашин Ибрагим.
По информации избирательной комиссии, на выборы не явились 34 миллиона 823 тысячи избирателей из почти 60 миллионов, внесенных в списки. Таким образом явка составила чуть более 41 процента.